Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Pocket PC a spam

15.7.2003, Pavel Koza, článek
Mohlo by se zdát, že ačkoliv je téma spamu velice aktuální a důležité, na stránky o kapesních počítačích se moc nehodí. Jsem si však jistý, že opak je pravdou - problematika nevyžádané pošty do této oblasti patří, ovšem samozřejmě pouze za předpokladu, že z vašeho PDA svoji poštu skutečně spravujete. Ono není moc příjemné stahovat do PDA několik desítek emailů jen proto, abyste je pak mohli smazat. Spameři jsou stále drzejší, takže častokrát není možné jednoduše na první pohled poznat, jestli se
Shodou okolností byl před pár dny uveden první program pro boj se spamem určený pro Pocket PC. Tohle zamyšlení jsem napsal někdy v květnu, věřím však, že toto téma je stále žhavé. A rozhodně se těším na vaše postřehy a zkušenosti, protože spamu je bohužel čím dál tím víc, spammeři jsou stále drzejší a vynalézavější, a obyčejný užvatel pošty stále rozmrzelejší...

Mohlo by se zdát, že ačkoliv je téma spamu velice aktuální a důležité, na stránky o kapesních počítačích se moc nehodí. Jsem si však jistý, že opak je pravdou - problematika nevyžádané pošty do této oblasti patří, ovšem samozřejmě pouze za předpokladu, že z vašeho PDA svoji poštu skutečně spravujete. Ono není moc příjemné stahovat do PDA několik desítek emailů jen proto, abyste je pak mohli smazat. Spameři jsou stále drzejší, takže častokrát není možné jednoduše na první pohled poznat, jestli se za normálním předmětem zprávy skrývá zoufalý uživatel žádající radu, nebo nějaký podvodník nabízející mi za skutečně rozumnou cenu zvětšení penisu...

Ale popořádku - jako osoba v internetu poměrně činná se nevyhnu zadávání své adresy do mnoha různých formulářů (jestli to jde nějak výrazně kontrolovat je otázka jiná, ale domnívám se, že 100% kontrola neexistuje), důsledkem čehož je, že mám každý den plnou schránku spamu, a pracně mezi jednotlivými emaily vyhledávám ty podstatné. Situace začala být kritická v okamžiku, kdy se poměr spamu a klasické počty vyšplnal na nějakých 50:1! Ano, na jeden smysluplný email připadalo 50 (někdy dokonce více) spamů.V ten den má trpělivost přetekla a já začal hledat nějaké řešení, jak se nevyžádané pošty zbavit.

Nejdříve jsem začal hledat nějaký plug-in do Outlooku. Netrvalo dlouho, a našel jsem na první pohled ideální řešení - bylo účinné a hlavně bylo zdarma! Služba se jmenuje SpamNet a funguje na principu porovnávání každého došlého emailu s centrální databází spamů. Navíc obsahuje velice praktickou uživatelskou zpětnou vazbu - pokud do vašeho mailboxu přeci jen proklouzne nějaký ten spam, jedním klikem jej nahlásíte centrále a ta jej po prozkoumání zařadí do databáze. Zároveň si můžete nastavit, co s nalezeným spamem - označit jej, přesunou do jiné složky, nebo smazat. Jednoduché, účinné. Ze dne na den klesl počet spamu, který se dostal až k mým očím, tak na 15% původních hodnot. Velký vliv na úspěšnost mělo i to, jak často jsem se Outlookem připojoval k serveru - pokud program běží nepřetržitě, je účinnost nižší, než když přijdu po víkendu do práce, aktualizace databáze je průběžná, a po několika hodinách od prvního zachycení spamu je pravděpodobnost zachycení spamu téměř 100%.

Bohužel tato situace trvala pouze do začátku tohoto týdne, kdy mi bylo oznámeno, že přístup k této službě bude zpoplatněn, a to částkou $4.99 za měsíc. Ještě jsem se nerozhodl, jestli do toho půjdu, domnívám se ale, že při prvním pohledu na mailbox opětovně zamořený spamem rád tyto peníze zaplatím :-).

Mnohem problematičtější bylo nalezení filtru přímo pro POP3 server. Exchange v naší firmě je totiž za firewallem, a k instalaci Mobile Information Serveru se nikdo nemá... Externí POP3 server je tedy jediná možnost, jak se alespoň k části pošty dostat vlastně odkudkoliv. Nebudu to protahovat, zkoušel jsem skutešně téměř vše, nejvíce jsem si sliboval od programů, které se jednou za určenou dobu připojí k POP3 serveru, poštu zkontrolují a spam smažou. Bohužel ani jeden z mnoha testovaných programů se neukázal být plně funkční. Naštěsí i zde jsem nakonec zvítězil, a te ve chvíli, kdy můj zrak padl na službu s názvem SpamTrap.

I když se jedná o službu placenou, získala si mne vlastně už po několika hodinách. Její princip je opět nesmírně elegantní. Jediné, co potřebujete ke startu 30denní zkušební doby je lehce přenastavit vašeho poštovního klienta, přesně jeho POP3 účet. Do políčka POP3 server zadáte pop.spamtrap.net.au, do políčka s vaším loginem dáte

login@váš.skutečný.pop3.server a je to. A jak to funguje? Po prvním požadavku na stažení pošty se na server SpamTrapu odešlou všechny informace potřebné k přihlášení - jméno serveru, login a heslo. Tento server se pak připojí ke skutečnému zdroji vaší pošty, a veškerou poštu stáhne k sobě. Následně každý email poměrně komplikovaně posoudí a vám na klienta odešle pouze emaily, o kterých se domnívá, že si je skutečně přejete dostat. Spamy se automaticky nemažou, ale po dobu 30ti dnů jsou uloženy na serveru, kde si je můžete prohlédnout, a následně je pak smazat. Sympatické také je, že vás nenechají službu koupit bez toho, abyste si ji předem vyzkoušeli. Na stránce jsem nikde nenalezl odkaz na prodejní místo, informace nutné k nákupu vám přijdou emailem ve chvíli, kdy se vaše zkušební doba bude blížit ke konci. Tato služba funguje perfektně v libovolném POP3 klientu, tedy i v Inboxu na vašem Pocket PC.

Tato automatická detekce spamu má i svá úskalí, za zásadní považuji především dvě. Prvním problémem může být inteligence detekčního algorytmu. Musí naprosto přesně rozpoznat kdy se jedná jen o trochu zvláštnější email, a kdy už jde o spam. Tyto služby jsou však natolik pokročilé, že za několik týdnů používání se mi nestalo, že bych nedostal email, na který jsem čekal. Druhým problémem je ochrana soukromí. Aby se dalo zjistit, jestli se jedná o spam či nikoliv, je nutné email přečíst. Samozřejmě je bláhové se domnívat, že v nějaké klimatizované místnosti někde v Číně se tísní 1000 pracovníků, kteří jednotlivé emaily analyzují ručně; vše je děláno automaticky, bez zásahu člověka. Paranoidnější uživatelé však s tímto mohou mít trochu problém, a ujišťování firem provozujících tyto systémy, že ke zneužití nemůže dojít, jim nebude znít zrovna přesvědčivě.

To jsou tedy dva programy, které mi pomáhají v boji proti spamu. Pokud máte stejný problém, rozhodně je vyzkoušejte. A pokud používáte něco jiného, napište mi o tom do diskuzí.
reklama