HTC TouchFLO - uživatelské rozhraní a přehled aplikací I.
3.11.2008, Pavel Koza, recenze
Již delší dobu je společnost HTC nejpilnějším výrobcem zařízení se systémem Windows Mobile. Dnes už ale nestačí nabízet stále náročnějším uživatelům pouze kvalitní hardware, v neustále rostoucí konkurenci je neméně důležité poskytnout jim i vybranou sadu aplikací.
Kapitoly článku:
Drobné a jednoduché aplikace od HTC
V předposlední kapitole si představíme aplikace, které jsou sice relativně jednoduché, ale které pomáhají v dosažení co nejlepšího celkového dojmu a využitelnosti zařízení. HTC navíc na aplikacích průběžně pracuje a tak roste nejen jejich počet, ale i vlastnosti a schopnosti.
Správce připojení (Comm Manager)
Comm Manager (který je nyní integrován přímo v rozhraní TouchFLO, ale je dostupný i přes ikonku v Programech) je aplikace určená pro snadnou a rychlou změnu stavu základních komunikačních technologií jako je telefon, Bluetooth a WiFi, případně všech najednou pomocí funkce "Režim letadlo". Samozřejmě můžete ovládat pouze moduly, které jsou v zařízení fyzicky obsaženy, takže pokud máte zařízení například bez WiFi, bude řádek spravující WiFi chybět:) Každý z bezdrátových modulů je možné i konfigurovat pomocí nabídky aktivované stiskem tlačítka Nastavení (Settings). V hlavním seznamu najdeme kromě čtyř řádků určených pro správu bezdrátových modulů ještě položku pro správu technologie "push email" a položku určenou pro připojení / odpojení datového připojení.
Správce úloh (Task Manager) v2.1
Systém Windows Mobile je navržen tak, že se spuštěné aplikace při kliknutí na křížek neukončují, ale pouze minimalizují. Pokud chcete mít běžící aplikace víc pod kontrolou, přijde vám vhod aplikace HTC nazvaná Správce úloh. Jedná se o jednoduchou utilitku, u které si můžete nastavit funkci pro zmiňovaný křížek v pravém horním rohu okna (ukončit aplikaci nebo minimalizovat aplikaci), zobrazit seznam běžících aplikací včetně toho, kolik paměti zabírají, a jako bonus máte k dispozici jednoduchou nabídku pro obrazovku Dnes, která zobrazí jak seznam aplikací, tak volné místo.
ZIP v1.21
Velmi jednoduše, prostě "ZIP", se jmenuje nástroj pro práci s archivy ve stejnojmenném formátu. Na rozdíl od ostatních utilitek uvedených v této kategorii se jedná se o plnohodnotný a vcelku sofistikovaný program, archivy tak můžete nejen prohlížet a rozbalovat, ale umí i opačný proces, tedy jejich vytváření včetně možnosti různých nastavení jako je úroveň komprese nebo nastavení dočasné složky během vytváření archivů.
QuickGPS 1.0
Utilitka QuickGPS má na starosti získávání pomocných informací o satelitech GPS, díky kterým je možné nabídnout výrazně rychlejší určení pozice (takzvaný fix), než když je GPS modul v zařízení odkázán pouze na informace ze satelitů. Data o satelitech se získávají ze serverů klasicky přes internet, je tedy nutné mít aktivovány datové služby nebo připojení pomocí WiFi buď přímo na zařízení, nebo na stolním počítači, ke kterému se připojujete přes ActiveSync. Datový soubor je platný 7 dní, poté je nutné stáhnout soubor nový; tuto operaci je možné provádět jak na vyžádání, tak i plně automaticky. Protože se jedná jen o pomocné informace, není pro funkčnost GPSky tento soubor nezbytně nutný. Praxe nicméně ukazuje, že je určitě lepší ho používat, rozdíl s a bez něj je skutečně výrazný.
FM Radio v1.6
Pro někoho nezbytný doplněk moderního mobilního telefonu, pro jiného zbytečnost. To je integrované FM rádio, které je ovládané aplikací nazvanou prostě FM Radio. Po prvním spuštění se automaticky projde frekvenční rozsah 87,5 - 108 MHz a přednastaví se nalezené stanice. Bohužel se zaznamenají i nekvalitní (ať už obsahem, tak sílou signálu) a tak je nutné seznam trochu pročistit. Mezi předvolenými stanicemi pak můžete jednoduše přepínat a v horní části obrazovky uvidíte kromě aktuální frekvence i jméno stanice a právě hranou písničku (pokud to stanice vysílá). Mezi další funkce přehrávače patří možnost vypnout reprodukci, přesměrovat výstup ze sluchátek do hlasitého reproduktoru a zpět, nebo přepínat mezi mono a stereo reprodukcí.
Hlasový záznamník (Voice Recorder) v1.10
Pokud využíváte své zařízení často jako digitální záznamník, přijde vám k užitku tato jednoduchá utilitka, pomocí které je možné snadno a rychle zaznamenat své postřehy nebo i celý rozhovor. Data se ukládají v souboru s koncovkou AMR, což značí kodek speciálně uzpůsobený pro kompresi řeči při zachování maximální kvality a srozumitelnosti (jedna vteřina záznamu zabírá asi 2 KB). Jednotlivé soubory lze přímo v programu snadno spravovat (mazat, přesouvat, kopírovat), případně můžete konkrétní soubor někomu poslat, nebo ho nastavit jako vyzvánění.
Audio Booster
Pokud vám přijde zvuk vycházející ze sluchátek příliš nevýrazný, máte možnost si ho pomocí nástroje Equalizer trochu "obarvit". K dispozici je 20 přednastavených nastavení pro Pop, Rock, New Age a další hudební styly, můžete si ale samozřejmě nastavit (a následně uložit) i nastavení vlastní. Aplikace funguje pouze při připojených sluchátkách, bez nich se ani nespustí.
MP3 Střižna (MP3 Trimmer) v1.1
Asi to znáte sami - máte MP3 písničku a moc by se vám líbilo mít jednu pasáž jako zvonění; celá skladba je příliš dlouhá a příslušná pasáž je skoro až na konci. Ale jak to zařídit? Inu, s MP3 Střižnou skutečně jednoduše. Tato jednoúčelová aplikace dělá přesně to, co se od ní očekává - otevřete skladbu ve formátu MP3, nastavíte začátek a konec požadované pasáže a aplikace už se postará o vše ostatní. Výsledný soubor můžete automaticky nastavit jako vyzváněcí tón, nebo jednoduše uložit k pozdějšímu použití.
HTC Klávesnice
Pro bezproblémové vkládání textu prstem nabízí HTC hned trojici různých SIP (Software Input Panel) klávesnic, které mají výrazně větší tlačítka než standardní softwarová klávesnice. První z nich je Plná QWERTY klávesnice, kde každé tlačítko reprezentuje jedno písmeno, dlouhým stisknutím se vloží druhotný znak (ten šedý nad hlavním znakem). Druhou je Kompaktní QWERTY klávesnice s menším počtem tlačítek, kde každé z nich (tedy většina) reprezentuje hned dvě písmena. Pokud je vypnutá T9, opakované mačkání tlačítka přepíná mezi prvním a druhým znakem; dlouhý stisk opět vloží sekundární znak. Poslední klávesnicí je Telefonní klávesnice, která nabízí 12 tlačítek, většinou 3 písmena na tlačítko, a ovládá se stejně jako kompaktní klávesnice - první stisk vloží první znak, druhý stisk druhý, třetí stisk třetí znak a tak pořád dokola.
Teeter
A na závěr tu máme jednoduchou hru, která na zařízeních s integrovaným pohybovým senzorem ukáže využití této technologické novinky v praxi. Cílem hry je prostým nakláněním zařízení dovést kuličku do zelené jamky a vyhnout se přitom všem černým dírám. Pokud se vám to povede, následuje další, většinou složitější úroveň.
To je prozatím vše, ale protože je HTC pilná firma, seznam aplikací se určitě bude i nadále zvyšovat.