Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ROM - WM61 - CZ/SK - Eržika X - nová generace - verze 1.3 - 8.8.2010

Borija (29)|7.6.2010 19:16
[quote=Adow]Je tady někdo (kromě mě), komu kontakty bez problémů fungují? Jsem z toho jelen - mám stejnou ROMku jako vy, v ní pár jen věcí navíc a vše mi funguje.. Hledám kde by mohla být chybka, ale bez úspěchu.. Dneska teda ponocovat nehodlám :(.[/quote]

bez problemov ... po prvom spusteni problem pri cakajucom telefonate ale po restarte vsetko slape
myac (3)|7.6.2010 20:13
Vsechno funguje. Děkuji za rychlou reakci. Eržika je nejlepší.
Adow (1267)|7.6.2010 20:14
Pro jistotu jsem znovu uvařil i slovenskou Sense 2.5. Kontakty u mě jedou OK, navíc jsem opravil špatně odkazující ikonky v CHT.
Soubor Erzika_X_1.2_WM61_21056_SK_Sense_2.5.2012.zip aktualizován ;). Pokud vám ale karta lidé a kontakty jedou správně, tak nemá smysl aktualizovat.

Českou verzi Sense 2.1 jsem zkoušel a kontakty mi bez problémů jely.
Serminator (49)|7.6.2010 21:02
Díky moc, hned jdu stáhnout a naflashovat, doufám, že to už pojede v pohodě.
Blekota_ce4you (73)|7.6.2010 21:20
Tak asi hodinu testuju Eržiku 1.2 Sense 2.5 CZ a kontakty i vše ostatní v pohodě. Zatím jsem nenarazil na sebemenší problém. Dobrá práce Adow ;)
dusic24 (27)|7.6.2010 22:03
Taky se mi značně spravila nálada- vše běhá jak po drátkách. Díky!!!!!!!!!!!!!!!!
Serminator (49)|8.6.2010 06:42
Nápodobně, vše je v pořádku, děkuji Adow.
Borija (29)|8.6.2010 08:08
Zdravím všetkých. Chcel som z novej Eržiky 1.2 sense 2.5 SK poslať MMS z fotiek ktoré mán v mobile a vypísalo mi hlášku formát súboru nieje podporovaný. ( fotky sú vo formáte jpeg a kvalita normal) ....
Borija (29)|8.6.2010 08:08
Zdravím všetkých. Chcel som z novej Eržiky 1.2 sense 2.5 SK poslať MMS z fotiek ktoré mán v mobile a vypísalo mi hlášku formát súboru nieje podporovaný. ( fotky sú vo formáte jpeg a kvalita normal) ....
Blekota_ce4you (73)|8.6.2010 10:57
Já jsem odeslal MMS v pohodě. Posílal jsem fotku vyfocenou foťákem a zmenčenou v editoru MMS a odeslání proběhlo a MMS příjemci došla.
majki77 (63)|8.6.2010 13:52
ahoj, mám předchozí eržiku X 1.1 a dělal jsem před její instalací MTTY, jen se chci ujistit, musím ho provést i před instalací verze 1.2?
007ToMMaS (111)|8.6.2010 13:53
ak sa chces vyhnut pripadnym problemom tak urob :)
Adow (1267)|8.6.2010 13:59
[quote=majki77]ahoj, mám předchozí eržiku X 1.1 a dělal jsem před její instalací MTTY, jen se chci ujistit, musím ho provést i před instalací verze 1.2?[/quote]
Já jsem formát pomocí MTTY dělal loni v červenci. Od té doby jsem byl v pohodě, znovu jsem jej udělal až teď v květnu (to jak mi zlobil telefon bych spíš ale přisoudil CHT 1.7 a jeho zamykání displeje - to dělalo hodně lidem problémy se stabilitou). Musím teda napsat, že mezi tím jsem odhaduju tak cca 300x flashoval. Takže bych se toho nebál. Když jej ale uděláš, tak tím nic nezkazíš.
draceksoptik_ce4you (91)|8.6.2010 14:23
Diky Adowe, za rychlou opravu, take mi dneskem funguje tak jak ma - Lide... Diky jeste jednou..

Blekota_ce4you (73)|8.6.2010 18:03
[quote=majki77]ahoj, mám předchozí eržiku X 1.1 a dělal jsem před její instalací MTTY, jen se chci ujistit, musím ho provést i před instalací verze 1.2?[/quote]

Já dělám MTTY před flashnutím systému, který chci používat delší dobu, popřípadě když se Diamond začne chovat divně. Před flashování systému, který mám jen na zkoušku, MTTY nedělám ;)
dusic24 (27)|8.6.2010 18:13
Já ho dělám vždy- a mám svatej pokoj!
Amortn (7)|8.6.2010 19:21
ne slape bezchybne.
kedd (26)|8.6.2010 20:20
takže můj dajmondík odešel do kopru. po necelých dvou letech krásné spolupráce, zejména s pomocí adowových holek :@)))
odešel mi displej (nefungují dotyky a nevím, jestli to mám zkusit reklamovat...)

chystám se na nějakého androida. co vy, pánové, není čas taky přesedlat?
Amortn (7)|8.6.2010 20:25
[quote=kedd]takže můj dajmondík odešel do kopru. po necelých dvou letech krásné spolupráce, zejména s pomocí adowových holek :@)))
odešel mi displej (nefungují dotyky a nevím, jestli to mám zkusit reklamovat...)

chystám se na nějakého androida. co vy, pánové, není čas taky přesedlat?[/quote]


toho fonu je mi luto. treba to zapit.:-) ale ked sa to stane mne idem len o5 do HTC diamond 2.
Adow (1267)|8.6.2010 22:11
Tak Co0kie Home Tab (Sense 2.5) bude umět zámek i pro WM6.1 - do konce týdne má být nová verze ;).
Mimochodem - pro CHT Editor 1.8.0 už mám češtinu - přeložil by to někdo do slovenštiny? Kdyžtak upravte přiložený soubor.. Díky!
luzki_ce4you (0)|8.6.2010 22:39
Ahoj, píšu prvně tak na mě buďte milí ;-) Odjakživa používám Eržiku, doposud s TF3D 1.1. Teď mám prvně sense 2.1. (X 1.2) a líbí se mi prostředím i některýma vychytávkama. Ale:

- v systému nefunguje zoomovací kolečko, zejména mi chybí v Opeře 10, kde není ani zoomovací šoufátko - nevíte co s tím? Vlastnost Opery? Opera 9.5 byla v tomto mnohem lepší, šlo zoomovat snadno dle potřeby, tady nevím jak.
- opět Opera - nevíte, jak nastavit domovskou stránku aby to na seznam skočilo rovnou? Nyní se to snaží dostat na file://localhost/home - naskočí chyba že soubor nejde otevřít. Kdyby se to aspoň přeplo rovnou na tu záložku s předvolenýma stránkama (ta matice 3X3)
- karta s Internet browserem - když přidám novou push stránku a kliknu na ni, tak se nic nestane. Když kliknu na tlačítko záložky, otevře se seznam předdefinovaných - když je chci upravit, otevře se Opera na stránce file://localhost/Bookmarks - naskočí chyba že nejde otevřít, že cesta je nedostupná. Čili jak změnit ty předdefinované záložky a zfunkčním push stránky na hlavní kartě?
- Jak změním tlačítka na homescreen z Komunikace a Programy na klasické Kontakty a zprávy?
- Klasická karta s Komunikací a těma šoufátkama již v Sense není a místo toho je zbytečná karta Nastavení, kterou nejde skrýt - vlastnost Sense? či se to dá někde změnit?
- Sin Taskmng mi nefunguje - nefunguje mi restart Sense, jednou se mi to snad i podařilo, pak ale nechtělo Sense naběhnout, nevíte co s tím? Vám funguje na 100% Já to používám pro iGo navigaci - vypnout sense - zapnot iGo - po vypnutí iGo automaticky zapnutí sense. Ale bohužel se mi ani nevypne sense, ani nezapne iGo. Soubor load.txt mám snad dobře, v minulých verzích při TF3d mi to jelo, tady by mělo stačit jen přepsání slov "manilla" na "sense".

Zklamáním je pro mě zejména karta s Internetem a věci spojené s Operou, kterou používám nejčastěji. Jinak se mi systém líbí a počasí s lokalizací polohy nemá chybu. Adow je opravdu pracant a velice si jeho výtvorů cením. Možná kdyby se vytvořil nějaký cab řešící výše zmíněné problémy, to by bylo skvělé! PS:možná některé problémy souvisí s mou neznalostí Sense - předem díky za všechna vysvětlení a vstřícnost!
Blekota_ce4you (73)|9.6.2010 00:07
Funguje někomu Moje poloha v Počasí? Dřív mi to ukazoval polohu s přesností na 5 km, teď mi to bohužel ukazuje město vzdálené 35 km (Karlovy Vary) nebo jen Karlovarský kraj? Když chci počasí v místě bydliště, musím ho ručně přidat před Weather Editor. Je to chyba na straně Googlu nebo AccuWeather?
SSLEEP (21)|9.6.2010 00:11
ahoj mne to ukazuje celkem presne v Pardubicich dokonce i mestsky casti
luzki_ce4you (0)|9.6.2010 00:14
Mě poloha taky bez problémů. Docela by mě zajímalo na základě čeho to odhaduje...
Blekota_ce4you (73)|9.6.2010 00:50
Možná to správně ukazuje jen velký města, fakt je to divný. Před nějakým časem to fungovalo spolehlivě a když jsem byl ve městě, který mělo "jen" 1500 obyvatel, polohu do určilo přesně, teď už do nějaký čas ukazuje jen krajské město, které je vzdálené přes 30 km :( Přitom když jdu přímo na stránku AccuWeather.com, tu svou vesničku tam spolehlivě najdu a když přidám kód přes WeatherEditor do databáze Sense, stahují se data o počasí korektně. Jen to automatické určování polohy prostě nejede. Nejspíš to bude mít něco společného s určováním polohy v Google Maps, ale jak to funguje, to nevím. Když dám v GM určit polohu, sice to napíše, že je Moje poloha s přesností na 3500 m, ale přitom kurzor je od mé skutečné polohy jen něco kolem 300 m. Takže tuším zradu u Googlu...
Adow (1267)|9.6.2010 07:56
luzki: V telefonu mám Sense 2.5, takže některé věci možná jsou trošku jinak, ale:
- Opera 10 bohužel neumí zoomovat tak jako předcházející verze Opery - jinde kolečko funguje
- po spuštění Opery mi naskočí matice 3x3, tak jak píšeš - to by u Sense 2.1 nemělo být jinak..
- na Sense 2.5 mi přidávání push stránek funguje dobře - kromě toho, že se nezobrazuje náhled stránky (to je ale dáno tím, že je to uděláno na jinou verzi Opery)
- tlačítka můžeš změnit v registrech, takhle je to v Eržice Sense 2.1 - můžeš si to upravit podle svého:
[code][HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\HTC\Manila]
"HomeLSKText"="Komunikace"
"HomeLSKPath"="\\Windows\\CommManager.lnk"
"HomeRSKText"="Programy"
"HomeRSKPath"="Manila://programs.page"[/code]
- i pro Sense někde na XDA-developers myslím je karta správce komunikace - neobsahuje ale zdaleka tolik možností jako nový správce komunikace. Proto jsem ji tam nedal. Nastavení je vlastnost Sense - oproti TF3D je tam mnohem víc možností - nejen věci týkající se přímo Sense..
- Sin Taskmng mi funguje v 90-95% případů dobře - někdy pozlobí, to přiznávám
- až bude chvilka, tak si verzi Sense 2.1 flashnu a mrknu co to dělá tam.. Mimochodem, udělal jsi po instalaci hard reset?

Ostatní: Lokalizace počasí je věcí Googlu, to já vůbec nejsem schopen ovlivnit. V Brně mi to píše - jak už tu někdo psal - lokalizaci s přesností městských částí...
kanak (78)|9.6.2010 09:46
Tušíte někdo jak v Opeře 10 vymazat ty rychlé odkazy na úvodní stránce? Nepřišel jsem na to jak se jich zbavit.
dusic24 (27)|9.6.2010 10:32
kanak: Stiskneš a podržíš příslušné tlačítko, vybereš z vyskakovací nabídky, co potřebuješ.
kanak (78)|9.6.2010 11:23
Aha, ok. Ty defaultní 2 záložky nejdou odstranit? Mám tam MyOpera a BBC u kterých mi nabídka nevyskočí.
dusic24 (27)|9.6.2010 11:46
Synchronizuji přes Opera link, tak se mi přepíší i ty první dvě, a pak si s tím můžu dělat, co chci. Jak je zrušit jinak (nejde-li to, jak jsem psal výše) netuším.
Adow (1267)|9.6.2010 12:03
Ty první 2 položky jsou nadefinovyné ve skinu - v kitchen je nedokážu upravit (odstranit). V Opeře mi ale normálně smazat jdou - bez problémů..
majki77 (63)|9.6.2010 15:46
ROM je skvělá, rychlá stabilní...... mám jednu jedinou otázku, oproti minulé verzise na homescreenu objevuje jen jedna položka kalendáře, druhou lze odkrýt tažením za pravý dolní roh, můžu nějak trvale zobrazovat dvě? Mě se to vždy po chvíli samo vrátí....
Adow (1267)|9.6.2010 16:08
To by se mi taky líbilo, ale Co0kie Home Tab to má v nové verzi bohužel takto.. Uvidíme co vymyslí do update.
beesee (46)|9.6.2010 17:05
Zajímavé... já mám nastavené trvalé zobrazení dvou položek kalendáře a dvě položky se mi stále zobrazují... Nastavil jsem to z pohotovostního režimu: Nabídka/uspořádání domácí obrazovky/úroveň1 - hlavní obrazovka. Teď jsem zkušebně nastavil tři položky kalendáře a funguje to také...
Dryha_ce4you (143)|9.6.2010 17:15
for ADOW:

tak BT stale nejde tak jako v minule verzi. problem je ze prvni spojeni PC-PDA probehne, po docela dlouhem nabihani se spoji a WMDC (NTB s Win7 x64) a tam se Diamond zobrazi a lze konfigurovat sync polozky atd. ale Sync uz neprobehne .. proste zustane viset, po odpojeni od PC uz se zpet nepripoji. PDA ukazuje v AS ze je spojeno, Synchronizovat ale nereaguje a nic se nedeje. Na PC ve WMDC stale probiha Pripojovani a tim to zhasne .. max. cas sem tomu dal asi 4hodiny a nic.
Nemam moznost zkusit ted na XP s klasickym AS, to budu moct v patek asi az, ale na Win7 to dela na trech ruznych NTB (Acer Aspire, Acer Ferrari a Lenovo G560)
Ale tipuju ze problem bude nekde v certifikaci Exchange serveru s pda a komunikaci pres BT kde to na necem ztuhne ... jenze najit to bude asi fuska. Jinak pres mobilni data i kabel to jde, po kabelu jde i sync s lokalnim pc kde synchronizuji Poznamky bez nich jsem vyrizenej a BT mi v tom docela chybi :(
majki77 (63)|9.6.2010 18:45
tak už mám taky dvě :-) díky za radu :-) tam mě to hledat nenapadlo
Blekota_ce4you (73)|9.6.2010 20:55
U mě BT funguje korektně. Zrovna před chvílí jsem synchronizoval a vše proběhlo v pohodě. Mám Windows 7, Takže jedu přes WMDC.
MildaC (28)|9.6.2010 20:56
Super práce, vše chodí jak má. To si zaslouží odměnu.
007ToMMaS (111)|9.6.2010 21:21
:) tak idem si ju skusit dat do mobilu :) dúfam ma nesklame :)
007ToMMaS (111)|9.6.2010 21:53
skusil som Erzika_X_1.2_WM61_21056_SK_Sense_2.5.2012.... len po spustení ma strašne velke vyuzitie pamete :( :( stale na 70 percentach... a 31mb volnych... skusim sense 2.1:) ale vyzera to pekne :) az na to ze vyuziva tak vela ram :(
_Amos_ (368)|9.6.2010 22:18
Co0kie by měl ke svém Home tabu začít vydávat návod. Nejen, že je možný různý počet schůzek, ale můžete si pod to dát i úkoly (zase libovolný počet). Když pak posunute schůzky dolů tak se úkoly schovají. To samé rychlé odkazy, ty se navíc přímo na hlavní stránce posouvají do leva či prava, takže je možný výběr z několika variant. Nové ikony a možnosti jako přidání zmeškaných hovorů jako ikona na rychlý odkaz s kolečkem počtu zmeškaných hovorů. Já musím řici, že mě to uchvátilo. Jen některá grafika by mohla být lepší, ale to se dá lehce změnit:). Jinak Adow, skvělý překlad, fakt dobrý...

Co se týká paměti, tak romku mám od pátku a ustálil jsem se na 80% použité paměti, což je zlepšení. Funguje mi vše jak má bez nutnosti vypínat Sense (TomTom, Opera, atd...). Takže prostě na jedničku:).
007ToMMaS (111)|9.6.2010 22:29
mne sa zda taka pomalšia a neviem prečo :) skusim par dni a uvidim :) oproti 6.5 je to rozdiel
_Amos_ (368)|9.6.2010 22:51
Já zůstávám věrný Eržice, tak jsem jiné romky ani nezkoušel (kromě jednoho pokusu na doporučení Blekoty v nějakým vlákně), ale myslím, že není rozdíl v 6.5, ale v sense. Zatím co jsem tady na vláknech viděl, tak to byly romky s 6.5 bez sense a nebo s sense 2.1. A sense 2.5 je nabito efektama, který žerou paměť (ale je to hezký:). V zásadě mě je vlastně jedno kolik volný ramky mám, když mi vše běhá jak má a nekouše se to:))).
Blekota_ce4you (73)|9.6.2010 23:39
[quote=_Amos_]Co se týká paměti, tak romku mám od pátku a ustálil jsem se na 80% použité paměti, což je zlepšení. Funguje mi vše jak má bez nutnosti vypínat Sense (TomTom, Opera, atd...). Takže prostě na jedničku:).[/quote]

Já bohužel před spuštěním iGo8 musím Sense 2.5 vypnout, protože mi to háže Out of memory. Ale to je jen maličkost a navíc navigaci zase nepoužívám tak často, aby mi to vadilo. Sense 2.5 je prostě výborný a i na Diamondu docela rychlý, takže jsem spokojen. Zkoušel jsem různé ROMky, jak WM6.1 tak WM6.5, ale nakonec jsem vždy skončil u Eržiky. Musím před Adowem smeknou, jakou kalitní práci na ROMce odvedl a hlavně jak dobře jí optimalizoval, aby byla použitelná na našich už přeci jen starších mašinkách ;) :yes:
kanak (78)|10.6.2010 06:11
Změnil jsem si pozadí na dalších kartách sense a pozadí (480x640) je posunuté nahoru. Přidání tapety na domovskou kartu mi funguje korektně, ale na ty další je posunuté. Dělá vám to taky?

_Amos_ (368)|10.6.2010 07:35
Na to už udělal Co0kie fix. Soubor 6c11ce3e_manila nahraj do složky Windows.
mbiba_ce4you (143)|10.6.2010 11:08
Já obdivuju Adowa za to co se mu povedlo vytvořit, používal jsem jeho rom a určitě zase používat budu. Z počátku jsem zavrhoval TouchFlo i Sence, protože nešlo na homescreen narvat úkoly, ale ted koukam, ze by to nemel bejt uz problem s coOkie home tabem nebo se pletu? Ja bych nejradsi na homescreenu mel jen udalosti z kalendare a ukoly a to ostatní klidně vubec, ovsem nevim, jak toho dosáhnout. Třeba by to už dneska šlo.

Jenže za tu dobu jsem si poměrně zvyknul, na bezstylusový ovládání wm 6.5.x spoustu volný RAM (oproti rom se Sense) + S2U2, je to rychlý, nemusí se to pořád restartovat, jen ta čeština... Taky se mi u wm 6.5.5 libi, ze je možnost označit došlou SMS jako přečtenou přímo z notifikace, to starší verze wm nikdy neuměla mám pocit. Takže se mnou je to teď tak, že to chci zkusit, ale pořád to odkládám, protože bych musel už funkční bezproblémový systém nahradit hezčím a pomalejším Sense, no jednou to zkusím, ale prostě sem na to zatím asi línej. Ale ten vzhled coOkie home tabu začíná být velké lákadlo.

Jak vadí těch volnejch jen 20MB ram po startu? musí se to často restartovat aby šly používat pravidelně i náročnější aplikace nebo to něco jako cleanRam drží funkční dlouho? Já sem zvyklej na 40 MB po startu, takže mě popravdě těch jen 20 celkem děsí, ale zase se to nikdy pod 20 snad nedostalo, jen nevím jestli se Sense chová tak aby to rozpětí 20 MB taky stačilo :-)

Mbiba
jimy.j (0)|10.6.2010 12:56
Musím nejprve pochválit Adowa za jeho skvělou práci. Používám Eržiku od začátku jejího vývoje bez významnějších potíží.

Nyní mám dva malé dotázky (pokud se to tu již někde rozebíralo, tak se omlouvám).

1. Diamond při jakémkoli nastavení skrývá číslo volanému. Jde to nějak ošetřit? Musel jsem vyřešit bloknutím této funkce u operátora.
2. Překrývání nabídek viz obrázek. Jde ošetřit?

obr: http://leteckaposta.cz/550505314

Dík
J.

Adow (1267)|10.6.2010 13:19
[quote=Dryha]for ADOW:
tak BT stale nejde tak jako v minule verzi. problem je ze prvni spojeni PC-PDA probehne, po docela dlouhem nabihani se spoji a WMDC (NTB s Win7 x64) a tam se Diamond zobrazi a lze konfigurovat sync polozky atd. ale Sync uz neprobehne ...[/quote]
[quote=Blekota]U mě BT funguje korektně. Zrovna před chvílí jsem synchronizoval a vše proběhlo v pohodě. Mám Windows 7, Takže jedu přes WMDC.[/quote]
Mě na XP taky synchro přes BT funguje. Bohužel nevím kde hledat chybu..

[quote=_Amos_]Co0kie by měl ke svém Home tabu začít vydávat návod.[/quote]
On tam ten návod má :D. Mrkni sem.

[quote=007ToMMaS]skusil som Erzika_X_1.2_WM61_21056_SK_Sense_2.5.2012.... len po spustení ma strašne velke vyuzitie pamete :( :( stale na 70 percentach... a 31mb volnych... skusim sense 2.1:) ale vyzera to pekne :) az na to ze vyuziva tak vela ram :( [/quote]
[quote=mbiba]Jak vadí těch volnejch jen 20MB ram po startu? musí se to často restartovat aby šly používat pravidelně i náročnější aplikace nebo to něco jako cleanRam drží funkční dlouho? Já sem zvyklej na 40 MB po startu, takže mě popravdě těch jen 20 celkem děsí, ale zase se to nikdy pod 20 snad nedostalo, jen nevím jestli se Sense chová tak aby to rozpětí 20 MB taky stačilo :-)[/quote]
Sense 2.5 prostě není na Diamonda dělaný a bere si RAMky vzhledem k tomu, kolik má Diamond k dispozici prostě moc.. Stejně tak ROMka se Sense 2.5 bude prostě pomalejší než ROMka jen s Titaniem nebo Sense 2.1. Sense 2.5 má kolem sebe řadu doplňků, které žerou RAMku a zaměstnávají systém..

[quote=kanak]Změnil jsem si pozadí na dalších kartách sense a pozadí (480x640) je posunuté nahoru. Přidání tapety na domovskou kartu mi funguje korektně, ale na ty další je posunuté. Dělá vám to taky?[/quote]
Vidím, že _Amos_ sem už dal ten fix - já čekám na kompletní update CHT. Tohle je známá chyba - už jsem tu na ni i upozorňoval - a update CHT ji i s dalšími neduhy vyřeší.. CHT bude navíc zase umět zamykat displej na WM6.1 ;)

[quote=jimy.j]Nyní mám dva malé dotázky (pokud se to tu již někde rozebíralo, tak se omlouvám).
1. Diamond při jakémkoli nastavení skrývá číslo volanému. Jde to nějak ošetřit? Musel jsem vyřešit bloknutím této funkce u operátora.
2. Překrývání nabídek viz obrázek. Jde ošetřit? [/quote]
1. Nevím jak ostatní, ale já s tímto rozhodně problém nemám..
2. To stejný jako 1. Nestalo se ti to po instalaci nějakého modu? Rozhodně to není normální chování Eržiky :D
1.+2. Udělal jsi po instalaci hard reset?
007ToMMaS (111)|10.6.2010 14:40
super rom:) len skoda ze je taka pomalšia :(