Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

OziExplorerCE - rady, tipy, zkušenosti

ZdenekJ_ce4you (68)|3.8.2005 12:44
[QUOTE="cubas"]mate nekdo mapu:

Mala Fatra - Slovensko?

dik[/QUOTE]
Nevim jak by mela byt podrobna. Mapa slovenska a jine mapy jsou na http://www.skyfly.cz/gpspraxe/ v sekci mapy jsou zkalibrovane pro OziExplorer. Netvrdím, že to tam je, ale jsou tam jiné oblasti volně dostupné. Možná je Malá fatra někde u Nízkých Tater:?: a ty tam jsou
Radek Pokorný (68)|6.8.2005 23:29
Nová verze 1.12.2 na oficiálním webu ke stažení...
simonik2 (95)|8.8.2005 14:08
Mně stále nefunguje měřítko. Nevíte někdo jak kontaktovat autora? Nemůžu nikde najít kontakt.
PavelM_ce4you (95)|11.8.2005 09:13
Mel bych 3 otazky na zkusenejsi uzivatele Oziho:

1) Pri navigaci k WP se vlevo dole zobrazuje sipka, ktera ukazuje smer k WP. Nicmene tato sipka je "takova divna dvojita" - blbe se to popisuje, ale kdo videl a zna, je mu jasne co myslim. Nejak se mi nedari prijit jestli se jen blbe prekresluje :) nebo to ma nejaky vyznam.

2) Pouzivate nekdo pri zaznamu tracku nejakou utilitu na podtaktovani procesoru, kvuli vydrzi baterky (presel jsem z PalmOS, kde se to bezne delalo). Muzete nejakou utilitu doporucit?

3) Narazil jsem tady na forech na problem s tim, ze ve scale se zobrazuje blbej font u vzdalenosti (ctverecky). Dela me to take, mam podezreni na Lingeu Lexikon, ktera instaluje spec. fonty pro foneticky zapis. Tem co to dela, nemate nahodou take LL2002?
Zdenál_ce4you (103)|12.8.2005 08:01
Spodní, jednobarevná šipka představuje route (nebo směr k WP) a ta otočná ukazuje aktuální odchylku směru. Využívám to při jízdě autem po připravené route, ale jenom jako informaci - spíš je to vhodné pro letadlo.
Podtaktování nevyužívám- použití v autě je s připojením na zdroj, mimo auto používám 4xAA (především jako zdroj pro GPS). Vydrží celý den (minimálně).
S písmem nemám problém (MDA II).
simonik2 (95)|12.8.2005 14:02
Používám Mortal Saver - PDA vydrží spooostu času - mnohem déle než ClipOn.

No mně to na měřítku ukazuje samé nuly - nevíte o tom něco?
To to nikomu nevadí?
simonik2 (95)|12.8.2005 14:06
Ha, anebo to jsou fakt čtverečky? LL2000 jsem sice kdysi měl nainstalovanou, ale teď ji nemám.
Saman_ce4you (1451)|12.8.2005 14:59
[QUOTE="simonik2"]Používám Mortal Saver - PDA vydrží spooostu času[/QUOTE]
Co to je Mortal Saver? Vygooglil jsem jen screensavery Mortal kombat :D
PavelM_ce4you (95)|12.8.2005 15:33
Jsou to fakt ctverecky, zahlednul jsem to i v nejakem jinem dialogu (uz nevim co to bylo za appl) - misto cisel byly ctverecky.
Zdenál_ce4you (103)|12.8.2005 15:44
[QUOTE="Saman"][QUOTE="simonik2"]Používám Mortal Saver - PDA vydrží spooostu času[/QUOTE]
Co to je Mortal Saver? Vygooglil jsem jen screensavery Mortal kombat :D [/QUOTE]

Není to náhodou MortSaver?
https://www.ce4you.cz/software/detail.asp?s=457
:)
Zdenál_ce4you (103)|12.8.2005 15:51
[QUOTE="Radek Pokorný"]Nová verze 1.12.2 na oficiálním webu ke stažení...[/QUOTE]

A chodí - jako opravdická.. :)
simonik2 (95)|12.8.2005 18:35
jo,jo.je to vynikajici :-))
Saman_ce4you (1451)|12.8.2005 21:26
[QUOTE="PavelM"]3) Narazil jsem tady na forech na problem s tim, ze ve scale se zobrazuje blbej font u vzdalenosti (ctverecky). Dela me to take, mam podezreni na Lingeu Lexikon, ktera instaluje spec. fonty pro foneticky zapis. Tem co to dela, nemate nahodou take LL2002?[/QUOTE]

Mam LL2002 a scale se mi v Ozim 1.12.1 bete zobrazuje v pohode..
ZdenekJ_ce4you (68)|16.8.2005 13:00
Zajímalo by mne jak lze trasu (trackLog) zobrazit v jiném programu, případně uložit jako např gif (jenom trasu, ne mapu).
Saman_ce4you (1451)|16.8.2005 13:32
Jako napr. do jakyho programu?
A co by jsi videl bez mapy, jen krivku? Na to staci Excel ;)
Ten format je easy, skriptove to predelas velice jednoduse, tipnu si ze na to je dost toolu, mozna je neco i na strackach oziho..
Zdenál_ce4you (103)|16.8.2005 13:37
[QUOTE="ZdenekJ"]Zajímalo by mne jak lze trasu (trackLog) zobrazit v jiném programu, případně uložit jako např gif (jenom trasu, ne mapu).[/QUOTE]
Umí to přímo OZI (shareware verze) uložit mapu jako obrázek - se vším, co je tam nakresleno. Nevýhodou je, že umí načíst pouze bmp kalibrované dvěma body.
ZdenekJ_ce4you (68)|16.8.2005 15:03
[QUOTE="Saman"]Jako napr. do jakyho programu? ..[/QUOTE]
Napriklad do Corelu. Křivka (pokud by byla vektorová) je pak snadno zvetsovatelna bez ztráty přesnosti. Jedná se o dost specifické použití na kreslení správné trasy v závodech které jezdím.
Zdenál_ce4you (103)|17.8.2005 07:56
[QUOTE="ZdenekJ"][QUOTE="Saman"]Jako napr. do jakyho programu? ..[/QUOTE]
Napriklad do Corelu. Křivka (pokud by byla vektorová) je pak snadno zvetsovatelna bez ztráty přesnosti. Jedná se o dost specifické použití na kreslení správné trasy v závodech které jezdím.[/QUOTE]
Pokud se jedná o překreslení trasy do slepé mapy viděl bych OZIho jako řešení. Mám udělaný bíly čtverec bp přes republiku, do toho si načtu trasu, route nebo WP a můžu uložit jako jpg nebo png. Použít lze i TraceMaker, ale neumí uložit obr., pouze zase vektor. Nicméně nabízí lepší zpracování route a trace.:)
Petr50_ce4you (8)|17.8.2005 14:49
nemáte někdo mapu bratislavy?
Mahtion (24)|18.8.2005 08:46
Mam "lamovskou" otazku pro odborniky.

Pouzivam OZI pri trenovani koni na distancni dostihy. Merim si presne ujetou vzdalenost a rychlost jednotlivych useku a sleduji zlepseni ci zhorseni kondice koni. Je to vyborny nastroj.

Zajimalo by mi vsak to,zda OZI udanou rychlost a vzdalenost meri pouze vzdusnou carou bez ohledu na tvar krajiny, nebo jestli zohlednuje prevyseni . Nekdy mi totiz prekvapi, jak malo jsme usli nebo naopak mi prijde, ze spocitana rychlost neodpovida mym pocitum.

Patral jsem po netu, ale moc odpovedi jsem nenasel. Predem dekuji za odpovedi..
Ivanm_ce4you (466)|18.8.2005 09:07
Ozi pouze bere udaje z GPS a ty jsou kolmym prumetem na povrch. PO rovine vzdalenost odpovida, ale treba do velikeho kopce je skutecna vzdalenost znacne delsi, nez ta z GPS. Na ten rozdil by se daly pouzit goniometricke funkce.
Mahtion (24)|18.8.2005 09:19
To jsem si presne myslel.. Jen jsem se chtel ujistit. A neexistuje nejaky nastroj, ktery by data z tracku prepocital tak, aby odpovidala skutecnosti? Ta data o prevyseni tam prece jsou k dispozici. Ja chodim s konmi prave na velika prevyseni a tak by mi takovy nastroj hodne usnadnil zivot.
Zdenál_ce4you (103)|18.8.2005 15:41
[QUOTE="Mahtion"]To jsem si presne myslel.. Jen jsem se chtel ujistit. A neexistuje nejaky nastroj, ktery by data z tracku prepocital tak, aby odpovidala skutecnosti? Ta data o prevyseni tam prece jsou k dispozici. Ja chodim s konmi prave na velika prevyseni a tak by mi takovy nastroj hodne usnadnil zivot.[/QUOTE]
Kdyby se podařilo uložit výpis trasy z OZIho, tak např. v excellu by to spočítat šlo. Jenže on to uloží zase jako plt, tzn bez vzdáleností mezi body. Ve výpisu v ozi je vzdálenost mezi body, jejich výška i čas - z toho už by se dalo něco udělat..:)
Ivanm_ce4you (466)|18.8.2005 16:08
ozi dokaze ten track ukazat i graficky s tim prevysenim, ted to tu najit presne.

EDIT: natahnout track do OZI PC, track control, more options, track profile. A ta vyska muze byt v zavislosti na case i na vzdalenosti. pak uz jen s tim neco udelat. Co, to je otazka. Na vyhodnoceni by mohl stacit i samotny ten graf.

EDIT2: nutno ovsem pocitat s tim, ze GPS vyska je vsechno, jen ne presna. S presnosti pozice 2D se to neda srovnat. Takze pokud presnost pozice LAT/LON bude treba do 10m, vyskova pozice muze byt treba + - 30 i vic.
Zdenál_ce4you (103)|18.8.2005 17:51
ta grafika je jasná, ale nevypočítám z ní délku traku. při editaci se do tabulky vypíše, jak jsem poznamenal výše, ale nejde to takhle vyexportovat.
Co se výšky týče v poslední verzi OZICE je korekce SIRP a výšky sedí podle mapy (kupodivu opravdu)
:))
Mahtion (24)|19.8.2005 08:20
[QUOTE]Kdyby se podařilo uložit výpis trasy z OZIho, tak např. v excellu by to spočítat šlo. Jenže on to uloží zase jako plt, tzn bez vzdáleností mezi body.[/QUOTE]

Mno, to presne vim. Kdybych vedel, jak spocitat tu vzdalenost, pak bych si uz dokazal nejakou ultilitku na prepocet te rychlosti naprogramovat. Nejvetsi zadrhel pro me je, ze z toho PLT ty vzdalenosti neumim vypocitat, nicmene to zase nemuze byt tak slozite, kdyz znam dve mista s GPS pozici, tak zmerit vzdalenost mezi nimi. Neporadil by nekdo, jak na to? Oplatkou muze byt ultititka, ktera bude pocitat vzdalenost s ohledem na prevyseni..
libor_m (1026)|19.8.2005 09:59
Zkus tohle: Latitude and Longitude Bearing/Distance Calculator ;)
Jinak pokud toužíš po troše matematické teorie, tak tady máš vysvětlení: http://mathforum.org/library/drmath/view/51711.html
wisp_ce4you (200)|19.8.2005 12:32
JJ, teorii mám zmáklou - z GSPky dostanu log ve formátu NMEA. Zde je popis formátu NMEA.
Pak přepočtu data na souřadnice XYZ:
xyz0 = R * B.cos() * L.cos();
xyz1 = R * B.cos() * L.sin();
xyz2 = R * B.sin();

B - Latitude
L - Longitude
R - vzdálenost od středu (Altitude + přibližně 6 375 000)

Pak už mám vše co potřebuji a počítám statistiky, kreslím profily a pod.

Bohužel nejsou lidi :((
Mahtion (24)|19.8.2005 15:02
Tak moc dekuju za napovedu. Uz pracuju na ultilitce, ktera bude umet pocitat vzdalenost a rychlost v zavislosti na prevyseni. Ultilitku pak pripadnym zajemcum poskytnu ke stazeni.. Zpracovana data ukladam v XML formatu v pripade zajmu muzu udelat i export do excelu..
Mahtion (24)|19.8.2005 15:03
Jeste jsem zapomnel dodat, ze bude umet naimportovat PLT soubory z OziExploreru a pracovat s nimi..
PavelM_ce4you (95)|20.8.2005 01:11
Snad nejdu s krizkem po funuse, ale vysel OziCe 1.12.3. Jako jedno z vylepseni je rychlejsi cteni velkych ozf3 a je to skutecne o dost rychlejsi.
Benedikt_ce4you (101)|22.8.2005 16:34
[QUOTE="wisp"]JJ, teorii mám zmáklou - z GSPky dostanu log ve formátu NMEA. Zde je popis formátu NMEA.
Pak přepočtu data na souřadnice XYZ:
xyz0 = R * B.cos() * L.cos();
xyz1 = R * B.cos() * L.sin();
xyz2 = R * B.sin();

B - Latitude
L - Longitude
R - vzdálenost od středu (Altitude + přibližně 6 375 000)

Pak už mám vše co potřebuji a počítám statistiky, kreslím profily a pod.

Bohužel nejsou lidi :(([/QUOTE]

Zkoušel jsi počítat přesnosti a odchylky při použití aproximace referenčního trojosého elipsoidu WGS84 na kouli o přibližném poloměru 6375000?
Pozn.:WGS84 elipsoid na kterém jsou udávány souřadnice GPS má následující parametry: Velká poloosa 6 378 137,000m; Malá poloosa 6 356 752,314m; Excentricita e2 0,0066943801; Druhá excentricita 0,0067394968.
Sám jsem se těmi propočty nezabýval, ale docela by mě zajímalo, zda se jedná o rozdíly zanedbatelné. Samozřejmě pro naši zeměpisnou šířku.
Zdenál_ce4you (103)|22.8.2005 17:29
TO:wisp
JÁ bych s takovou teorií podle GPS necestoval ani náhodou. Ten výpočet je VELMI zjednodušený! Raději bych využil "znalosti" OZI a hledal cestu jak vyeditovat výpis bodů tracku - tam je vzdálenost mezi body a jejich výška - pak se to počítá dost přesně..:)
OLE_ce4you (78)|22.8.2005 18:00
[QUOTE="Mahtion"][QUOTE]Kdyby se podařilo uložit výpis trasy z OZIho, tak např. v excellu by to spočítat šlo. Jenže on to uloží zase jako plt, tzn bez vzdáleností mezi body.[/QUOTE]

Mno, to presne vim. Kdybych vedel, jak spocitat tu vzdalenost, pak bych si uz dokazal nejakou ultilitku na prepocet te rychlosti naprogramovat. Nejvetsi zadrhel pro me je, ze z toho PLT ty vzdalenosti neumim vypocitat, nicmene to zase nemuze byt tak slozite, kdyz znam dve mista s GPS pozici, tak zmerit vzdalenost mezi nimi. Neporadil by nekdo, jak na to? Oplatkou muze byt ultititka, ktera bude pocitat vzdalenost s ohledem na prevyseni..[/QUOTE]

Tak tomuto uplne nerozumiem. Kedze PLT obsahuje zem. sirku/dlzku a uzemie je pomerne male, takze sa da aproximovat za rovinu, tak je vypocitat vzdialenost 2 bodov trivialnou zalezitostou vzorca Sqrt((d1-d2)^2+(s1+s2)^2), kde d1, d2 su udaje o zem. dlzke, s1 a s2 o zem. sirke 2 po sebe iducich bodov v PLT logu. pridanie 3. suradnice je vec rovnako trivialna...

Alebo je v tomto (aj na malych uzemiach) zadrhel? Mne to pri mojich pokusoch sedelo...

EDIT: vsetko samozrejme v Exceli.
Zdenál_ce4you (103)|23.8.2005 08:41
mně se zdá jednodušší vyexportovat track do txt souboru v UTM. s rovinnými souřadnicemi je to jednodušší a jsou tam i výšky, tkže tady už jenom Pythagoras a myslím, že získané údaje budou jistější.
ale každému podle gusta. při počítání vzdáleností z údajů komerční GPS je to vždy o přesnosti řádu několika metrů. kdo tvrdí, že víc, je idealista.. :)
Zdenál_ce4you (103)|25.8.2005 12:05
Sledujíc diskuzi k ostatním SW mám dojem, že OZI je fakt dobrý. (Jedna) negativní zkušenost by byla - při zapnití ozi a načtení posledně otevřené mapy mi po zapnutí GPS (tlačítkem na spodní liště) začal ozi vytvářet index mapu. Vzhledem k tomu, že používám 50 mapovélisty 5x5 km, tak indexfile má skoro 2MB a tvoří se 2h! ŘEŠENÍ : než zapnu GPS dát načíst vedlejší čtverec - ozi pouze načte indexfile, což trvá asi 10s. Pak zapnu GPS a vše chodí super.
simonik2 (95)|31.8.2005 11:10
Nemáte někdo mapu Řecka. Hlavně potřebuji Lefkadu.
Díky
simonik2 (95)|31.8.2005 15:02
Kdysi jsem narazil na server, kde byly souřadnice všech míst na zeměkouli. Daly by se pomocí toho kalibrovat mapy.Nemohu to nikde najít. Nevíte kde to najít? Byl to nějaky americký server.
Díky
ZdenekJ_ce4you (68)|31.8.2005 16:42
Mohu se podělit o nějaké mapy M50 a M25 (hlavně sever čech, Praha, něco málo západní čechy). Nemám však kam to umístit na web, emailem to nebudu posílat v žádném případě
Ivanm_ce4you (466)|31.8.2005 21:47
Mapy treba na http://www.mapblast.com/.

Ale to, ze jsou nekde k dispozici souradnice jeste neznamena, ze i podklady jsou dostatecne detailni. POtom je s kalibraci problem.
ZRH (47)|1.9.2005 07:48
Dobře je udělaná mapa světa Google Earth, je tam celá zeměkoule se souřadnicemi GPS, přesnost podle území - např v Praze jsou vidět čáry na silnici a zkuste si typnout, kolik desetin úhlové sekundy má autobus ;-) Mají celkem dobře zpracovánu i výškovou souřadnici - Zkuste si proletět Grand Canyon !
Šeba_oldd (1184)|5.9.2005 13:15
.OziEplorer 1.12.3 Přepsal jsem novy exe soubor do Cestiny - neni to komplet , ale snad postaci - kdyby nekdo chtel pokracovat - jsem napomocen - za opravy a pripominky budu vdecen.Zaklad k tomuto poskytl Crusader.
Přepíšte exe. soubor - ten stary pro jistotu uložte.
Zdenál_ce4you (103)|5.9.2005 17:30
Dobrá práce!
highlight bych zde přeložil jako zvýraznění (cesty,bodu) nikoliv jako hlavní

feature zde má patrně význam zájmové místo, bod viz view/mapobjects

ozi pro PC je ve slovenské verzi - dá se tam dost pochytit
:))
Zdenál_ce4you (103)|5.9.2005 17:38
map/navigace
logbook entry - popis log souboru
logbook view - prohlížení log souboru

logbook je htm soubor, zaznamenávající nastavené události během záznamu trasy (i s obrázky)

file/nastavení - zápis rychlosti není přesné, volil bych původní logbook

:)
Šeba_oldd (1184)|6.9.2005 08:58
Ok ještě se na to podivam a dam sem opravene.
Zdenál_ce4you (103)|14.9.2005 08:10
[QUOTE="ZRH"]Dobře je udělaná mapa světa Google Earth, je tam celá zeměkoule se souřadnicemi GPS, přesnost podle území - např v Praze jsou vidět čáry na silnici a zkuste si typnout, kolik desetin úhlové sekundy má autobus ;-) Mají celkem dobře zpracovánu i výškovou souřadnici - Zkuste si proletět Grand Canyon ! [/QUOTE]
Tohle je teda fakt dobrý. Už jsem si podle toho udělal dojezdové mapy např. do Kodaně.. SUPER:))
kamikadze (24)|15.9.2005 15:39
chystám se skalibrovat pro ozzihoCE cykloatlas ČR 1:100 000. Mám ho celý naskenovaný a je toho docela hodně stránek :( Tak se chci zeptat, jestli to už někdo nemáte zkalibrované, abych nenosil dříví do lesa :D
Ivanm_ce4you (466)|16.9.2005 00:14
ja jsem neco delal, asi tak 30-40%
ZdenekJ_ce4you (68)|16.9.2005 07:47
Autoatlas 1:200000 je kompletně zkalibrovaný na http://www.skyfly.cz/gpspraxe/
Ivanm_ce4you (466)|16.9.2005 09:00
ale my jsme nobl lidi, my chceme 1:100 000
:D