Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC Touch Pro2: Exkluzivní první dojmy z budoucího krále komunikátorů

2.4.2009, Pavel Koza, První pohled
I když není připravovaný nástupce HTC Touch Pro, zařízení HTC Touch Pro2, díky oficiálnímu představení na výstavě Mobile World Congress v polovině února žádným tajemstvím a jeho podobu zná snad každý příznivec Windows Mobile, přeci jen těch praktických zkušeností zatím není mnoho.
Aplikace

Ale dost "železa", ty hlavní změny se týkají systému a aplikací. I když je pro obě plánované novinky od HTC (kromě Touch Pro2 se všichni těšíme i na HTC Touch Diamond2) připravován i novější systém Windows Mobile 6.5, vzhledem k času jeho uvedení budou zařízení nejdříve prodávána s Windows Mobile 6.1, které si ovšem HTC výrazně upravilo k obrazu svému. Protože i když má zařízení klávesnici, celým systémem se jako červená nit táhne maximální snaha o komplexní ovládání prsty, které jde do mnohem větší hloubky než u stávajících zařízení.

TouchFLO je na první pohled dost podobné tomu, jaké známe z HDčka. Ovšem na ten druhý, podrobnější, je TouchFLO samá novinka a vylepšení. Udělal jsem mnoho screenshotů, tak se můžete přesvědčit sami, kompletní sadu všech pořízených screenshotů pak najdete opět v naší galerii. Už po prvním přepnutí na kartu Kontakty vás systém vyzve k zadání vlastního profilu, který si navíc můžete synchronizovat s profilem na Facebooku (já si tam ten účet snad budu muset založit taky:).



Karta jako taková vypadá opět nenápadně, ale stačí tapnout na fotku a místo otevření klasické jednoduché karty tu máme jakési "miniFLO", kde najdeme v přehledné formě nejen všechny potřebné informace, ale na dalších kartách "miniFLO" i historii veškeré komunikace s daným kontaktem - emaily, SMSky, schůzky v kalendáři a stav ve Facebooku a v neposlední řadě seznam telefonních hovorů! Pokud tohle bude v praxi fungovat tak, jak je zamýšleno, bude to bezesporu jedna z nejdůležitějších vlastností celého nového TouchFLO. Na screenshotech to teď nevynikne, protože jsem neměl čas to vyzkoušet a zaplnit informacemi, ale jistě si to dovedete představit.



Podobné "miniFLO" je k dispozici i pro zobrazení všech kontaktů, kde jsou vidět 4 záložky pro přehled všech kontaktů v zařízení, seznamu pouze oblíbených kontaktů (to jsou ty s fotkou přímo na kartě TouchFLO 3D, události s kontakty z Kontaktů nebo Facebooku a nakonec i přehled všech telefonních hovorů.



V kartách pro SMSky i emaily jsem na první pohled žádné novinky nenašel, ale to neznamená, že tam někde něco nového být nemůže. Zcela novou kartou je naopak karta Kalendář, kterou si sice šikovní uživatelé mohli aktivovat už v současném TouchFLO 3D, ale nyní se z této praktické pomůcky budou moc potěšit všichni. A opět nejde jen o jednoduchý skin, ale dvouúrovňový modul nabízející nejen celkový měsíční pohled, ale i možnost prohlížet si pěkně den po dni a případně i podrobnosti o konkrétní položce. Další záložky jsou už téměř shodné s těmi stávajícími, jaké najdeme například na Touch HD, ale to se do finálního uvedení zařízení na trh může změnit.



Obzvlášť stávající majitele zařízení Touch Pro překvapí a určitě potěší další novinka, kterou je plnohodnotné fungování TouchFLO 3D i v režimu na šířku. Místo lehce trapné statické obrazovky se po vysunutí klávesnice obrazovka otočí o 90% a máme TouchFLO 3D na šířku. Kvůli úspoře místa je schovaná přepínací lišta, ale prakticky jí nemusíme používat, k přepínání mezi záložkami stačí posouvat prstem do strany. A kdybyste se bez ní přeci jen nemohli obejít, dá se vyvolat tapnutím na ikonku zobrazenou v levém dolním rohu.



Velkou změnou prošla záložka pro nastavení zařízení, zatímco záložka s programy, dříve se vyskytující na posledním místě, zmizela úplně. Obě jsou totiž součástí další výrazné novinky v systému, ve které se v HTC rozhodli zcela oprostit od klasické nabídky Start a chystají se svým uživatelům nabídnout vlastní řešení. Pokud totiž kliknete na tlačítko Start, nezobrazí se klasická nabídka, na kterou jsme zvyklí od prvního Pocket PC před 10 lety, ale právě nabídka Programy, která byla dříve součástí TouchFLO. Tuto nabídku si můžete upravit k obrazu svému, k dispozici je celkem 24 polí připravených pro vaše oblíbené programy, pouze prvních 5 je neměnných. Pokud vám to nestačí, můžete si samozřejmě zobrazit všechny aplikace, ale ani zde se nedočkáte klasického Start Menu. Místo něj vyskočí prostý seznam všech aplikací řazených podle abecedy. Scrolování nabídkou je bleskurychlé a asi nebude představovat problém, ani pokud budete mít aplikací mnoho desítek.



To je ale jen polovina změn, druhá půlka se týká nastavení. Po tapnutí na ikonku Nastavení se opět nezobrazí klasická sada záložek a ikonek, ale právě zmiňovaná záložka v TouchFLO, kde najdete ty nejdůležitější a nejpoužívanější konfigurační nástroje pěkně přizpůsobené ovládání prsty. A zase se nejedná jen o prostý plochý xichtík jako v předchozích verzích TouchFLO, ale změny jsou pěkně do hloubky, jak opět vidíte na screenshotech. Teprve pokud si přejete nastavit nějaké méně obvyklé nastavení, pak uvidíte standardní rozhraní Windows Mobile.



Velmi příjemnou novinkou je možnost snadné konfigurace záložek TouchFLO, jejich aktivace/deaktivace a snadná změna pořadí, takže si rozhraní snadno přizpůsobíte tak, jak vám to nejvíce vyhovuje. Na rozdíl od Programů se ale do originálního, třízáložkového Nastavení dostanete, stačí tapnout na All Settings a je tam.



Tím ale překvapení nekončí. Stačí si pustit Bluetooth a... co to je? Další zbrusu nové rozhraní, které jsem sice neměl čas důkladně proklepnout, ale z obrázků si můžete udělat představu o tom, co umí a jak vypadá. Zdá se, že Widcomm má zdatného nástupce, navíc opět s maximální pozorností k ovládání prsty.



S tím souvisí i další výrazná změna, a sice vlastní a zcela grafické zpracování kontextových nabídek VŠECH programů. Jinými slovy to, co dříve umělo jen pár aplikací z dílny HTC, je nyní k dispozici pro libovolnou aplikaci HTC i třetí strany. Takto například vypadá standardní nabídka Google Maps Mobile nebo Bubble Breaker. A nesmím zapomenout ani na nové a opět praktičtější zobrazení všech notifikací.



A tím se dostáváme k závěru tohoto krátkého představení. I když jsem se ani zdaleka nedostal ke všemu novému, domnívám se, že to stálo za to. HTC se svými vývojáři dělá obrovský kus práce a velmi zdařile buduje na "obyčejném" základu Windows Mobile 6.1 komplexní nadstavbové grafické rozhraní, které velká část uživatelů nových zařízení ani nebude potřebovat opustit. Spolu s jako vždy silnou sestavou bonusových aplikací třetích stran se HTC opět o kousek přiblížilo mobilnímu ideálu. Až se skoro nabízí kacířská myšlenka, jestli by se Microsoft neměl zaměřit jen na vývoj jádra a ten zbytek nechat na HTC, protože za necelý rok toho lidé od HTC zvládli víc, než Microsoft za 3 roky...



I když nemůžeme zapomínat na to, že tento článek byl vytvořen pouze na základě velmi krátkých zkušeností se zařízením a v praktickém několikatýdenním testu se některé věci mohou jevit v trochu jiném světle, mé první dojmy jsou veskrze pozitivní. Navíc má HTC ještě hodně týdnů na to, aby svůj klenot náležitě vybrousili a vyleštili, takže nezbývá než se začít těšit.
reklama