První čtečku otisků prstů skrytou v displeji nabídne Vivo
18.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Přispěvatel Forbesu dostal možnost vyzkoušet čtečku otisků prstů integrovanou v displeji. Máme tak k dispozici popis, jak technologie Clear ID od Synaptics funguje a jaký výrobce ji v svých telefonech nabídne jako první.
Už dlouho se mluví o technologii, která by umožnila skrýt čtečku otisků prstů přímo do displeje smartphonu. Na vývoji nezávisle pracuje hned několik technologických hráčů, z těch nejznámějších jde o Qualcomm a Synaptics. Obě slíbily, že přinesou technologii do telefonů začátkem roku 2018. Synaptics v minulém týdnu oficiálně oznámil senzor Clear ID FS9500, který už údajně vstupuje do sériové výroby a objeví se ve smartphonech některého z pěti největších výrobců. Tím by mohl Synaptics odkazovat na Samsung a jeho Galaxy S9, i když většina ostatních spekulací uvádí, že tato nová vlajková loď bude mít běžnou čtečku otisků na zadní straně. Synaptics uvádí, že potřeba nového senzoru bude narůstat s rozšiřováním bezrámečkových OLED displejů a poměru stran 18:9.
A nyní se dozvídáme podrobnosti z užívání funkce Clear ID, kterou měl možnost vyzkoušet Patrick Moorhead, přispěvatel Forbesu. Senzor je umístěn v určité části displeje a funguje jen ve chvíli, kdy je to potřeba, čímž dochází k úspoře energie. K odemknutí telefonu bude stačit aktivovat displej (např. stisknutím tlačítka napájení) a přiložit prst na zvýrazněné místo. Uživatel jej pozná podle toho, že se zde nachází ikona otisku prstu, kterou si výrobce smartphonu bude moci přizpůsobit, aby seděla do jeho rozhraní. Uživatel si však jistě velmi rychle přivykne, kde se senzor nachází a bude moct telefon odemykat i poslepu. Naopak je čtečka v displeji lépe dosažitelná než třeba na zadní straně a nenarušuje design zařízení.
Patrick Moorhead také přinesl informaci, který výrobce technologii Clear ID implementuje do svého telefonu jako první. Nebude to Samsung ani jiná celosvětově známá značka. Nejrychlejší by mělo být čínské Vivo, které patří k nejúspěšnějším výrobcům smartphonů na domácím trhu, v Evropě se však s jeho modely nemáme prakticky šanci setkat. Vivo patří pod giganta BBK Electronics, který vlastní také značky Oppo či OnePlus. Senzor Clear ID FS9500 je údajně založen na technologii CMOS a má tloušťku jen 0,7 mm. Přispěvatel Forbesu tvrdí, že rozpoznání otisku prstu funguje rychleji, než očekával.
Čtečka využívá obrazový snímač, pro jeho funkci je proto nutné, aby byla jeho část osvícená. Senzor následně sejme odraz mezi pixely a potom už vše probíhá stejně, jak jsme zvyklí z jiných typů čteček. Clear ID vyžaduje pro svou funkci také akcelerometr, aby zjistil, kdy snímač aktivovat.
Zdroj: Forbes.com