Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

SmartMaps - rady, tipy, zkušenosti

TomcatCZ (24)|8.8.2005 09:36
Koupil jsem PDA s OEM verzi SmartMapy Autoatlas CR standard. Ma cenu si to upgradovat na Navigatora?
Mam uz objednany TT5. Nevim jestli mi TT5 staci na CR.
Diky za rady a zkusenosti
Jery_ce4you (65)|8.8.2005 10:17
TT5 je super, ale zatím nemá tak detailní pokrytí ČR jako SmartMaps-hlavně na Sev. Moravě. Záleží jak hodně a kde cestuješ po ČR.
Já osobně používám oba programy.
TomcatCZ (24)|8.8.2005 11:03
No jsem právě ze Sev.Moravy. Vyzkousim ten TT5 a uvidim.
Slo my spis o to, jestli SmartMaps Navigator funguje dobre.
petr22_ce4you (454)|8.8.2005 11:38
Funguje perfektne, akorat to chce koukat na obrazovku kudy vede cesta.

Na spouste mist to naviguje doleva/doprava/rovne i kdyz trasa vede uplne jinak. Smerodatna je modra trasa na mape.
TomcatCZ (24)|8.8.2005 11:46
Jakou verzi navigatora mas (start, basic,...)? Ma cenu kupovat i ty mesta nebo staci automapa a pro mesta pouzivat TT5?
PLANstudio (171)|10.8.2005 13:03
Dovoluji si upozornit, že v Samoobsluze na www.smartmaps.cz jsou nová data pro routing.

Nová verze programu 2.5 se ještě dolaďuje.
petr22_ce4you (454)|10.8.2005 14:36
Na navigaci nejsou ty mesta ani tak potreba - oni totiz ty navigacni podklady jsou stejne

Lisi se to jen v meritku mapy na obrazovce - je podrobnejsi, navigace je ale stejna jako s autoatlasem, kde ovsem na displeji neni moc videt. Hlasove povely stejne

Mesta jsou dobra pokud jde clovek bez navigace po meste, prooze v autoatlasu uvidi maximalne celou ctvrt, na mape mesta jednotlive budovy

P.L._ce4you (23)|10.8.2005 21:07
[QUOTE="petr22"]Funguje perfektne, akorat to chce koukat na obrazovku kudy vede cesta.
[/QUOTE]

Já bych to tak netvrdil. Když někde SmartMaps nemá bod pro navigaci, tak tě pošle na nejbližší bod a vůbec mu nevadí, že je to sousední vesnice za kopcem :).

Zkus si navigaci na Mokřice a podívej se, kam tě pošle.

TT5 má myslím dost dobré a dostatečné pokrytí. Jen ta Severni Morava má problém s databází. Cest je tam hromada, ale na hodně míst dokáže navigovat jen po vybrání cíle na mapě a ne zadáním jména města.
TomcatCZ (24)|10.8.2005 21:12
Souhlasim s P.L. Ale pomuze stahnou POI Ceska mesta a muzes navigovat i na Sev.Morave. Teda jen z mesta do mesta bez detailu ulic, ale je to velka pomoc.
P.L._ce4you (23)|10.8.2005 22:07
Tady je ukázka "Navigace" ve SmartMaps :)
P.L._ce4you (23)|10.8.2005 22:10


Navigace do Mokřic

(takhle to asi bude lepší :)
petr22_ce4you (454)|11.8.2005 08:01
Rekl bych, ze se blizi dalsi update navigacnich tras :-)
P.L._ce4you (23)|11.8.2005 10:18
[QUOTE]Rekl bych, ze se blizi dalsi update navigacnich tras :-) [/QUOTE]

Otázkou je co vyřeší. Vypadá to, že ne každá vesnice může být jako bod na trase. Do Vrbic vedle Mokřice vypadá navigace úplně stejně. Opět skončím v Radešíně :)

Jako perla byla zatím navigace po Praze. Naštěstní jsem to jen zkoušel.
Kutnohorská - Kbelská: Navigace mě poslala na výjezd z okruhu v protisměru a přímo na tom výjezdu mě otočila o 360 stupňů.

00082230_Praha_cZ1R.gif
petr22_ce4you (454)|11.8.2005 10:32
Rekl bych ze navigovat jde tam, kam vede vektorova silnicni sit

Tudiz pridat silnici a pujde to
wisp_ce4you (200)|11.8.2005 11:21
[QUOTE="P.L."]Otázkou je co vyřeší. Vypadá to, že ne každá vesnice může být jako bod na trase. Do Vrbic vedle Mokřice vypadá navigace úplně stejně. Opět skončím v Radešíně :)

Jako perla byla zatím navigace po Praze. Naštěstní jsem to jen zkoušel.
Kutnohorská - Kbelská: Navigace mě poslala na výjezd z okruhu v protisměru a přímo na tom výjezdu mě otočila o 360 stupňů.
[/QUOTE]

Pošlete chyby např. pomocí SZ PLANstudiu, zařadí opravu do updatu routingu
P.L._ce4you (23)|11.8.2005 12:25
[QUOTE]Pošlete chyby např. pomocí SZ PLANstudiu, zařadí opravu do updatu routingu[/QUOTE]

Tu chybu v Praze jsem jim posílal přes web. Už je to asi měsíc a zůstalo to bez odezvy.

Tím co jsem sem poslal ale nechci řešit chyby, ty má asi každý software, ale spíš ukázat problémy. Jinak je to hezký a použitelný software. Jen vyžaduje od uživatele si prohlédnout před cestou alespoň konec cesty a případně body na trase, aby se pak nedivil, že skončil jinde. Ve srovnání s TT5 je SM jen mapa s možností výpočtu trasy a hlasovou navigací. TT5 je naopak skutečná navigace s možností prohlédnutí mapy.

SM má ale podle mě problém někde v základní myšlence, protože mu zjevně chybí vektorová mapa do všech vesnic a body, na které dokáže navigovat, nejsou ani na všech křižovatkách silnic. Navigovat na nejbližší bod podle vzdálenosti vzdušnou čarou není zrovna optimální.

Možná jen chybí zpracování kusu mapy a zrovna jsem měl smůlu, že jsem na to narazil. Zkusil jsem ještě navigovat do Krašovic (těmi se přímo projíždí) a SM mě nechá projet a pak mě vede ještě cca 12 km do Radešína :) Asi tedy opravdu jen chybka v kusu mapy.
PLANstudio (171)|11.8.2005 12:54
[QUOTE="P.L."]Tu chybu v Praze jsem jim posílal přes web. Už je to asi měsíc a zůstalo to bez odezvy.[/QUOTE]

To nas mrzi, asi se k nam hlaseni nedostalo...
Doporucuji posilat pripominky primo na [EMAIL=pda@planstudio.cz]pda@planstudio.cz[/EMAIL]

V Samoobsluze je nyni nova verze, kde jsme opravili Sterboholskou i Mokrice.

Hezky den preje
petr22_ce4you (454)|11.8.2005 13:03
Rekl bych, ze se blizi dalsi update navigacnich tras :-)

Sem to rikal, netrvalo to ani dve hodiny
petr22_ce4you (454)|11.8.2005 13:05
Neslo by ty navigacni data stahovat primo jako CR.SMR soubor ?

Protoze takhle to musim nainstalovat do pameti, nahrat pres USB na PC, dat kartu do ctecky, presunout na kartu a vratit kartu do PDA
(zapis v PDA na SD kartu je z nejakeho duvodu nefunkcni, update SM to ale nepozna, napise OK a nic nenahraje)
PLANstudio (171)|11.8.2005 13:09
[QUOTE="petr22"]Neslo by ty navigacni data stahovat primo jako CR.SMR soubor ?

Protoze takhle to musim nainstalovat do pameti, nahrat pres USB na PC, dat kartu do ctecky, presunout na kartu a vratit kartu do PDA
(zapis v PDA na SD kartu je z nejakeho duvodu nefunkcni, update SM to ale nepozna, napise OK a nic nenahraje)[/QUOTE]

Slo, ale takto je to pro vetsinu uzivatelu urcite pohodlnejsi...

Osobne jsem mel s SD kartou stejne problemy, pak jsem ale zjistil, ze je zamcena ;-)
Neni to i Vas problem?
petr22_ce4you (454)|11.8.2005 13:49
Jak zamcena ? Prepinac je v poloze unlock

Chovaji se takhle 3 karty (32, 256, 1024 MB) - v PC i Palmu funguji OK, v PDA neustale "read only", zajimave ale je ze Backup na ni zalohu vytvori.
Ivanm_ce4you (466)|11.8.2005 14:28
Ja se primlouvam /opet/ za to, aby se na PC /lepe i na PDA/ dala zjistit verze toho updatu. Vsechno jsou to jen *.exe . Uz mam asi 4, vetsinou stejne, nebo podobne velikosti. Vim, ze vzdy plati ten posledne uverejneny v samoobsluze, ale stejne. Nejake info v SM by bodlo.
petr22_ce4you (454)|11.8.2005 14:33
Vzdyt to zjistit jde - podle data souboru
Vít_ce4you (156)|11.8.2005 14:45
Nevymenil by nekdo Jizni cechy a Sumavu za neco jineho? Vice kdyztak v SZ. Docela to specha, potreboval bych to na vikend - to misto pouziju tak jednou za rok:-)
Ivanm_ce4you (466)|11.8.2005 14:49
Posledni verze navigacnich dat me naviguje v Praze hure, nez predchozi. Opet jde o misto lezici mimo vektorovou sit.

Nemam moznost poslat screenshot.

Ulozim si bod na krizovatce HARFA a druhy na sidle SAZKY /ne Sazka Arena/.

Navigace neskonci na semaforech "K Zizkovu" -to by bylo nejblize.
Neskonci ani na svetlech "Pod Balkanem" -tam koncila pri navigaci dle predchozich dat.
Neskonci na "Spojovaci", ale az na "Spojovaci/Pod Sancemi".
Nazvy krizovatek jsem bral z itinerare.

Uznavam, ze svetla" K Zizkovu" nejsou z hlediska jine navigace dulezite.

A jeste jedna vec- bylo by velmi ucelne, kdyby se daly vybirat body vektorove site primo v mape -asi by se tim odstranily tyhle nepresnosti. Myslim neco, jako v PK v2.9 /tim ale vubec nechci srovnavat :O /
P.L._ce4you (23)|11.8.2005 14:50
[QUOTE="PLANstudio"]To nas mrzi, asi se k nam hlaseni nedostalo...
Doporucuji posilat pripominky primo na [EMAIL=pda@planstudio.cz]pda@planstudio.cz[/EMAIL][/QUOTE]

Aha, tak já to posílal přes formulář na webu Aponia Software. Dnes jsem to tam poslal ještě jednou i s odkazem na tuto stránku, takže uvidíte, jestli se to k vám dostane.

Je fakt, že reakce byla opravdu blesková :yes:
Ivanm_ce4you (466)|11.8.2005 14:53
Ano, ja vim. Ale v pda uz vidim /myslim/ datum a cas instalace, to mi o verzi nic nerekne. Da se bez toho zit ,ale ...
[QUOTE="petr22"]Vzdyt to zjistit jde - podle data souboru[/QUOTE]
Ivanm_ce4you (466)|11.8.2005 15:01
Pro PLANstudio:

Dalo by se nejak pomoci v zahustovani site? Myslim, ze by uzivatele sami mohli zvysovat pocet bodu. Jsem presvedcen, ze je tu par lidi, co by celkem radi pomohli. Ja urcite.
SM je natolik presna, ze mi pripada, ze by snad stacilo dokonce jen naklikani bodu v mape :)
PLANstudio (171)|11.8.2005 15:58
[QUOTE="Ivanm"]Pro PLANstudio:

Dalo by se nejak pomoci v zahustovani site? Myslim, ze by uzivatele sami mohli zvysovat pocet bodu. Jsem presvedcen, ze je tu par lidi, co by celkem radi pomohli. Ja urcite.
SM je natolik presna, ze mi pripada, ze by snad stacilo dokonce jen naklikani bodu v mape :) [/QUOTE]

Dekuji za pripominky a navrhy,

ad Sazka - mne to naslo spravne (z rejstriku jsem vybral ulici K žižkovu 2)
ve verzi 2.5 bude hledani primo ve vektorech, takze pokud si kliknete primo na silnici kam potrebujete dojet, spocita se cesta presne na tento bod/vektor

ad verze - v pristi verzi by mel byt udaj o datumu navigacnich dat

ad dalsi body - hledanim ve vektorech se problem relativne mala bodu z velke casti vyresi. Samzorejme na datech dale pracujeme a postupne vse rozsirujeme (nejen Prahu) o dalsi ulice a

ad semafor u Sazky - pokud je to jen semafor u prechodu pro chodce, nejde o krizovatku a takove vynechavame. Pokud to krizovatka je, muzeme samozrejme snadno doplnit.
Spamik (20)|11.8.2005 18:15
Tak se pridam - testoval jsem Smartmaps navigator a zna ve meste jen par bodu :-(
GPS jsem si oznacil bod a chtel jsem k nemu potom zajet zpet - navigace me vedla 10 km daleko - vzdusnou carou to je sice 3km.
Proste to neumi navigovat k ulozenym bodum.
Testoval jsem to jak v Plzni tak i v Praze, podle me to ma jeden bod v kazde ctvrti a odtamtud vyjizdi.
Treba v Plzni jsem si nasel v rejstriku Stanicni - sever a navigace zacina od Masarykova - Mohylová. (cca 1 km rozdil)
Podle me to ma k navigaci hodne daleko :-((
Ivanm_ce4you (466)|11.8.2005 20:46
Ad Sazka -jak jsem psal, ja tam vytvoril vlastni bod a ten jsem pouzil. Dle meho je to i logictejsi zpusob v pripade, ze je to casteji pouzivane misto. Rychleji se to zada pri hledani cesty.

Ad vektory - taky jsem si vsiml, ze treba v itinerari je daleko vice bodu. Takze -kdyz tyhle vsechny pujdou pouzit i jako koncovy bod, velmi se to zlepsi.

[QUOTE="PLANstudio"]
ad Sazka - mne to naslo spravne (z rejstriku jsem vybral ulici K žižkovu 2)
ve verzi 2.5 bude hledani primo ve vektorech, takze pokud si kliknete primo na silnici kam potrebujete dojet, spocita se cesta presne na tento bod/vektor
[/QUOTE]
Ronin (45)|17.8.2005 10:55
Taky už jste tak nedočkaví na novou verzi 2.5.0 jako já. Doufám, že se programátorům povedou všechny zde avizované vylepšení.
frogale (447)|20.8.2005 10:25
Nestalo se nekdy nekomu, ze pri vyheldavani cesty v Navigatoru, to ukaze jen "Chyba pri vyhledavani cesty" a nic se nedeje? Jsem docela uz zoufalej :/
PLANstudio (171)|20.8.2005 16:13
[QUOTE="frogale"]Nestalo se nekdy nekomu, ze pri vyheldavani cesty v Navigatoru, to ukaze jen "Chyba pri vyhledavani cesty" a nic se nedeje? Jsem docela uz zoufalej :/[/QUOTE]

Citace ze stránek s aktualizacemi:
* Pozor: při instalaci nové verze programu je nutné nejprve ukončit běžící aplikaci v PDA pomocí menu Mapa > Konec! Bez řádného ukončení se nová verze správně nenainstaluje.

* Pozor: pokud program po instalaci dat pro hledání cest hlásí „Chyba ve vyhledávání cest!“ jedná se kolizi starší a nové verze dat, přičemž jedna verze se nachází na kartě a druhá v hlavní paměti. Řešením je ruční smazání souboru „CR.SMR“ z karty i z hlavní paměti a opětovná instalace aktuálních dat.
frogale (447)|20.8.2005 21:22
Aha to bude asi ten problem, soubor cr.smr na karte ani v hlavni pameti neni. Co s tim?
Mimochodem co jsou data pro hledani cest?
Pavel Stancík (66)|20.8.2005 22:20
Zdravim,soubor cr...no to je právě ten soubor-data pro hledání cest velikost 9.2M po instalaci přes Pc.Pokud je na kartě i v Pda tak SM hlásí konflikt .obojí smazat na kartě i v Pda a znovu nainstalovat
karlic (707)|21.8.2005 06:43
To: PlanStudio
No můj problém se souborem „CR.SMR" je takový, že pokud ho dám na kartu, tak se cesta hledá někdy i 3 minuty, pokud ho dám do RAM, tak hledá za 5 vteřin, ale zase mi chybí 10MB drahocenné RAM. "Kde asi udělali soudruzi v NDR chybu" Co s tím? Chystáte v nové verzi nějakou indexaci nebo něco, co by hledání zrychlilo a databáze by mohla být na kartě?
Ivanm_ce4you (466)|21.8.2005 09:19
nekdy pomuze defragmentace karty, nebo jina karta :(
Me to z CF 1 giga beha normalne.
Jinak pozoruji, ze jakakoli operace s SD je vyrazne pomalejsi, nez s CF.
frogale (447)|21.8.2005 11:59
Aha, tak ja nevedel, ze se ty data pro cesty musej instalovat zvlast ;) ted je vse OK.
Zda se mi to, nebo Smartmapa nema prujezdni CR?
Ivanm_ce4you (466)|21.8.2005 12:40
Tezko povazovat autoatlas CR 1:100 000 za prujezdni ;)
Jinak zalezi na tom, co za SM mas. Pokud je to treba Praha, CR logicky neni.
Pavel Stancík (66)|21.8.2005 14:24
Zdravim .To:karlic .Vyzkoušel jsem přendat soubor cr...z pda na kartu .Hledání tras se opravdu drobet zpomalilo.Trasu přes celou republiku u mně ale najde do 10-ti sekund,takže soubor nechávám na kartě .Ještě neformátovaná . :))
S474N (660)|22.8.2005 13:20
Mel jsem moznost ted vyzkouset Turistickou mapu a docela me prekvapila - asi mozna nepravem, protoze jsem od ni cekal aspon vyhledani turisticke trasy apod. Samozrejme me to nenaslo, ale zapojilo do toho standardni navigaci - tj. normalnima silnicema. To si myslim, ze v te mape chybi. Taky by byla dobra "ficura" to (kdyz ma clovek PDA i GPS v batohu), ze by se dalo treba nastavit interval co 10 minut, ze by PDA samo o sobe zahlasilo "do cile Vam zbyvaji dva kilometry". Aby clovek porad nemusel lozit do batohu a nebo koukat na obrazovku.
petr22_ce4you (454)|22.8.2005 14:56
Turisticka mapa je pouze podrobnejsi mapovy podklad, nic vic

Hlaseni vzdalenosti je prakticky nemozne - protoze jedine co lze zmerit, je vzdusna vzdalenost dvou bodu na mape. Delka cesty ani prevyseni odecist nelze.
PLANstudio (171)|22.8.2005 14:58
Dovoluji si upozornit,
že jsme připravili testovací databázi se seznamem Geocache v Česku.
Databázi najdete zde:
http://www.pdamapy.cz/pocket-pc/body-zajmu/

Pro neznalé doporučuji stránky:
http://www.geocaching.cz/
Lada Dekany (130)|22.8.2005 16:08
[QUOTE="PLANstudio"]Dovoluji si upozornit,
že jsme připravili testovací databázi se seznamem Geocache v Česku.
Databázi najdete zde:
http://www.pdamapy.cz/pocket-pc/body-zajmu/

Pro neznalé doporučuji stránky:
http://www.geocaching.cz/[/QUOTE]

Existuje moznost si doma na PC pripravit - prepsat sve body zajmu a vytvorit si svou databazy? Je to jednoduzsi, nez krmit PDA tyckou.
Diky
Lada
PLANstudio (171)|22.8.2005 16:12
[QUOTE="Lada Dekany"]
Existuje moznost si doma na PC pripravit - prepsat sve body zajmu a vytvorit si svou databazy? Je to jednoduzsi, nez krmit PDA tyckou.
[/QUOTE]

Zatim to mozne neni, v budoucnu bude mozny import s textoveho souboru.
karlic (707)|22.8.2005 21:10
[QUOTE="karlic"]To: PlanStudio
No můj problém se souborem „CR.SMR" je takový, že pokud ho dám na kartu, tak se cesta hledá někdy i 3 minuty, pokud ho dám do RAM, tak hledá za 5 vteřin, ale zase mi chybí 10MB drahocenné RAM. "Kde asi udělali soudruzi v NDR chybu" Co s tím? Chystáte v nové verzi nějakou indexaci nebo něco, co by hledání zrychlilo a databáze by mohla být na kartě?[/QUOTE]
Tak se udály dvě věci. Udělal jsem update firmware Dellu na A05 a tím byl i HR. Nevím která z těchto dvou věcí pomohla, ale hlavní je, že teď mi to vyhledá cestu za 15 vteřin.
PLANstudio (171)|23.8.2005 16:48
V Samoobsluze naleznete novou verzi dat pro vyhledávání cest.
pnovosad (1)|24.8.2005 13:10
Zdravím, mám SmartMaps Navigator Basic a na HP iPAQ h1940 příšerně chrčí hlasová navigace. Hlasová navigace je tak nepoužitelná. Setkal jste se s tím někdo?
Díky, Petr
S474N (660)|25.8.2005 08:24
Ja nasel zase par nelogickych veci ve Smartmaps - konkretne treba kdyz clovek jede v Praze z ulice Sokolovske smerem do mesta a potrebuje jet smetem po ulici Spojovaci, tak ho navigace klidne navede vlevo i presto, ze tam neni umoznen vubec prujezd vlevo a na zemi jsou i zabrany. Chtelo by teda docela vychytat znacky, kde jsou hlavne ty "zakaz odboceni vpravo/vlevo" a samozrejme do techto mist nenavigovat.