Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Fuchsia OS: podívejte se, jak vypadá nový systém od Googlu

19.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Už delší dobu se mluví o třetím operačním systému od Googlu s názvem Fuchsia. Dosud nebyl oficiálně oznámen ani není jasné jeho určení, redaktor webu Ars Technica však systém spustil na svém Pixelbooku a podělil se s námi o své dojmy.
Po více než půl roce se objevují nové detaily o operačním systému Fuchsia, který vyvíjí Google souběžně s Androidem a Chrome OS, na rozdíl od nich však není založen na linuxovém jádře. Ač prozatím nebyla platforma oficiálně oznámena, americký gigant se ji nijak nesnaží utajit a dokonce velkou část kódu zveřejňuje na svých stránkách. Redaktor Ron Amadeo z webu Ars Technica využil nedávného rozšíření kompatibility na Pixelbook, notebook původně nabízený s Chrome OS. Po úspěšné instalaci, které je mimochodem výrazně jiná než u jiných systémů, měl možnost vyzkoušet nejnovější verzi Fuchsia OS. Vývoj ve srovnání s verzí z května loňského roku znatelně pokročil, stále se však jedná jen o systém pro různé experimenty, v žádném případě není vhodný pro běžné používání.
 
 
Na Pixelbooku v tuto chvíli bez problémů pracuje naprostá většina základních funkcí včetně dotykového displeje, USB portů či ukazatele stavu baterie, jedinou výjimkou je bezdrátové připojení. I přes poměrně vysoký výkon notebooku neběží systém úplně svižně a zařízení se při používání výrazně zahřívá, stačí přitom mít třeba jen otevřenou domovskou obrazovku. Po nabootování se ukáže uzamčená obrazovka, která obsahuje velkou tapetu a hodiny, v pravém dolním rohu se ještě nachází tlačítko pro připojení k Wi-Fi síti, přihlášení ke Google účtu či režimu hosta. Ve vývojářské verzi nalezneme také tlačítko pro přepínání mezi režimem notebooku a telefonu, což potvrzuje předchozí informace, že Fuchsia OS je určen pro různá zařízení a mohla by tak jednou nahradit Android i Chrome OS.
 
 
Domovská obrazovka nadále využívá uživatelské rozhraní Armadillo, ale velká část prvků je zde stále jen na ukázku a nefunguje. Jak už víme z minula, Fuchsia nemá standardní notifikační lištu, jako to známe například z Androidu a chybí také známé ikonky, místo nich jsou k dispozici karty trochu připomínající Google Now. Ve středu obrazovky nalezneme to nejdůležitější, jako je čas, stav baterie, panel rychlého nastavení apod. Nesmí chybět ani lišta pro rychlé vyhledávání v zařízení i na Googlu. Při přepínání mezi nedávnými aplikacemi se zobrazují živé náhledy, pro rychlé zavření stačí odsunutí daného náhledu aplikace.
 
 
Kliknutím na datum mohl Ron Amadeo přepínat mezi třemi přednastavenými profily, které byly vytvořeny jen na ukázku. Fuchsia také obsahuje několik aplikací, ale většina z nich funguje jen velmi omezeně, zbytek potom vůbec. Po spuštění aplikace se ve spodní části obrazovky vysune navigační lišta, podobně jako v Androidu. V jejím středu nalezneme domovské tlačítko, v pravém rohu potom ikonu stavu baterie. Fuchsia využívá vlastní internetový prohlížeč, nikoliv Chrome, prozatím však není příliš funkční - Google.com sice načte bez problémů, jiné stránky však ukáže jen částečně. Většina ostatních aplikací jsou potom jen obrázky, které ukazují, jak by mohlo vypadat jejich uživatelské rozhraní.
 
 
Jak je vidět, před vývojáři stojí ještě pořádný kus práce. Nás by však především zajímalo, jaké má Google se svým novým operačním systémem plány.
 
 

Fuchsia OS: ukázky z rozhraní pro smartphony

 
 
 


reklama