Prvních 60 minut s Acer c530
16.11.2006, Pavel Koza, preview
Acer n35 patří k průkopníkům Pocket PC. Na rozdíl od něj ale nabízí nejnovější Acer c530 nejen integrovaný GPS modul, ale i velmi slušné možnosti komunikace (Bluetooth a WiFi), malé rozměry, skvělý displej, nejnovější verzi OS a standardní SDIO slot.
Zařízení sice ještě není v prodeji, ale to neznamená, že se na něj nemůžeme trochu blíž podívat již dnes.
Je tomu již dlouhých 9 měsíců, co jsem na těchto stránkách naposledy recenzoval zařízení nesoucí na svém těle krátký nápis "Acer". Jmenovalo se Acer n300 a mezi jeho největší přednosti patřily, samozřejmě kromě excelentního displeje, na VGA zařízení nebývale malé rozměry. Dnes se mi od toho samého výrobce, společnosti Acer, na krátkou dobu dostala do ruky žhavá novinka spadající do zcela jiné kategorie zařízení s Windows Mobile než zmiňovaný Acer n300. Jmenuje se Acer c530, je to v prvé řadě kompaktní navigace se systémem Windows Mobile a za jeho zapůjčení děkuji společnosti Sunnysoft.
Upozornění: Tento článek není recenzí. Popisované zařízení nebylo podrobeno mému důkladnému testování a hnidopišskému odkrývání slabých míst. Jde o první, veskrze pozitivní, dojmy. Nejedná se tudíž o objektivní zprávu, ale o zcela subjektivní popis úplně nového zařízení, který je plný nekritického obdivu a nadšení z nových funkcí a vlastností. Pokud se vám z nějakého důvodu tato forma nepozdává, počkejte si na recenzi.
I když se jednalo o předprodukční jednotku, balení i jeho obsah vypadalo jako by už šlo o finální model. Kompletní sbírku předmětů si představíme až v podrobné recenzi, nyní jen zmíním, že se (konkrétně u tohoto modelu Acer c530) můžete těšit nejen na klasické vybavení jako je zdroj elektrické energie, synchronizační USB kabel či jednoduché ochranné pouzdro, ale navíc je přibalen i praktický dvoudílný držák na sklo a zdroj elektrické energie do cigaretové zásuvky v autě. Jinými slovy komplet řešení pro autonavigaci.
Zařízení samotné vypadá elegantně a především se na první pohled zdá být menší, než ve skutečnosti je. Hlavní podíl na tom má dominantní leskle-černý povrch přední strany zařízení, pouze část bočních hran je stříbrná. Díky svým rozměrům (58 x 108 x 17 milimetrů) i oblé spodní hraně sedí zařízení v ruce perfektně a díky své hmotnosti (122 gramů) s ním nebudou mít problém ani ti nejméně neduživí příznivci kapesních počítačů. Pro snadné ovládání zařízení je v dolní polovině přední strany umístěna čtveřice programovatelných tlačítek s miniaturním joystickem uprostřed. Speciální tlačítka pro ovládání systému (WM softkeys) sice chybí, ale pokud si už bez nich svůj život nedovedete představit, je možné jejich funkcionalitu přiřadit tlačítkům Kalendář a Kontakty. Malý joystick je sice příjemný a slibuje hodně, bohužel nezvládá šikmé směry a tak pro hry tento Acer asi nebude vhodným kandidátem. Nicméně kromě her se s ním dá ovládat všechno ostatní a tak se tento problém dotkne jen malé skupiny uživatelů.
Celý design zařízení je velmi jednoduchý, což mimo jiné dokazuje i zadní strana. Kromě kovové mřížky chránící reproduktor tam totiž nenajdeme zhola nic. Celá zadní stěna se navíc dá sundat, čímž získáte přístup k 1200mAh Li-Ion baterii. Podobně jednoduché jsou i všechny hrany. Na levém boku najdete malý konektor pro připojení externí GPS antény chráněný gumovou krytkou, tlačítko pro zapnutí/vypnutí zařízení těsně sousedící s jedinou LEDkou zobrazující pouze systémové události a připomenutí. Pokud jde o jedinou LEDku, navíc boku, jedná se ze strany Aceru o poměrně chvalitebný počin. Samotné pestrobarevné LEDky už stejně nikoho neohromí, navíc je jejich ostré modré či červené světlo pro značnou část uživatelů (včetně mě) velmi nepříjemné a stav různých bezdrátových modulů se dá zjistit i jinak než jen pohledem na zběsile blikající světýlka. Posledním ovládacím prvkem na levé straně je přepínač HOLD, který po aktivaci vypne všechna tlačítka a zařízení tak nechá bezpečně vypnuté. Na opačné straně je umístěn otvor pro klasickou SD kartu a malé tlačítko pro reset. Na horní hraně najdeme jen jeden otvor a sice pro připojení sluchátek, na dolní hraně pak jediný konektor pro připojení kabelu typu miniUSB.
Je určitě vhodné zmínit, že ať už se jedná o sluchátkový výstup, slot pro SD kartu nabo konektor pro napájení / synchronizaci, vše je maximálně standardizované a poskytuje nejlepší možnosti rozšíření. Konektor na sluchátka má průměr klasických 3,5 milimetrů, takže ve výběru sluchátek nebudete nijak omezováni. Stejně tak je i přes celkové malé rozměry zařízení příjemný integrovaný klasický SD slot. Jednak nabízí nejlepší možnosti rozšíření (SDIO karet je v klasickém formátu zdaleka nejvíce), ale rovněž nabízí paměťové karty největších kapacit (zkuste koupit 4GB microSD...) za nejlepší poměr cena/výkon. A o výhodách miniUSB řešení snad nemá smysl dlouze diskutovat, výhody jsou snad každému jasné?
Výkon zařízení sice není nijak oslňující, ale až na extrémní požadavky stačí procesor Samsung S3C2442 taktovaný na 300 MHz na vše. Při prvním seznámení se zařízení chovalo poslušně a na nic vážného jsem při testování nenarazil. Paměti nabízí Acer standardních 128MB FlashROM a 64MB SDRAM a protože není v ROMce kromě samotného systému a systémových utilit mnoho programů navíc, velká část z obou pamětí je k dispozici i uživateli. TFT displej schopný zobrazit 65 tisíc barev je velmi jasný, na nejvyšší intenzitu podsvícení je pohled na něj v tmavém prostředí až nepříjemný. Displej nabízí rozlišení standardních 240x320 bodů a samozřejmě i dotykovou vrstvu pro ovládání perem.
Zvukové schopnosti jsou sice základní a není je možné nijak moc ladit k obrazu svému, nicméně díky klasickému konektoru je na dobrých sluchátkách poslech MP3 písniček příjemným zážitkem. Podobně kvalitní je i integrovaný reproduktor, což oceníte především při navigaci. Sice "září" zvukové vlny dozadu, jakoby pryč od uživatele, ale to zas není tak zásadní problém - maximální hlasitosti je totiž dostatečná. Poslední zvukovou dovedností je záznam zvuku a ani zde nelze i díky možnosti automatické regulaci citlivosti mikrofonu být jakkoliv kritický. Zařízení prostě hraje i nahrává pěkně a bez problémů.
Jak jsem naznačil již v úvodu, Acer c530 rozhodně nepatří do kategorie zařízení s GPS modulem pracovně nazvané "GPS a pak už nic". Asi nejmarkantnější to je v možnostech komunikace. Pravda, infračervený port sice nenajdete, ale kromě standardního miniUSB portu pro dobíjení a synchronizaci nabízí Acer jak Bluetooth 2.0, tak i WiFi b/g, a to dokonce ve velmi "vymazlené" verzi. Na rozdíl od většiny nových Windows Mobile má totiž ovladač od Broadcommu, takže možnosti a schopnosti BT modulu jsou takřka maximální. Neměl jsem sice čas otestovat úplně vše, ale BT stereosluchátka od HP i připojení k Internetu přes HTC TyTN zafungovalo na první pokus, a to dokonce současně bez ztráty kvality přenášené MP3 s bitratě 320kbps! WiFi modul od společnosti SyChip nabídl díky nejnovější verzi systému podporu nejen pro starší verze šifrování a zabezpečení, ale nově i WPA2 a WPA2-PSK. Připojení k takto vybavenému AP však trochu zlobilo, zatímco připojení k jinému AP s klasickým WPA-PSK běhalo na jedničku - snad jde jen o snadno odstranitelnou softwarovou chybu. V každém případě je nabídka komunikace ze strany Aceru skvělá a otázkou tak zůstává snad jen to, zda se přes miniUSB konektor dá nějak vyvést USB Host, mezi příznivci Aceru značně to oblíbená technologie.
Výdrž jsem logicky otestovat nemohl (jen jako velmi orientační vodítko může sloužit to, že po 45 minutách navigace s nejnižším podsvícením displeje na ukazateli baterie ubylo asi 15%), takže můžeme přejít k tomu nejdůležitějšímu, a sice GPS modulu. Moc technických podrobností k němu sice výrobce nesděluje, ale v principu jde o klasický SiRF Star III LP GPS modul. Pravděpodobně nepodporuje poměrně častou funkci asistované GPS (AGPS), kdy se určité informace o satelitech dají stáhnout z Internetu a zaměření je pak rychlejší, nicméně i bez toho bylo zaměřování rychlé a bez problémů. Osobně jsem zkusil TomToma i iGO a i přes nevýhodné umístění zařízení za levý přední sloupek a odraznou vrstvu předního skla mého vozu proběhlo zaměření během jízdy za necelou minutu a během 45 minut došlo jen ke třem ztrátám signálu, vesměs ve velmi husté zástavbě. Prostě pokud jde o citlivost, odvedli v Aceru velký kus práce. Navíc by podle dokumentace měl být k dispozici i TMC modul pro příjem informací o dopravní situaci, ale to jsem otestovat nezvládl (neměl jsem k dispozici odpovídající soft).
Ze softwarového hlediska je Acer vybaven standardně "acerovsky", tedy dost chudě. Kromě základní verze Windows Mobile 5 Premium edition poslední verze AKU3.2 se všemi možnými aplikacemi od Microsoftu je na zařízení už jen jednoduchá utilitka pro zálohování a obnovu dat, PocketTV Pro pro přehrávání filmů ve formátu MPEG a nakonec MobiPocket Reader pro čtení knih ve formátu .PRC. Možná bude i něco na CD, ale v balení zatím nebyla finální verze stříbrné placičky a na vypáleném CDčku byly jen základní aplikace od Microsoftu. Čeští uživatelé rovněž ocení lokalizaci z dílny Sunnysoftu, která bude přibalena ke každému oficiálními kanály dovezenému zařízení.
Kolik bude zařízení stát ani kdy přesně se objeví na pultech obchodů zatím nevím. Dá se ale předpokládat, že Acer ještě bude chtít stihnout předvánoční nákupní šílenství, a tak se snad dočkáme již velmi brzy. Navíc bude k dostání nejen ve dvou variantách, ale snad i s různými mapovými podklady. Na závěr bych chtěl ještě jednou upozornit na to, že tento článek není v žádném případě recenzí zařízení, ale vyjádření prvních, vesměs pozitivních dojmů. Pokud bych měl své několikahodinové zkušenosti z používání zařízení shrnout, dopadlo by to pro Acer c530 velmi dobře. Na první pohled samozřejmě zaujme kompaktní vzhled a krásný displej, nicméně i pod obalem najdeme zajímavé a kvalitní vlastnosti, které z tohoto zařízení dělají povedený a vyvážený stroječek. Pokud plánujete nákup Pocket PC navigace bez integrovaného telefonního modulu, měl by být Acer c530 jedním z potenciálních kandidátů. Jistě, při důkladném zkoumání se možná nějaké nedostatky objeví, ale po prvním seznámení vše vypadá náramně.
Je tomu již dlouhých 9 měsíců, co jsem na těchto stránkách naposledy recenzoval zařízení nesoucí na svém těle krátký nápis "Acer". Jmenovalo se Acer n300 a mezi jeho největší přednosti patřily, samozřejmě kromě excelentního displeje, na VGA zařízení nebývale malé rozměry. Dnes se mi od toho samého výrobce, společnosti Acer, na krátkou dobu dostala do ruky žhavá novinka spadající do zcela jiné kategorie zařízení s Windows Mobile než zmiňovaný Acer n300. Jmenuje se Acer c530, je to v prvé řadě kompaktní navigace se systémem Windows Mobile a za jeho zapůjčení děkuji společnosti Sunnysoft.
Upozornění: Tento článek není recenzí. Popisované zařízení nebylo podrobeno mému důkladnému testování a hnidopišskému odkrývání slabých míst. Jde o první, veskrze pozitivní, dojmy. Nejedná se tudíž o objektivní zprávu, ale o zcela subjektivní popis úplně nového zařízení, který je plný nekritického obdivu a nadšení z nových funkcí a vlastností. Pokud se vám z nějakého důvodu tato forma nepozdává, počkejte si na recenzi.
I když se jednalo o předprodukční jednotku, balení i jeho obsah vypadalo jako by už šlo o finální model. Kompletní sbírku předmětů si představíme až v podrobné recenzi, nyní jen zmíním, že se (konkrétně u tohoto modelu Acer c530) můžete těšit nejen na klasické vybavení jako je zdroj elektrické energie, synchronizační USB kabel či jednoduché ochranné pouzdro, ale navíc je přibalen i praktický dvoudílný držák na sklo a zdroj elektrické energie do cigaretové zásuvky v autě. Jinými slovy komplet řešení pro autonavigaci.
Zařízení samotné vypadá elegantně a především se na první pohled zdá být menší, než ve skutečnosti je. Hlavní podíl na tom má dominantní leskle-černý povrch přední strany zařízení, pouze část bočních hran je stříbrná. Díky svým rozměrům (58 x 108 x 17 milimetrů) i oblé spodní hraně sedí zařízení v ruce perfektně a díky své hmotnosti (122 gramů) s ním nebudou mít problém ani ti nejméně neduživí příznivci kapesních počítačů. Pro snadné ovládání zařízení je v dolní polovině přední strany umístěna čtveřice programovatelných tlačítek s miniaturním joystickem uprostřed. Speciální tlačítka pro ovládání systému (WM softkeys) sice chybí, ale pokud si už bez nich svůj život nedovedete představit, je možné jejich funkcionalitu přiřadit tlačítkům Kalendář a Kontakty. Malý joystick je sice příjemný a slibuje hodně, bohužel nezvládá šikmé směry a tak pro hry tento Acer asi nebude vhodným kandidátem. Nicméně kromě her se s ním dá ovládat všechno ostatní a tak se tento problém dotkne jen malé skupiny uživatelů.
Celý design zařízení je velmi jednoduchý, což mimo jiné dokazuje i zadní strana. Kromě kovové mřížky chránící reproduktor tam totiž nenajdeme zhola nic. Celá zadní stěna se navíc dá sundat, čímž získáte přístup k 1200mAh Li-Ion baterii. Podobně jednoduché jsou i všechny hrany. Na levém boku najdete malý konektor pro připojení externí GPS antény chráněný gumovou krytkou, tlačítko pro zapnutí/vypnutí zařízení těsně sousedící s jedinou LEDkou zobrazující pouze systémové události a připomenutí. Pokud jde o jedinou LEDku, navíc boku, jedná se ze strany Aceru o poměrně chvalitebný počin. Samotné pestrobarevné LEDky už stejně nikoho neohromí, navíc je jejich ostré modré či červené světlo pro značnou část uživatelů (včetně mě) velmi nepříjemné a stav různých bezdrátových modulů se dá zjistit i jinak než jen pohledem na zběsile blikající světýlka. Posledním ovládacím prvkem na levé straně je přepínač HOLD, který po aktivaci vypne všechna tlačítka a zařízení tak nechá bezpečně vypnuté. Na opačné straně je umístěn otvor pro klasickou SD kartu a malé tlačítko pro reset. Na horní hraně najdeme jen jeden otvor a sice pro připojení sluchátek, na dolní hraně pak jediný konektor pro připojení kabelu typu miniUSB.
Je určitě vhodné zmínit, že ať už se jedná o sluchátkový výstup, slot pro SD kartu nabo konektor pro napájení / synchronizaci, vše je maximálně standardizované a poskytuje nejlepší možnosti rozšíření. Konektor na sluchátka má průměr klasických 3,5 milimetrů, takže ve výběru sluchátek nebudete nijak omezováni. Stejně tak je i přes celkové malé rozměry zařízení příjemný integrovaný klasický SD slot. Jednak nabízí nejlepší možnosti rozšíření (SDIO karet je v klasickém formátu zdaleka nejvíce), ale rovněž nabízí paměťové karty největších kapacit (zkuste koupit 4GB microSD...) za nejlepší poměr cena/výkon. A o výhodách miniUSB řešení snad nemá smysl dlouze diskutovat, výhody jsou snad každému jasné?
Výkon zařízení sice není nijak oslňující, ale až na extrémní požadavky stačí procesor Samsung S3C2442 taktovaný na 300 MHz na vše. Při prvním seznámení se zařízení chovalo poslušně a na nic vážného jsem při testování nenarazil. Paměti nabízí Acer standardních 128MB FlashROM a 64MB SDRAM a protože není v ROMce kromě samotného systému a systémových utilit mnoho programů navíc, velká část z obou pamětí je k dispozici i uživateli. TFT displej schopný zobrazit 65 tisíc barev je velmi jasný, na nejvyšší intenzitu podsvícení je pohled na něj v tmavém prostředí až nepříjemný. Displej nabízí rozlišení standardních 240x320 bodů a samozřejmě i dotykovou vrstvu pro ovládání perem.
Zvukové schopnosti jsou sice základní a není je možné nijak moc ladit k obrazu svému, nicméně díky klasickému konektoru je na dobrých sluchátkách poslech MP3 písniček příjemným zážitkem. Podobně kvalitní je i integrovaný reproduktor, což oceníte především při navigaci. Sice "září" zvukové vlny dozadu, jakoby pryč od uživatele, ale to zas není tak zásadní problém - maximální hlasitosti je totiž dostatečná. Poslední zvukovou dovedností je záznam zvuku a ani zde nelze i díky možnosti automatické regulaci citlivosti mikrofonu být jakkoliv kritický. Zařízení prostě hraje i nahrává pěkně a bez problémů.
Jak jsem naznačil již v úvodu, Acer c530 rozhodně nepatří do kategorie zařízení s GPS modulem pracovně nazvané "GPS a pak už nic". Asi nejmarkantnější to je v možnostech komunikace. Pravda, infračervený port sice nenajdete, ale kromě standardního miniUSB portu pro dobíjení a synchronizaci nabízí Acer jak Bluetooth 2.0, tak i WiFi b/g, a to dokonce ve velmi "vymazlené" verzi. Na rozdíl od většiny nových Windows Mobile má totiž ovladač od Broadcommu, takže možnosti a schopnosti BT modulu jsou takřka maximální. Neměl jsem sice čas otestovat úplně vše, ale BT stereosluchátka od HP i připojení k Internetu přes HTC TyTN zafungovalo na první pokus, a to dokonce současně bez ztráty kvality přenášené MP3 s bitratě 320kbps! WiFi modul od společnosti SyChip nabídl díky nejnovější verzi systému podporu nejen pro starší verze šifrování a zabezpečení, ale nově i WPA2 a WPA2-PSK. Připojení k takto vybavenému AP však trochu zlobilo, zatímco připojení k jinému AP s klasickým WPA-PSK běhalo na jedničku - snad jde jen o snadno odstranitelnou softwarovou chybu. V každém případě je nabídka komunikace ze strany Aceru skvělá a otázkou tak zůstává snad jen to, zda se přes miniUSB konektor dá nějak vyvést USB Host, mezi příznivci Aceru značně to oblíbená technologie.
Výdrž jsem logicky otestovat nemohl (jen jako velmi orientační vodítko může sloužit to, že po 45 minutách navigace s nejnižším podsvícením displeje na ukazateli baterie ubylo asi 15%), takže můžeme přejít k tomu nejdůležitějšímu, a sice GPS modulu. Moc technických podrobností k němu sice výrobce nesděluje, ale v principu jde o klasický SiRF Star III LP GPS modul. Pravděpodobně nepodporuje poměrně častou funkci asistované GPS (AGPS), kdy se určité informace o satelitech dají stáhnout z Internetu a zaměření je pak rychlejší, nicméně i bez toho bylo zaměřování rychlé a bez problémů. Osobně jsem zkusil TomToma i iGO a i přes nevýhodné umístění zařízení za levý přední sloupek a odraznou vrstvu předního skla mého vozu proběhlo zaměření během jízdy za necelou minutu a během 45 minut došlo jen ke třem ztrátám signálu, vesměs ve velmi husté zástavbě. Prostě pokud jde o citlivost, odvedli v Aceru velký kus práce. Navíc by podle dokumentace měl být k dispozici i TMC modul pro příjem informací o dopravní situaci, ale to jsem otestovat nezvládl (neměl jsem k dispozici odpovídající soft).
Ze softwarového hlediska je Acer vybaven standardně "acerovsky", tedy dost chudě. Kromě základní verze Windows Mobile 5 Premium edition poslední verze AKU3.2 se všemi možnými aplikacemi od Microsoftu je na zařízení už jen jednoduchá utilitka pro zálohování a obnovu dat, PocketTV Pro pro přehrávání filmů ve formátu MPEG a nakonec MobiPocket Reader pro čtení knih ve formátu .PRC. Možná bude i něco na CD, ale v balení zatím nebyla finální verze stříbrné placičky a na vypáleném CDčku byly jen základní aplikace od Microsoftu. Čeští uživatelé rovněž ocení lokalizaci z dílny Sunnysoftu, která bude přibalena ke každému oficiálními kanály dovezenému zařízení.
Kolik bude zařízení stát ani kdy přesně se objeví na pultech obchodů zatím nevím. Dá se ale předpokládat, že Acer ještě bude chtít stihnout předvánoční nákupní šílenství, a tak se snad dočkáme již velmi brzy. Navíc bude k dostání nejen ve dvou variantách, ale snad i s různými mapovými podklady. Na závěr bych chtěl ještě jednou upozornit na to, že tento článek není v žádném případě recenzí zařízení, ale vyjádření prvních, vesměs pozitivních dojmů. Pokud bych měl své několikahodinové zkušenosti z používání zařízení shrnout, dopadlo by to pro Acer c530 velmi dobře. Na první pohled samozřejmě zaujme kompaktní vzhled a krásný displej, nicméně i pod obalem najdeme zajímavé a kvalitní vlastnosti, které z tohoto zařízení dělají povedený a vyvážený stroječek. Pokud plánujete nákup Pocket PC navigace bez integrovaného telefonního modulu, měl by být Acer c530 jedním z potenciálních kandidátů. Jistě, při důkladném zkoumání se možná nějaké nedostatky objeví, ale po prvním seznámení vše vypadá náramně.