Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Šijeme pro X500

l3mur (19)|23.5.2008 21:09
Kdyz jsem videl a ochutnal, jak se tady vari ROM, tak jsem si rekl, proc neprispechat s dalsi s domacich cinnosti - se sitim ;)

Po zkusenostech z dostupnymi pouzdry na PDA a par pokusech jsem se dobral k takovemuto vlastnorucnimu vyrobku:



Pouzdro je site x500 na miru, "na tesno". Lze samozrejme pouzit na jakakoliv jina zarizeni.

Nasledujici post je docela dlouhy, takze radeji predestru jeho obsah. Sklada se 1) z jakesi recenze dostupnych obalu na x500
2) z postupu vyroby meho alternativniho pouzdra.
Kdo se nechce procitat mymi zkusenostmi, necht jde rovnou na konec.

MINIRECENZE DOSTUPNYCH POUZDER PRO X500/X500+
X500 mam zhruba od leta minuleho roku a od te doby shanim vhodny obal. Kazdy ma samozrejme sve specificke potreby, takze moje nasledujici kritika bude silne subjektivni.

Originalni pouzdro
K x500 (a tusim i k x500+) se pridava takovyto obal.



Na prvni pohled exkluzivni (pro prvouzivatele pda), po par dnech uzivani vypada osuntele. To by az tak nevadilo, kdyby (tehdy?)

  • "nejtencimu komunikatoru na trhu" nepridaval kolem centimetru na tloustce.
  • Navic byl neprakticky jak pro volani (jeho predni stranu musite ohnout dozadu), tak pro psani (porad se to jaksi zavira).
  • Docela casto chodim do prirody, tzn. potrebuji obal co chrani pred narazem a destem. Originalni obal komunikator chranil max pred oterem.

Takovy obal muzu pouzit tak akorat doma (k cemu?), v kancelari (no dobra, ale tam ho mam na stole vybaleny), v supermarketu atp.

Shanel jsem tedy neco odolnejsiho a praktictejsiho.

Case logic

Case logic vyrabi docela levne univerzalni pouzdro, ktere vypadalo natolik "outdoor", aby mne zlakalo ke koupi.



Ukazalo se jako zcela nevhodne - je priserne velike, pri online nakupu si tezko predstavite skutecnou velikost. Pohodlne bych do nej vedle x500 nacpal svou starou nokii... Poslal jsem to dal.

Boxwave
Nasledovala kratka chvile vahani a pote obejv - nekdy na konci roku se k nam zacaly vozit vyrobky od Boxwave. Nadsene jsem si koupil "Armor case".



Souslovi "eloxovany hlinik" ve mne budilo duveru. Obejdnal jsem to (cca 600 Kc) na dalku a tesil se. Po obdrzeni zasilky jsem byl lehce zklaman.

  • Klip priserne odstava od pasku, komunikator vam trci snad 3-4 cm od tela.
  • Ochrana proti narazu velmi uspokojiva, hlinikove pouzdro je navic vylozeno tenkou vrstvou neoprenu. Tato zvysena odolnost je vic nez potreba - pri dane povrchove uprave vam x500 klouze z ruky jako mokre mydlo.
  • Obecne se spatne drzi. Otevrena dvirka znesnadnuji uchop.
  • Pouzdro temer nijak nechrani PROTI DESTI
  • Srhnuto - na prvni pohled vhodne pro zkusene zalesaky, kteri hazou nozem stejne jako pedeackem, ve skutecnosti kram. (Musim priznat, ze ted jsem ho rehabilitoval pri jizdach na kole - kdybych sletel, tak tohle pouzdro bude jistota)

Boxvawe jeste vyrabi silikonove pouzdro "Flexiskin". Chrani opet pouze proti oteru/malemu narazu, bez ochrany displaye.



Taky nic pro mne.

Krussel
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] prodava kozena pouzdra. Mel jsem je v ruce v kamennem obchode - je to moc velke. Mozna je tohle pouzdro praktictejsi ney predchozi kusy, ale stale tu chybi jedna vec - co s tim proklatym destem?

Aquapac
Dobra tedy, neco proti desti - jedine co se da na trhu sehnat jsou vyrobky firmy Aquapac. Jsou to takove pytliky z tuheho pruhledneho (asi polyethylenu, nebo mekceneho pvc?) plastu, nahore s robustnim "skripcem". Mel jsem to v ruce:



  • Vysoka vodotesnost. Pokud se chcete brodit po prsa mocalem, je tu neco pro vas.
  • Uzaviraci mechanismus je dosti robustni, az bych rekl prilis. Dostat se dovnitr k pda je na dlouhe lokte.
  • Pres folii se pda docela snadno ovlada, pokud neztratite stylus v rakosi, muzete s nim tukat.
  • Cele tohle zarizeni pusobi velice lacinym dojmem (nesnizuji funcnost), takze vam zatrne, kdyz za tenhle pytlicek mate vyvalit 500 Kc.
  • Jen velice mala ochrana pred narazem

Tohle neni obal, ktery hledam. Potrebuji neco pro bezne pouziti, nechci sebou tahat nekolik obalu losovat podle okolnosti.

Vlastni sily

Nakonec jsem skoncil usitim uboheho pytlicku ze stare fleece cepice. Dlouho slouzil a byl jsem s nim opravdu spokojen.
  • PDA je az prekvapive dobre chraneno proti narazu
  • telefon dostupny behem par sekund
  • zamatlany displej si latkovym obalem hezky vycistite

Poslednich par dni vsak porad prselo a mne se zase vratila myslenka na desti odolny obal. Z predchozich zkusenosti jsem si postavil tyhle naroky:

Ochrana pred narazem
  • odolnost vuci desti, vlhkosti a prachu (nemusi byt vodotesne)
  • Rychla dostupnost telefonu (nekdo vola, za jak rychle to vybalite?)
  • Minimalni narust velikosti (aby se z pocket-pc nestalo backpack-pc)
  • Aby se to dobre drzelo
  • Prace s pda i v "zabalenem" stavu - pruhlednost (napr. navigace v desti)

Je toho dost, ze jo. Vrtalo mi to hlavou, vydal jsem se do Rempa hledat dostupne materialy. Za par korun jsem nakoupil ruzne kousicky a zacal komponovat.
Vyslo mi tohle:



Musim rict, ze jsem se svym vyrobkem spokojem. Pouzivam ho asi tyden a zatim uspel. Zadna zavratna elegance, ale prakticke to je.
Tak jsem si rikal, ze se tu treba najde nekdo, koho to muze take inspirovat. Bohuzel se neco takove proste neda koupit, nevim pro koho vyrobci vyrabi. Pro mne asi ne.

POSTUP
Vyroba je velmi snadna a lacina. Potrebujete
  • 90 * 170 mm nepromokave tkaniny. Ja jsem pouzil kortexin (pry se to taky jmenuje "batohovina"). Prodavaji to v beznych metrech, minimalne 10 cm sire. Doporucuji koupit rekneme 15 cm (cca 20 Kc).
  • "lemovka" - prouzky z tez tkaniny. Jeden 43 x 1,5 cm a druhy 16 x 1,5 cm. Podle mne by se taky dal vyuzit nejaky stary potrhany batoh, ale asi nebude tak tesnit.
  • 90 * 170 mm silne PE folie. Prototyp jsem vyrobil z folie obalu od tasky na notebook. Byl to takovy velky pytel se "zipem". Dost dlouho jsem marne hledal alternativu. Nakonec jsem skoncil opet v Rempu (nebo kdekoliv v "bytovem textilu) - pouzil jsem kousek pruhledneho ubrusu. Neni to uplne idealni material - pruhlednost a pruynost ok, je to vsak dost tenke. Uvidime co to vzdrzi. Metr za 50 Kc, potrebujete 10 cm.
  • Asi 16 cm gumy "keprovky" asi 10-15 mm sire. Cena 10 Kc / metr
  • Silnou nit
  • Lepidlo - ja jsem pouzil Purocel (tuba 20 Kc), coz je neco jako Chemopren (tohle ma skoro kazdy doma)

Naklady (s rozmezim):
  • Kortexin 0-20 Kc
  • Folie 0-5 Kc
  • Nit 0-15 Kc
  • Guma 0-5 Kc
  • Lepidlo 0-20 Kc

Pokud to vsechno koupite a zbyde vam jeste na tri pouzdra, tak do toho vrazite max 65 Kc. V idealnim pripade mate vse doma v podobe nejakych zbytku - pak pocitejte jen s naklady prace - kolik si uctujete za rekneme 2h?

Tady je cosi jako strih



Tady je PDF.

Postup:
  • Podle strihu (teckovana cara) vystrihnout stejne dily latky i folie



  • [*] Podle cervene cary na kusu latky i folie "odmaskovat" pomoci papirove (nejlepe) lepici pasky m
Marty-McFly (384)|25.5.2008 08:39
Uz si ho zkousel ponorit do vody? jestli opravdu vydrzi takove zachazeni? :D
l3mur (19)|25.5.2008 09:53
Dobra otazka, zatim nezkousel. Urcite by to proteklo. Ale ja jsem to ani nezamyslel jako vodotesne, jen jako "weatherproof", tj odolne proti strikajici vode, nechci se s tim potapet, na to je aquapac :P Hlavni pozadavek byl schopnost prace s pda v desti - vyzkouseno. Udelat to vodotesne by nebyl zas takovy problem, staci jen trosku komplikovat uzaver (uz na tom pracuju).
p.a.Ť.o (69)|26.5.2008 18:37
zlaté české ručičky. co si člověk sám nevymyslí a nevyrobí, tak nemá. a přitom by výrobci určitě nebyly ve ztrátě...
l3mur (19)|28.5.2008 14:02
Trochu jsem ten svuj uvodni prispevek aktualizoval - pozmenil jsem strih a doplnil fotky dokumentujici postup vyroby.
bkf1_ce4you (368)|31.5.2008 12:20
jo chlape dobra prace;) taky si neco takovyho udelam uz jsem si musel presit origosh pouzdro na svoje Mio A701 protoze mam 3000mAh baterku ktera je asi o 5mm tlustsi...