Pocket Navigator 6: krása přenesená na displej
19.2.2007, Bergmann , recenze
Pocket Navigator 6 je v porovnání s konkurenčními programy v něčem stejný a v něčem trochu odlišný. Grafika map je velice zdařilá a oblíbíte si ji na první pohled. Příjemná navigace vás dovede bez problémů do cíle. Také databáze zájmových bodů je víc než bohatá. Najde se vůbec něco, co bychom programu mohli vytknout? To se dozvíte v této podrobné recenzi.
Kapitoly článku:
- Pocket Navigator 6: krása přenesená na displej
- Kam pojedeme? Co máme rádi? Aby nebolely oči. Kudy jsme se toulali?
- Uživatelské možnosti a speciality, poštovský panáček, exaktní vědy a volant
- Při práci, body zájmu, jak hluboko sáhnout do kapsy, závěr
Při práci
Také v navigačním režimu pracuje program tak, jak se od současné navigace očekává. Na displeji je přehledně zobrazena jak situace na mapě před vámi, tak navigační pokyny, umístěné ve spodní části na navigační liště. S displejem poctivě spolupracuje hlasová část navigace, jejíž pokyny jsou dobře srozumitelné a udávané s dostatečným předstihem tak, aby na ně řidič mohl správně a bezpečně reagovat. O velmi pěkné grafice jsem se zmiňoval už na začátku. Stejně jako v režimu práce s mapou, také při navigaci jsem se kochal a obdivoval detaily, které se na mapě objevovaly. Znázornění naplánované trasy je podle mého názoru dostatečně zřetelné. Podle předvolené funkce se také může automaticky měnit zoomování mapy v závislosti na rychlosti vozidla.
Program nabízí přehledné zobrazení nejdůležitějších manévrů ve formě itineráře. Kliknutím na jednotlivý řádek můžete místo zobrazit v mapě nebo ho uložit mezi oblíbené body. Itinerář je také místem, v němž lze najít údaje o délce a době trvání vypočtené trasy v offline režimu. Při navigaci lze souhrnné údaje, související s výpočty cesty vyvolat kliknutím na spodní část displeje.
Aladar komentuje: Tady musím souhlasit s Bergmannem. Detaily v mapě v „civilizovaných“ zemích (doufám, že se nikdo neurazí, neb to zohledňuji pouze podle mapových podkladů) jsou opravdu moc pěkné. Taky se mi líbí a to hodně, značení jednosměrek a neprůjezdných úseků a také čísla popisná na křižovatkách jsou super. Bezvadně se podle nich dá orientovat.
Body zájmu
I když je databáze zajímavých míst skutečně obsáhlá, přesto jsem našel věci, ke kterým jsem měl výhrady. Pokud budete chtít vyhledat některý bod ze seznamu v menu, nemusíte se dopátrat cíle, i když je v databázi obsažen. Jednotlivé položky jsou řazeny podle jména a město, ve kterém se nalézají se při vyhledání nebere v úvahu. Pokud budete například potřebovat hotel v Brně a do vyhledávače zadáte v sekci hotely Brno, program odhalí pouze ta místa, která mají v názvu slovo Brno. Tím pádem přijdete o většinu možností, kde byste mohli přenocovat.
V případě, kdy neznáte jméno místa, které chcete navštívit, je jedinou možností hledání v mapě. V informačním režimu kliknete na bod poblíž požadovaného místa a z rozevřeného menu necháte vyhledat nejbližší body zájmu. A z nich už si můžete vybrat. Vyhledávání zájmových bodů pro mě bylo jedinou diskutabilní funkcí, s níž jsem se u Pocket Navigatora potkal. Je možné, že pokud bych neznal jiné navigační programy, přijal bych vyhledávání z mapy bez záporných poznámek.
Aladar komentuje: Body zájmu jsou v PN opravdu dost zmatené a tady by měl výrobce zapracovat. Docela mě pobavila i skutečnost, že telefonní čísla na jednotlivé instituce jsou psána ještě ve starém formátu. Např. +(420)-(48)-1234567 a ne +(420)-481234567. Pokud bych někam přijel v cizině a viděl takhle zapsané číslo, volal bych 1234567 a… nedovolal bych se. Jelikož jsem ovšem hloubavý, už na podruhé bych se trefil Je to blbost, ale na těch stojí svět. Každopádně v POI najdete i svůj (ne)oblíbený finanční úřad se správným neoblíbeným telefonním číslem a oblíbený noční klub, jenž vzplál již před třemi léty.
Jak hluboko sáhnout do kapsy
Vzpomínáte, kde byly ceny navigací před dvěma lety? Částka, kterou zaplatíte za navigaci pro kapesní počítač dnes, je zlomková. Trh je v současnosti zaplněn navigačními programy, jejichž parametry jsou mnohdy velmi podobné a tak je cena jedním z parametrů výběru. Pocket Navigátor 6 není ani nejlevnější, ani nejdražší program na trhu. Osobně si ale myslím, že ten, kdo ho za uvedenou cenu pořídí, nebude muset v budoucnu litovat.
Pocket Navigátor 6 – Evropa pro PDA za 3500,- bez DPH (4165,- vč. DPH). Pocket Navigátor 6 si můžete pořídit také ve verzi pro stolní počítač. To už je ale jiná kapitola.
Aladar komentuje: Cena odpovídá možnostem a funkcím programu. Nicméně pro mě ta cena není zas tak směrodatná, spíš hledám program, který má kvalitní pokrytí i exotičtějších míst v Evropě a hlavně program, který bude mít podporu i v budoucnu pomocí upgrade. Ale kdo ví co bude zítra…
Závěr
Z testování navigačního programu Pocket Navigátor 6 mi po uplynulých dvou týdnech zůstal příjemný pocit. Krásné mapy pro plánování i navigaci, bezproblémová funkčnost, rychlé výpočty, spolehlivý routing, možnost výběru instalace map….. to je jen několik pojmů, které mě napadnou, když se řekne PN6. Tyto vlastnosti zcela zásadně překrývají mírné nedostatky, týkající se práce se zájmovými body, o nichž jsem se zmínil dříve. Pokud jde o mapové pokrytí, v České republice a západní Evropě je výborné, budete-li cestovat východním směrem, také těžko najdete jiný program s lepším pokrytím. V tom případě se možná nabízí iGo 2006, které spolupracuje i s regionálními dodavateli mapových podkladů. I když Pocket Navigator možná nemá tolik uživatelských možností, jako některý jiný navigátor, dokázal bych si ho představit nejen ve svém PDA, ale s klidem bych ho doporučil i přátelům.
Aladar komentuje: Funkční, rychlý, spolehlivý… Dávám i plus za PC verzi tohoto programu. Bez problému bych s ním mohl trávit cesty po vlastech českých. Další plus za grafické provedení map a jejich detailů. Mínus za manuál a poměrně složité (na mně) vytváření tras a práci s nimi. Mínus za mapy východní Evropy, ale o tom jsem už mluvil. Můj jasný favorit to není, ale určitě si najde spoustu spokojených uživatelů. No a priateľom na Slovensku by som ho asi neodporúčal…