Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC HD mini - první pohled pro nedočkavé

25.4.2010, Pavel Koza, preview
Netrvalo dlouho a HTC HD2 dostalo sourozence oslovující ty, pro které je z nějakého důvodu nevhodná. Tedy skoro pro všechny, protože pokud vás od HD2 odradil displej s kapacitní vrstvou, s novinkou si moc nepomůžete - ta tento typ dotykové vrstvy nabízí také.
Kapitoly článku:

Systém a aplikace


Na fotkách či snímcích obrazovky jste si možná povšimli změny v rozvržení systémových tlačítek. To má na svědomí nová verze systému Windows Mobile 6.5.3, která konečně nabízí přizpůsobení ovládání prsty na systémové úrovni. Hlavní změnou je zmenšení horní lišty a odstranění systémových ikonek Windows a OK (nahradit první ikonku má tlačítko s logem Windows pod displejem, funkce druhého se částečně přesunula do spodní lišty a částečně ji nahradilo tlačítko Zpět umístěné vedle tlačítka s logem Windows (proto jsou obě tlačítka graficky sloučena).



Tapnutím na horní lištu se zobrazí seznam upozornění s možností rychlého přístupu k používaným funkcím, mimo jiné správci úloh. Kromě hlavní obrazovky se změnila velikost formulářových oken, místo záložek na spodním okraji displeje je nyní ovládací lišta pro jejich přepínání k dispozici pod horní lištou a panely reagují i na gesta. Užitečnou novinkou je rovněž možnost snadno přeskupovat ikonky v hlavní nabídce Start a ne jen možnost přesunout ikonku na úplný začátek nebo konec.



Na zařízení najdeme spoustu aplikací z různých zdrojů. První část má na svědomí Microsoft, protože jsou standardní součástí systému Windows Mobile. Kromě již velmi propracovaného mobilního Outlooku pro správu emailů, kalendáře, kontaktů a úkolů je to i mobilní Office skládající se z mobilního Wordu, Excelu, PowerPointu a nástroje pro tvorbu poznámek OneNote. K prohlížení internetu slouží mobilní Internet Explorer, ale stejně jako HTC považuji jeho schopnosti za nedostatečné (byť v něm už funguje i zoomování gestem), takže používám mobilní Operu. Nakonec je tam i několika klasických utilitek jako je správce souborů, klient pro službu Facebook, Remote Desktop mobile pro vzdálené připojení k jiným počítačům nebo serverům nebo jen málokým používaný přehrávač multimediálních souborů Windows Media Player mobile. A jako obvykle jsou na zařízení i dva klienti pro online služby Microsoftu. Díky Marketplace máte možnost si přímo ze zařízení stahovat a instalovat různé aplikace z elektronického katalogu / obchodu, služba My Phone vám zase umožní synchronizaci vašich dat na servery Microsoftu, takže pokud například zařízení ztratíte, nebudete na nové zařízení muset seznam kontaktů přepisovat ručně.



Druhou skupinou aplikací jsou aplikace z dílny společnosti HTC. Na zařízení najdeme vesměs to samé, co na předchozích modelech, ale velmi často graficky propracovanější, proto si pozorně prohlédněte pořízené screenshoty. Kromě již popsaného rozhraní HTC Sense a jeho součástí je na zařízení například MP3 Trimmer pro zkracování hudebních souborů ve formátu MP3, YouTube pro přehrávání videí ze stejnojmenného serveru, hra Teeter, klasický i vědecký Kalkulátor, Hlasový záznamník (ale pouze do formátu AMR), nástroj pro focení a zpracování vizitek WorldCard Mobile, jednoduchá utilitka pro formátování paměťových karet nebo SIM Manager pro správu záznamů přímo na SIM kartě.



Jako poslední jsou na zařízení předinstalované aplikace od výrobců třetích stran. Jako první musím samozřejmě zmínit mobilní Operu 9.7 pro prohlížení internetových stránek, Adobe Reader LE pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF, JBlend interpreter Javy, 15-denní demoverzi navigačního programu CoPilot s možností stažení nejrůznějších map přímo z Internetu nebo online mapy Google Maps Mobile.


Závěr


Jaké jsou mé dojmy z prvních několika dnů používání HD mini? Výborné, jednoznačně výborné. Až se mi na mysl vkrádá lehce kacířská myšlenka o tom, že se mi HD mini líbí víc než HD2. Sice není tak oslnivé a z jeho parametrů si nikdo, na rozdíl od HD2, lidově řečeno nesedne na zadek, ale zase je kompaktnější a nemá výraznou slabinu. Po pravdě řečeno v tuhle chvíli nejsem schopen říct, jestli nějakou slabinu vůbec má.



Displej je totiž sice menší, ale HVGA rozlišení je, na rozdíl od dnes již archaického QVGA, použitelné pro všechny činnosti včetně slušného prohlížení neoptimalizovaných webových stránek, o sledování filmů nebo navigaci nemluvě. Výkon procesoru je naprosto dostatečný a i když v některých činnostech lehce zaostává za Snapdragonem v HD2 (bylo by velmi podivné, kdyby to bylo naopak), tak mi takový obrovský výkon nechyběl a klid, že nemusím každých 30 minut kontrolovat stav baterie, mi to bohatě vynahradil.



Ani další vlastnosti, které jsem testoval, netrpěly zásadními nedostatky, což potěšilo nejen u konečně kvalitního fotoaparátu bez barevných "úprav". Nicméně pár negativních drobností bych asi našel. Z funkčního hlediska to je zmiňovaná občasná necitlivost displeje u pravého okraje a v některých situacích drnčící hlavní reproduktor. Z pocitového hlediska mi moc nesedí kapacitní tlačítka, paradoxně i když reagují jen na prsty, tak jsem měl víc nechtěných stisknutí, než u HD2 s tlačítky mechanickými. A výrobce mohl do balení přiložit nějaké primitivní ochranné pouzro jako u HD2, zas tak moc nestojí a proti poškrábání pomůže.

Prostě a jednoduše, pokud máte v prasátku našetřeno zhruba 10 tisícovek a vybíráte si nové zařízení, nenašel jsem důvod, proč si ho nekoupit. Samozřejmě nebude vyhovovat všem, někdo má rád obrovský displej, jiný potřebuje hardwarovou klávesnici a někomu prostě nesedne kapacitní displej (i když z celkového hlediska je díky oficiálním Windows Mobile 6.5.3 podpora pro ovládání prsty dosud nejvyšší ze všech zařízení), ale to jsou vlastnosti, takže je nesmysl za to HD mini kritizovat. A pokud vám informace v této recenzi nestačí, zhruba za 10 dní se můžete těšit na klasickou velkou a detailní recenzi.
reklama