Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nastavení a konfigurace programu SBSH PocketWeather v. 1.3

3.7.2006, Jarouš, návod
Na fóru SBSH byly k PocketWeather zveřejněny dva „tutorialy“ – dílčí návody k nastavení programu. Inspirováni tímto příkladem publikovali na našem fóru Jarouš a TheMelin v průběhu března 2006 kompletní návod a postupy nastavení celého programu.
Úvodem proč rozlišuji od verze PW 1.3 hrubé a přesné nastavení lokace. Pokud program čerpá údaje pro lokaci určenou kódem EZXX00** z MSNBC, jsou údaje o zeměpisné délce, šířce a nadmořské výšce podružné. Program zobrazí aktuální počasí a předpověď, které obdržel z dané meteorologické stanice a tato data jsou platná pro celou oblast bez rozlišení přesné polohy. Od verze PW 1.3 ale program zobrazuje aktuální počasí dané lokality, resp. aktuální počasí v oblastech METAR zdrojů v okolí lokace. Pro případné automatické načtení METAR zdrojů (vysvětlím následně) ale potřebuje znát přesnou polohu domácí lokace = domečku na METAR mapách. Přesná lokace je např. nutná i pro výpočet "cestovní vzdálenosti" od epicentra zemětřesení, ale hlavně pro výpočet vzdálenosti METAR zdrojů při zapnuté automatice jejich výběru (údajně automatika vyhledává METAR zdroje ve vzdálenosti 160 km, tzn. v kruhu o průměru 320 km).

Zde malá odbočka: Někteří z nás v době zveřejnění této lekce v březnu t.r. na fóru ce4you zaregistrovali na Today zobrazení aktuální textové informace o případném nebezpečí tsunami v naší lokalitě. Je to jistě v našem případě blbost, ale pro jiné oblasti to je životní informace. Program je nastaven tak, aby varování naskočilo při zemětřesení od síly 6,5 na všech lokacích do vzdálenosti cca 1000 km od epicentra a současně je uvedena "cestovní vzdálenost" od tsunami. Předpokládaná rychlost tsunami je cca 500 km/hod. U mne hláška dávala čas na evakuaci 55 minut, epicentrum zemětřesení bylo v Černé Hoře. Program neumí rozlišit zemský povrch od vod oceánů. V některé z následujících verzí bude zakomponována možnost tato vyskakovaní textová upozornění vypnout.


Nastavení METAR uvedu formou fiktivního příkladu na otázkách a odpovědích.

Otázka: Dobrý den, jmenuji se Karrrel Schw…. a potřebuji nastavit METAR pro mé sídlo. Jak mám postupovat?
Odpověď: Předpokládám, že jako hrubé nastavení lokace máte zadán Písek, tzn. mzn. kód EZXX0011. Jděte do Nastavení > Místo > Nastavit > Pokročilé nastavení místa a vypněte zatržítko automatického nastavení polohy. Vyplňte vlastní přesné údaje zeměpisné šířky, délky a nadmořské výšky.

Otázka: Kde je požadované údaje zjistím?
Odpověď: Pokud jste na požadovaném místě a vlastníte GPS, tak to snad není problém. Jinak požadované údaj lze snadno zjistit na http://www.mapy.cz/, zadáte přesnou adresu, navolíte letecké zobrazení a dohledáte přesnou GPS polohu.




Otázka: Mám přesnou lokaci, jak zobrazím okolní METAR zdroje a jejich informace?
Odpověď: Máte možnost automatického nastavení nebo vlastní volbu zdrojů. Pro automatické nastavení jděte do Nastavení > Místa > Nastavit > Pokročilé nastavení počasí > Nastavit stanice METAR a zde ponechte zatržítko automatického nastavení a klepněte na Najít stanice. Chce to trpělivost, program se nejprve připojí na http://weather.gladstonefamily.net , kde jsou stále sledovány aktuální zdroje meteorologických dat, z nich vybere METAR zdroje do vzdálenosti 100 mil od lokace a doplní je do seznamu včetně všech potřebných údajů. Automatická detekce aktuálních METAR zdrojů hodně zpomaluje program, ale vše obstará za vás a je zárukou zobrazení aktuálního počasí v okolí lokace.

Otázka: Jak mám nastavit vlastní volbu METAR zdrojů?
Odpověď: To je trochu pracnější, ale snad to Karle zvládnete. Postupujte jako při automatickém nastavení až na obrazovku Nastavení stanic METAR, zde deaktivujte zatržítko a můžete do jednotlivých řádků vesele ládovat potřebné údaje. Kde je najdete? Máme k dispozici seznam zdrojů v ČR a sousedních státech, můžete si tak vytvořit vlastní kolečko kolem přesné lokace (domečku). Při zadávání údajů nezapomeneme na znaménko mínus ve sloupci Longitude.

Otázka: Ale ten seznam obsahuje pro ČR jen několik METAR zdrojů. Jsou i další možnosti?
Odpověď: Jsou, máme k dispozici seznam ČR letišť včetně jejich ICAO ID. Je ale nutné ověřit, zda letiště poskytuje METAR údaje. Jsou na to zatím dvě známé cesty. Můžeme zde použít již zmíněný server http://weather.gladstonefamily.net/site/**** kde nahradíme hvězdičky ICAO ID příslušného letiště. Server následně vyplivne negativní odpověď, ale v některých případech slavíme úspěch a zobrazí se podrobné informace pro příslušné letiště (LK**). Vyplníme údaje, do jména zadáme případně český název a hotovo. V druhém případě opět využijeme ICAO ID seznam a na PC ověříme pomocí programu MetarWeather (viz výše uvedený odkaz v části „Vše potřebné“), zda jsou u některých letišť k dispozici METAR zdroje.





Ve Vašem případě slavíme úspěch, vidíme, že mimo oficiálně uváděných zdrojů máme k dispozici i LKLN, tak šup s ním do tabulky. Zeměpisnou délku, šířku a nadmořskou výšku si musíte vygooglit, stačí zadat LKLN.

Závěrečná doporučení pro METAR:
  • Automatické nastavení je pomalé, důvody byly popsány, není případná možnost ovlivnění stahovaného objemu dat.
  • Výhodnější je sestava vlastního kolečka METAR zdrojů kolem domečku. Uvádím vlastní příklad kolečka. Domeček je Praha, zdroje Praha LKPR, Linec LOWL, Brno LKTB, Ostrava LKMT, Vroclav EPWR, Drážďany EDDC, Karlovy Vary LKKV a Bayreuth EDQD. Mám tak k dispozici jasnou představu o aktuálním počasí a podle směru větru (červené šipky) vím, co se na domeček případně žene.
  • Program normálně nastavuje jako default zdroj dat aktuálního počasí MSNBC. Tento zdroj ale neposkytuje tak často informace o aktuálním počasí, je zaměřen více na předpověď na další dny. Je výhodnější nastavit jako default zdroj některý z METAR zdrojů, u kterých je jistota pravidelné aktualizace, nejlépe logicky METAR nejblíže domečku. Lze to jedině přestavit při vypnutém zatržítku Automatického nastavení METAR kliknutím ve sloupci Default na příslušný řádek.


reklama