Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tom Tom - rady, tipy, zkušenosti

anicka.balounova (165)|27.7.2005 10:57
Na MDAc používám tweak od GBsoftu a se zvukem problémy nemám.
Mahtion (24)|27.7.2005 11:14
no on muze byt problem ne jen ve Tweeku, ale v kombinaci MDAII+W2003SE+Tweek. Uz jsem si tweekovsky veci udelal rucne bez tweeku.
mraky_ce4you (19)|27.7.2005 11:23
Vratili jsme se po 14 dnech z norska - bt338 + tomtom 5 mapy plus. Vynikajici soft, ve kterem bylly v norsku i travnate cesticky po okraji pole. Chybu mapy, kdy cesta vysoko v horach koncila kamennym prehrazenim a prudkym srazem jsem zazil jen jednou. Pak se stalo, ze nektere hodne male usedlosti nebyly zaznacene v mape. Necmene naprosto nam zprijemnovala situaci POI pro benzinky, pamatky atd - jezdi se podle toho uzasne. Jen jsem litoval, ze nebyly zaznaceny mista, kde s vybiraji penize za cesty.
Lipizzaner (60)|27.7.2005 11:44
Mám MDAc a GPS bluei a musím potvrdit, že upgrade TT5.1 nevyřešil padání aplikace, pouze problémy i gps spojením. V aplikaci už nemusím nahrazovat soubor poi.dat verzí z TT3, gps funguje naprosto skvěle, ale jakmile zapnu zobrazení bodů zájmů, tak aplikace po několika sekundách spadne. Škoda... (L)
ipf (2136)|27.7.2005 12:09
Díky Tomovi (crusader) mi kombinace MDAC + NAVILOCK 308 funguje, musí se nastavit "Ostatní kabelové modemy" a přenosová rychlost 38400.
Jdu pokračovat v testování.
Camiro_ce4you (0)|27.7.2005 12:33
Mate nekdo manual k TT5 v el. podobe? Rad bych vedel, co vsechno umi. Diky
TomcatCZ (24)|27.7.2005 13:00
Mrkni tady: http://www.tomtom.com/lib/doc/mob5_nav5/ttmob5nav5_manual.htm
Balboa (20)|27.7.2005 14:28
Musím nesouhlasit s tím, že update na 5.1 nepomohl. Body zájmu fungují OK, aplikace přestala padat.
Měl bych dotaz, lze zobrazit jako body zájmu hrady a zámky? nikde jsem je v seznamu neviděl.
Předem dík
libor_m (1026)|27.7.2005 14:32
[QUOTE="Balboa"]hrady a zámky? nikde jsem je v seznamu neviděl[/QUOTE]
Pokud si je tam dohraješ, tak je tam uvidíš. Zkus mrknout na http://www.poi.cz
dusanm_ce4you (16)|28.7.2005 09:39
Snažím se rozchodit společně TomToma na SmartPhone a mapu s podrobnou českou republikou "DE_AT_CH_PL_CZ_Plus-Map". Bohužel TomTom hlásí, že nenalezl mapu a nechce jí použít. Přitom některé mapy, například "Oesterreich-Map" určené pro verzi TomTom NAVIGATOR PDA, chodí bez problémů na SmartPhone. Chodí to někomu ?

Dík D.
svobod3 (142)|28.7.2005 15:18
Jeste bych mel jeden dotaz. Kdyz chci zadat jako cilove misto POI, tak mi to ukazuje body nejbliz k me domovske adresa a nikoliv nejbliz k vychozi. Nevite, kde muze byt problem?
spiderxxl_ce4you (84)|28.7.2005 15:23
chodi tom tom 5 s HP 4700 korektne? nebo pada
mam navigon 5 a nefakci,asi po 5s se vypne
diky
Vladimír Krejčík (80)|28.7.2005 15:35
[QUOTE="jirka.s"]Jeste bych mel jeden dotaz. Kdyz chci zadat jako cilove misto POI, tak mi to ukazuje body nejbliz k me domovske adresa a nikoliv nejbliz k vychozi. Nevite, kde muze byt problem?[/QUOTE]

Doufám, že platí, to co teď napíšu. Pokud ne, tak mě, prosím, někdo opravte.
Je třeba rozlišovat ikony:
- Bod zájmu
Zde je "středem vyhledávání" aktuální GPS pozice nebo pokud není, tak "domov"
- Bod zájmu ve městě (druhé podmenu "Navigovat na...")
Zde se nejprve zadá město, jako nový "střed vyhledávání" a pak už je to stejné
Vladimír Krejčík (80)|28.7.2005 15:43
[QUOTE="spiderxxl"]chodi tom tom 5 s HP 4700 korektne? nebo pada
mam navigon 5 a nefakci,asi po 5s se vypne
diky[/QUOTE]

Dle mých zkušeností základní verze 5.0 nepracovala korektně (odčerpávání RAM a po jisté době pád - problém všech VGA zařízení, nejen hx4700).
Po updatu na verzi 5.1 chod bezproblémový.
karlic (707)|28.7.2005 17:42
[QUOTE="Vladimír Krejčík"]
Zde je "středem vyhledávání" aktuální GPS pozice nebo pokud není, tak "domov"[/QUOTE]
U mě je vždy použit "Domov" a na aktuální pozici to kašle. Pokud někomu funguje jinak, tak napište.
Já to řeším tak, že v mapě kliknu na místo kde právě jsem a zvolím "kurzor/najít blízký BZ" Vyberu si co chci, pak na to kliknu a v mapě znovu zvolím "kurzor/ navigovat zde".
jedle_ce4you (98)|29.7.2005 12:24
[QUOTE="Vladimír Krejčík"]Taky je potřeba rozlišovat prostou funkčnost systému POI a vlastní naplnění databází. TT deklaruje 36% pokrytí ČR (což je předvším kvůli chudosti databází).[/QUOTE]

No to mne právě docela zmátlo. 36% pokrytí ČR je na první pohled zoufale málo. Nešlo mi to dohromady s pár screenshotama map, které jsem viděl.

Chtěl bych porovnat kvalitu mapových podkladů s Dynavixem.
Zajímalo by mne porovnání pokrytí ČR + Prahy mezi TomTom 5 a Dynavix Mobile 2005. Můžete mi prosím někdo do pošty nebo sem hodit pár screenshotů? Ideální by byla třeba Řeznická a Olšanská ulice v Praze. Následně pak Cvikov. Díky moc.
Crusader_ce4you (624)|29.7.2005 12:47
Screenshoty prosím přes SZ. Díky ;)
kuba78 (42)|29.7.2005 13:15
panove, spis nez dotaz takova zvidavost - v TT je jak POI tak polozka oblibene, pouzivate na svoje oblibene destinace polozku oblibene nebo mate svoji kategorii POI? nebo ma to oblibene neco navic? ja mam teda svoji kategorii pro POI (protoze se mi desne libi ta ikonka s radioaktivitou :-)
teda predpokladam ze tento dotaz je relevantni jen pro ty komu funguji POI :-)
qwero (104)|30.7.2005 18:08
pánové,
po flashnutí na verziu .11 mi na Tomovi nejdú spustiť zvuky navigácie. Nechcú sa ani nainštalovať. Má to čosi spoločné s novou verziou alebo ako zvyčajne, je chyba medzi klávesnicou a stoličkou?? (žeby nenainštalovaný nejaký CAB???)
V každom prípade, neporadíte??
ms_ce4you (364)|31.7.2005 10:49
Vratil jsem se z Italie a mam nekolik postrehu:

1) nejde ulozit "Oblibene" podle polohy GPS, kdyz jste v miste, kde neni silnice nebo silnice v mape chybi
2) asi 2x behem 14 dnu si TT5 prepsal z nejakeho duvodu prepsal CFG u pouzivane mapy, cimz jsem prisel o vsechny "Oblibene".
3) Kdyz si clovek zvykne na "Jedte vlevo=drzte se vlevo", neni jedinny problem.
Byl jsem az dole v Calabrii a tez jsem navstivil Rim a vse bez jedineho problemu. Nikdy me to z dalnice nestahlo.

Skoda, ze neni mozne si "Oblibene" ukladat do samostatneho souboru a pak je nacist.

Jeden postreh - mam Acer n35 a testoval jsem GPSDash21f.
Zrejme jsem v teto aplikaci vypnul synchronizaci syst. casu s GPS, ktera neco prestavila v registrech a pak mi TT5 zpozdoval cas v PDA. Kdyz jsem pomoci GPSDash opet synchronizaci zapnul, tak vse bezelo OK.

Jeste k tomu GPSDash - nema nejakou chybu ve vypoctu nadmorske vysky ? U stredozemniho more jsem mel cca 40m-65m, coz mi prijde prece jen trosku velka odchylka. Pritom GPS v Acer je v X-Y dost presna,srovnatelna s kombinaci USB GPS-notebook, ktera ukazuje Z spravne.
Kocir (836)|31.7.2005 11:27
1) nejde ulozit "Oblibene" podle polohy GPS, kdyz jste v miste, kde neni silnice nebo silnice v mape chybi
ME STVE ZE BYLA ZRUSENA FUNKCE, KTERA BYLA V TT3 A SLA PRIRADIT HW TLACITKU "ZAZNAMENAT POZICI GPS". TAKTO SI SLO NAHAZET BODY A PAK JE ZPRACOVAT JAKO OBLIBENE NEBO POI. TREBA RADARY.
NEVI NEKDO O NEJAKE MALE APLIKACI, KTERA BY TO UMOZNOVALA?
S POMOCI PROGRAMU GPSGATE TOTIZ MUZE JET VICE PROGRAMU NA GPS.
TAKZE PAK BY MOHL JET TT5 A NA POZADI JINY PROGRAM KTERY BY UKLADAT GPS POZICI NA POZADANI.

2) asi 2x behem 14 dnu si TT5 prepsal z nejakeho duvodu prepsal CFG u pouzivane mapy, cimz jsem prisel o vsechny "Oblibene".
NIKDY SE ME TO NESTALO

3) Kdyz si clovek zvykne na "Jedte vlevo=drzte se vlevo", neni jedinny problem.
MA TO NEKOLIK STUPNU UPOZORNENI, VSECHNY JSEM SLYSEL A ZVYKL JSEM SI NA NE A JSOU UZITECNE.
- JEDTE VLEVO
- DRZTE SE VLEVO
- JEDTE V LEVEM PRUHU
- ODBOCTE DOLEVA

Skoda, ze neni mozne si "Oblibene" ukladat do samostatneho souboru a pak je nacist.
JE TO V SOUBORU CFG SE JMENEM PRISLUSNE MAPY. LZE NACIST A EDITOVAT V POIEDIT. V SOUBORU CFG JSOU ULOZENY I NAPOSLEDY POUZITE CILE, NEJENOM OBLIBENE.
Suoraj (704)|31.7.2005 11:59
zkoušel někdo TTN 5 na win 2005 Magnetu?
ipf (2136)|31.7.2005 12:04
add KOCIR: NEPIS KAPITALKAMA, BLBE SE TO CTE. ZE?

A co prográmek Visual GPSce? Je buď na www.visualgps.net , nebo ve free sekci.
Moje "ínliš" je mizivá, ale má funkci v nabídce LOG: START a STOP a ukládá to v *.TXT. Akorát tam nejde nastavit interval pro ukládání (a možná mám starou verzi 0.10).

Editováno:
Na domovské stránce je verze 1.00.02, ale změny v zápisu aktuální pozice nepřinesla.
ms_ce4you (364)|31.7.2005 12:26
[QUOTE="Suoraj"]zkoušel někdo TTN 5 na win 2005 Magnetu?[/QUOTE]

Tak me to "Oblibene" smazalo 2x. Proste jsem jednoho dne spustil TT a Oblibene nebyly. Tak jsem je znovu vytvoril a asi po tydnu stejna situace. Ta 5.1 by snad mela /alespon pro Go nebo je to az v 5.2 pro Go / mit moznost save/load pro oblibene.

Taky je trosku nedomyslene, ze kdyz nejde ulozit polohu GPS, kdyz tam neni zadna cesta, ze kdyz prepnu do mapy, abych ulozil neco pobliz, mapa neni rovnou nastavena podle momentalni polohy, ale clovek musi pracne hledat misto, kde je.

Kocir (836)|31.7.2005 12:39
To nechapu. Normalne si dam prohlizet mapu a ulozim POI i mimo cestu.
Edit by MODERATOR
Kocir (836)|31.7.2005 13:12
TO ipf: Kapitalkama jsem psal, aby byla poznat odpoved.
VisualGPS mam. Track log dokaze zaznamenavat i primo GPSgate (a potom ho simulovat/podhazovat jako prijem GPS signalu pro vsechny GPS aplikace), ale ja potrebuji neco coby ulozilo jednu jedinou pozici. Vyhledavat v tracklogu, to spravne misto, kde je treba onen radar je takrka nemozne.
rossini_ce4you (72)|31.7.2005 18:18
[QUOTE="ms"]Vratil jsem se z Italie a mam nekolik postrehu:

Jeste k tomu GPSDash - nema nejakou chybu ve vypoctu nadmorske vysky ? U stredozemniho more jsem mel cca 40m-65m, coz mi prijde prece jen trosku velka odchylka. Pritom GPS v Acer je v X-Y dost presna,srovnatelna s kombinaci USB GPS-notebook, ktera ukazuje Z spravne. [/QUOTE]

No nerad bych tu kecal, ale mám dojem že "skutečná nula" není vztažena ke Středozemnímu moři nebo k Jadranu, ale k Baltu a to by potom vysvětlovalo tu odchylku...
Mara123 (5)|31.7.2005 19:47
Ahoj, nainstaloval jsem mapu cr a okoli, pak mapu francie. Jak se v programu prepina mezi temito mapami? dela o tomtom automaticky? me se totiz zobrazuje pokryti jen casti s cr ale francie jako kdyby nebyla nainstalovana . . :((
pepa_ce4you (105)|31.7.2005 19:47
Nevím čím to je ale mě třeba ve smartmaps ukazuje nadmořskou výšku taky špatně a mam n35. Včera jsem stál na kótě 819 m. n m. a na smartmaps mi to ukazovalo 780. A to se mi stava vždy
Šeba_oldd (1184)|31.7.2005 19:54
[QUOTE="Mara123"]Ahoj, nainstaloval jsem mapu cr a okoli, pak mapu francie. Jak se v programu prepina mezi temito mapami? dela o tomtom automaticky? me se totiz zobrazuje pokryti jen casti s cr ale francie jako kdyby nebyla nainstalovana . . :(( [/QUOTE]

Automaticky to nedela - jit do menu - zmenit predvolby - přepnout mapu.
Suoraj (704)|31.7.2005 21:11
to MS ale oblíbené u pětky se ukládají ne kartu? Takže i po HR tam jsou? Trojka to má v dokumentech... Takže ale běhá:yes:
ms_ce4you (364)|31.7.2005 21:42
To je sice pravda, vse se uklada do Nazev_mapy.cfg na kartu, kde je mapa instalovana. Ale z nejakeho neznameho duvodu si TT5 tento CFG soubor zalozil znovu nebo prepsal, jelikoz vsechny oblibene, spoctena trasa a posledni hledana mista byly pryc. To se mi stalo u mapy Italie 2x v prubehu deseti dni.
Vladimír Krejčík (80)|1.8.2005 08:21
[QUOTE="pepa"]
Nevím čím to je ale mě třeba ve smartmaps ukazuje nadmořskou výšku taky špatně a mam n35. Včera jsem stál na kótě 819 m. n m. a na smartmaps mi to ukazovalo 780. A to se mi stava vždy [/QUOTE]

Pozpr ! Podívejte se do technických specifikací GPSky. Ty naše "krabičky" mají běžně deklarovanou směrovou chybu 10m a výškovou 50m. Nejsou to geodetické stroje, co chodí na centimetry. Ty jsou "trošku" dražší a taky jim to déle trvá.
killerGBU_ce4you (148)|1.8.2005 08:47
tak se mi stala docela nepříjemná věc, nějak se mi poškodilo cd s tom tom 5 plus, tak jsem si od známého půjčil Tom tom 5 non plus, všechno funguje, čeština je tam odsažena, ale zvuk mi to nechce brát český, zjistil jsem, že se zvuk instaluje do /tomtom/data50.chk tak jsem ho tam přesunul, v menu se objevil, lze vybrat, ale nemluví. Nevíte někdo co stím?
ms_ce4you (364)|1.8.2005 09:06
No, ja nevim, ale muj soubor se jmenuje data41.chk a jeste tam je data41.vif
Edit by MODERATOR
Medved_ce4you (200)|1.8.2005 09:14
Napsat TomTomum a oni poslou nove, neposkozene CD.
Ale mozna jednodusi varianta je stahnout si novy hlas primo pres TT (staci se pripojit k PC pres ActiveSync, aby jel net). Pak by nemel byt problem...
Edit by MODERATOR
Medved_ce4you (200)|1.8.2005 09:26
Vetsina GPS nepocita s nadmorskou vyskou, ale s vyskou nad elipsoidem (nebo geoidem). Protoze tyto udaje nejsou pro beznou navigaci (a to i leteckou) nijak zasadni, zjednodusene se to nazva jako nadmorska vyska, protoze kdyby tam bylo vyska nad geoidem, tak by tomu nikdo nerozumel :-)

Pokud potrebujes mit presny udaj o nadmorske vysce, musis si poridit GPS (ci jiny pristroj, treba hodinky) a barometrickym vyskomerem, ktery je stejne potreba vzdy presne zkalibrovat. "Normalni" GPS ti tedy nadmorskou vysku nikdy neukaze presne.
Ivanm_ce4you (466)|1.8.2005 09:55
No nevim, ale moje GPS se rozchazi s vyskou uvadenou treba na Shocartich 50kach tak do 10 m, pokud ji necham na miste chvilku "prumerovat", tak je to i pod 5 m. A osobne si myslim, ze ani barometricky vyskomer nebude az tak presny. Pouze pri dlouhodobe stejnem pocasi a dobre kalibraci. Clovek ale nikdy jiste nevi, ze se "neco" blizi (zmena pocasi)..., tak si jist neni nikdy.
MilanSu (823)|1.8.2005 17:58
[QUOTE="Crusader"]Otázku korektního zobrazování POI vyřešil update 5.1[/QUOTE]

U mne prave naopak 5.0 bez problemu a v 5.1 hlasi zadny BZ nenalezen
hujahu_ce4you (21)|2.8.2005 21:28
Navod na kompilaci VIF a CHK zvukovych souboru....

doufam, ze se toho nekdo ujme a dockame se lepsi a prijemnejsi hlasove navigace. Prosim taky misto jedte vlevo...drzte se vlevo...
http://www.expansys.com.hk/forumthread.asp?code=TOMTOMGO&thread=836
Kocir (836)|2.8.2005 21:57
"Jedte vlevo"
Ono pane s TT5 musite chvili jezdit aby jste zjistil, ze tento prikaz tam je. On totiz TT5 to ma rozcleneno do vice druhu hlasovych povelu a cesky preklad to vyuziva takze muzete slystet:
"Drzte se vlevo" - jedete stale rovne, ale pri leve strane silnice
"Jedte vlevo" - silnice se (vetsinou) rovnomerne rozdvojuje (krizovatka Y)
"Zabocte vlevo" - nepojedete jiz rovne, ale zabocite vlevo.

Pak jsou samozrejme jeste povely "Ostre zabocte vlevo", ale to je asi jasne.

Taky me to ze zacatku vadilo ale po pouzivani kazdy den v jednom tydnu na neznamych mistech jsem si zvykl a ocenil to. Predtim jsem dokonce uvazoval pouzivat radeji anglickou mluvenou Jane.
Edit by MODERATOR
Mahtion (24)|3.8.2005 06:30
Jen bych pridal dalsi postreh z jizdy s pomoci TTN5. Vcera jsme jezdili po Praze, vyrazili jsme z Jecne ulice a cilem byla vypadovka na Kutnou Horu. Na mape celkem pohodova zalezitost. Skutecnost vsak byla trosku slozitejsi. Kutnohorska vypadovka je v Mecholupech rozkopana cca 800m cilem nasi cesty. Prvne jsem tedy mel moznost pouzit "Avoid road" - uzavirka. Trosku mi tato funkce zklamala, protoze mi nedala moznost vybrat presny bod uzavirky na mape, ale musel jsem vyhledat v seznamu silnic z cehoz tam bylo asi 5x "Silnice bez nazvu", takze jsem z toho fakt nebyl prilis moudry. Nakonec jsem vybral tu spravnou, ale TTN ji oznacil jako neprujezdnou v cele dylce :mad:.. a vubec nerespektoval to, ze se ta silnice neda ani prekrizit. Objizdku mi navigoval chvilema po skoro polnich cestach (mapa kolem Prahy je mozna podrobna az moc..)

Jinak jsem s TTN nadmiru spokojeny, tato funkce by vsak chtela dost vyrazne upravit, tak jak tam je nyni implementovana neni prilis pouzitelna.
karlic (707)|3.8.2005 08:56
Já mám jen kladné zážitky. Minulý týden jsem uvíznul v koloně mezi Valašským Meziříčím a Hranicema n. Moravě. V koloně jsem stál nehybně cca. 10 minut, pak jsem auto otočil a jel nazpět. Okamžitě po otočení vozu TT pochopil a navrhnul nejbližší možnou objižďku, tak abych se vyhnul místu, kde jsem původně stál - prostě geniální. Vedl mě skoro polníma :) cestama, ale dojel jsem a skoro nic si nezajel.
Vladimír Krejčík (80)|3.8.2005 09:20
[QUOTE="Mahtion"]....rozkopana cca 800m cilem nasi cesty. Prvne jsem tedy mel moznost pouzit "Avoid road" - uzavirka. Trosku mi tato funkce zklamala, protoze mi nedala moznost vybrat presny bod uzavirky na mape, ale musel jsem vyhledat v seznamu silnic z cehoz tam bylo asi 5x "Silnice bez nazvu", takze jsem z toho fakt nebyl prilis moudry. Nakonec jsem vybral tu spravnou, ale TTN ji oznacil jako neprujezdnou v cele dylce......[/QUOTE]

Používal jsi "Vyhnout se části trasy" nebo "Vyhnout se uzavírce" ?
První dle mých zkušeností jde do textu spočítané trasy a umožní zneprůjezdnit jeden dílčí úsek (ale opravdu celý), kdežto druhá možnost (ta pruhovaná závora) se ptá na délku uzavírky od aktuální pozice (a uzavře třeba jen 100m).
Mahtion (24)|3.8.2005 10:22
Mno vida :)) Ja jsem si s timhle nepohral v klidu a jak jsem stal nervozni na silnici pred uzavirkou, nebylo moc casu. Proste jsem mel v podvedomi, ze tam ta funkce je a pouzil jsem ji mozna nespravne. Budu si s tim muset pohrat v klidu.. Diiiky za info
Pavlucha (1496)|3.8.2005 14:35
Pokud vím, tak MDAc padalo při starších ROMkách. Flashnutím nové ROMky ovšem zase přicházíš o záruku, takže si vyber ...
Já měl TOMTOM na MDAc - ROM 1.11 a bez problémů.


P.S.: ... nemá smysl opakovat příspěvky. Pokud ti doposud nikdo neodpověděl, prostě nemohl nebo nevěděl ... :!:
killerGBU_ce4you (148)|3.8.2005 18:06
taky vám dělá to, že když chcete spustit TT5.1, tak vám zasekne cihlu, jenom se spustí ty ručičky v trayi a pak nic jenom Soft reset. takhle to dělám cca 3x a potom se spustí.myslel jsem, že to je tím, že hledá GPS signál, ael dělá to i autě kde je GPS napevno
libor_m (1026)|4.8.2005 07:45
Kolik můžu mít maximálně nahraných vlastních POI u mapy (OV2 souborů)? Stává se mi, že když jich je tam moc, tak se některé nezobrazí, když zase jiné uberu, tak tam najednou jsou. Má TTN5 nějaké omezení?
Odpověď: 31
ms_ce4you (364)|4.8.2005 07:52
[QUOTE="killerGBU"]taky vám dělá to, že když chcete spustit TT5.1, tak vám zasekne cihlu, jenom se spustí ty ručičky v trayi a pak nic jenom Soft reset. takhle to dělám cca 3x a potom se spustí.myslel jsem, že to je tím, že hledá GPS signál, ael dělá to i autě kde je GPS napevno[/QUOTE]

a jak dlouho cekas pred tim SR ?
killerGBU_ce4you (148)|4.8.2005 09:00
zkoušel jsem i 5 min a nic, prostě se zasekne