Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei je pro nás bezpečnostní riziko, tvrdí kanadští experti

21.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Huawei nemá v Severní Americe na růžích ustláno. Po odmítnutí modelu Mate 10 Pro americkými mobilními operátory na poslední chvíli se negativně vyjádřila ke značce také trojice bývalých bezpečnostních šéfů v Kanadě.
V roce 2012 se objevily spekulace o špionáži, kterou měly v USA provádět společnosti Huawei a ZTE. Vadil především vztah s čínskou vládou, některá data měla být z telefonů dokonce odesílána na servery vlastněné právě čínskou vládou. Ať už to byla pravda nebo ne, Huawei se této pověsti ještě nepodařilo zbavit. Začátkem letošního roku se měla vlajková loď Mate 10 Pro začít prodávat u amerických operátorů AT&T a Verizon. Obě společnosti však z dohody údajně na poslední chvíli vycouvaly a uvádí se, že se tak stalo z politických důvodů – do věci se totiž měla vložit americká vláda, která operátorům tento krok nedoporučila.
 
 
Huawei Mate 10 Pro
 
Tady však zdaleka nejde jen o smartphony, neboť Huawei je také budovatelem mobilních sítí a v mnoha světových metropolích začne testovat 5G, mimo jiné také v kanadském Vancouveru. Zároveň však přišlo další varování od šéfů FBI, CIA nebo NSA, že technologie a produkty od Huawei mohou představovat bezpečnostní riziko. Ken Hu, CEO čínské společnosti, uvedl, že americké orgány nevycházejí z prostých faktů, ale pouze spekulací. Ani v sousední Kanadě to Huawei nemá jednoduché. Trojice bývalých šéfů bezpečnostních orgánů Ward Elcock, John Adams a Richard Fadden souhlasí s americkým postojem o tom, že produkty a síťová infrastruktura této čínské značky může být zneužívána ke špionáži. Strach mají především z 5G sítí budovaných společností Huawei.
 
Ralph Goodale, kanadský ministr veřejné bezpečnosti, tvrdí, že země pozorně sleduje Huawei a podle zjištění nepředstavuje kybernetické bezpečnostní riziko. Podle expertů však kanadská vláda při prověřování vybavení společnosti pro účely špionáže nebyla tak důsledná jako například Velká Británie.
 


reklama