Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Powermonkey-eXplorer: Solární outdoorová záložní nabíječka

28.7.2009, Pavel Koza, recenze
I když jde vývoj v mobilních a telekomunikačních zařízeních nesmírně rychle kupředu, jedno mají všechna zařízení poháněná elektrickou energií společné - když energie dojde, je po legraci. Aby k takové situaci docházelo co možná nejméně je možné zajistit mnoha různými způsoby.
Kapitoly článku:
  1. Powermonkey-eXplorer: Solární outdoorová záložní nabíječka
  2. Parametry, osobní zkušenosti, cena, závěr

Parametry


V této kapitole se budeme věnovat především hlavní dvojici - powerbanku a solární nabíječce. Tím nejdůležitějším parametrem powermonkey-eXploreru je kapacita akumulátorů (bohužel neznámého typu), která činí 2200 mAh, což je vzhledem k velmi nízké hmotnosti 83 gramů příjemné překvapení. Nabíjecí proud je 600 mA při 5V, maximální vybíjecí proud pak 700 mA při 4,5 - 5,5V. Nabíjecí čas je ale silně závislý na tom, jaký zdroj použijeme.





Nejlepší výsledek nabízí samozřejmě nabíjení ze sítě pomocí zdroje. Z minima na maximum to trvá papírově 3,5 hodiny a podobných výsledků jsem dosáhl i při reálném používání. Stav doplňování energie je indikován LEDkou svítící červeně, do dobití na maximum začne svítit zeleně. Druhou možností nabíjení akumulátoru je pak nabíjení z USB portu počítače; v tomto případě trvá plné nabití něco přes 6 hodin.

Třetí možností nabíjení je po připojení solárního panelu. Ten váží zhruba stejně jako powerbank, konkrétně 82 gramů, a po rozložení nabízí dvojici fotovoltaických panelů, každý o rozměrech 82 x 54 milimetrů. Ty jsou schopné v ideálním případě dodávat proud 200 mA při napětí 5V, pokud je světla méně, klesá samozřejmě i proud. Úroveň proudu je orientačně indikována zelenou LEDkou na těle nabíječky - čím je větší proud, tím více kontrolka svítí.

Mezi další vlastnosti patří modře podsvícený stavový LCD displej na těle powerbanku, který ukazuje stav nabití akumulátoru a kapacitu, dále jeho voděodolnost, což znamená odolnost proti postříkání či letmého kontaktu s vodou, ale pokud se vykoupete, voda může proniknout dovnitř zařízení, a v neposlední řadě ochrany proti zkratování, protiproudu, přebití a úplnému vybití.


Osobní zkušenosti


I když je léto, testoval jsem příslušenství pouze v "laboratorních" podmínkách svého domova, v principu by ale neměl být proti venkovním podmínkám rozdíl. Samotné zařízení fungovalo bez problémů a tak, jak se od něj očekávalo. Zkoušel jsem nabíjet několik Windows Mobile zařízení (HTC Touch Diamond2, E-TEN Glofiish V900, SE XPERIA X1 či T-Mobile MDA Compact) nebo Apple iPhone 3G a vše se nabíjelo jedna radost. Jistým drobným nedostatkem může být vlastnost, že se ne vždy podaří nabít zařízení až na 100% - z důvodu šetření energií se sleduje odběr a pokud na více jak 2 minuty klesne pod 50 mA, nabíjení se vypne, takže se u některých zařízení nabíjení zastavilo kolem 90%.





Nyní je potřeba zdůraznit jednu vlastnost, která nemusí být každému uživateli zřejmá (především ti, kteří na základní škole často chyběli při hodinách fyziky mohou mít problém:). Pokud mám v powerbanku akumulátor s kapacitou 2200 mAh, neznamená to, že s ním budu moci na jeden zátah nabít na 100% hned dva Diamondy2 s baterií 1100 mAh. Při přenosu se nám totiž nezanedbatelná část energie přemění na ztrátové teplo, které se bez užitku vyzáří do prostoru. Nemám žádné přesné měřící přístroje, takže je to všechno brané jen tak od oka, ale kupříkladu zcela vybitý E-TEN Glofiish V900 s baterií 1530 mAh se plně nabitému powermonkey-eXploreru podařilo nabít na přibližně 90%; když jsem zkoušel opakovaně nabít Diamonda2, nabil je jednou na 100% a podruhé přibližně na 50%.

Nabíjení samotného powerbanku je rovněž bez nepříjemných překvapení. Obzvlášť pokud se týká nabíjení ze sítě nebo z USB portu počítače. V prvním případě je vše rychlejší, ale zase se powerbank trochu víc zahřívá (ale nijak dramaticky), v druhém případě je vše pomalejší. Samostatnou kapitolou je dobíjení přes solární panel. Ten sám o sobě v ideálních podmínkách při přímém nasměrování ke slunci dává 200 mA, ale dobíjení začne už při mnohem menší intenzitě světla a bez nutnosti přímého slunečního svitu. V tom případě je ovšem dodávaný proud ještě mnohem nižší a nabíjení samotné trvá velmi, VELMI dlouho. Výrobce udává, že při dobrém světle se za 6 hodin nabije akumulátor asi na 1/3 své kapacity. Při mém testu jsem nabíjel také 6 hodin, ale jen 90 minut z toho byly panely přímo osvíceny sluncem, a akumulátor se nabil tak, že byl schopen nabít zcela vybitou baterii E-TENa na 15%.

Všechny zde uvedené praktické pokusy je ale nutné brát s rezervou. Vždy bude záležet jak na stavu powerbanku, tak i stavu baterie v dobíjeném zařízení, okolní teplotě, intenzitě slunečního záření a dalších parametrech prostředí. Například dobíjení úplně vybité baterie je pro powerbank náročnější, než dobíjení baterie nabité na 50%, kdy už je potřeba výrazně nižšího proudu. Obecně se ale dá říci, že powerbank-eXplorer nezklamal.


Cena


Cena za výše popsanou sestavu bude pro většinu případných uživatelů možná hlavní překážkou. Bez koruny 2500 Kč (včetně DPH) není bohužel žádná "lidovka" a i když je nutné brát v úvahu cenu nejen akumulátorů a obslužné elektroniky, ale především solárního panelu, stále je to reálně hodně peněz.


Závěr


Tak si to shrneme. Pokud se často pohybujete v divočině bez možnosti nabíjení vašich malých elektronických zařízení konvenční cestou, solární nabíječka powermonkey-eXplorer vám nabídne uspokojivé řešení. V případě, že pro vás cena není rozhodující, se můžete těšit na příslušenství schopné nabít 1-2 klasické Windows Mobile zařízení na jeden zátah, které se pak v průběhu slunečného dne zase dobije díky sluneční energii.

K zařízení samotnému lze dodat jen to, že výrobce nic nepřikrášluje nebo netají, všechny údaje nalezené na webu či na krabici jsem v praxi ověřil a takříkajíc "sedí". Je samozřejmě vždy nutné počítat s určitými odchylkami, protože při nabíjení záleží na mnoha vlastnostech prostředí i samotných zařízení, takže se téměř nikdy nedostanou zcela shodné výsledky, ale výrazné odchylky proti uváděným parametrům jsem nezaznamenal. Vzhledem k ceně je ovšem nutné zvážit, jestli je zrovna toto řešení pro vás to nejvhodnější, nebo jestli nezvolíte něco jiného z nabídky výrobce Powertraveller.
reklama