Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Stylus vs. handheld vs. externí klávesnice

Camus (4)|18.7.2006 18:25
Dobrý den,
chci si pořídit PDA, který by mi umožňoval co nejpohodlněji psát ve tmě a s případnou klávesnicí na klíně a zároveň i za normálních podmínek samozřejmě. Rád bych Vás proto požádal o radu, jaké zařízení nebo příslušenství by pro takovouto činnost bylo nejlepší.
Notebook by byl zřejmě ideální, ale je prostě příliš velký. klávesnice na handheldu je zase příliš prťavá, nejsem si jist, zda-li bych se dokázal naučit pořádně graffity (jak jste na tom s rychlostí psaní Vy?) a v externích klávesnicích se příliš nevyznám. Nebráním se ani textilní či laserové variantě, ale nechtěl bych do toho jít naslepo. Díky za jakoukoliv radu.
atomion (1159)|18.7.2006 18:54
Tak jelikož je vaším kritériem psaní ve tmě tak lze asi externí (i textilovou) klávenici asi vyloučit.. Pokud teda nepíšete naprosto poslepu.?
Camus (4)|18.7.2006 20:24
To rozhodně ne, ale předpokládám, že alespoň některé externí klávesnice jsou podsvícené. Nemluvě o laserové. U ní si však naoplátku nedovedu představit psaní "na klíně" (ale nemám s tím žádné zkušenosti, jde jen o mou fantazii :).
beecher (9270)|18.7.2006 21:10
1. Integrovane - HTC Blue Angel (MDA III), HTC Wizard (MDA Vario/QTek 9100), HTC Universal (MDA Pro/QTek 9000)
2. Externi bezdratove - Bluetooth nebo pres IR (tady neni ani jedna podsvicena pro nocni psani).
3. Pripojitelne pres USB - zarizeni musi obsahovat USB Host radic (Looxy, Asusy, Acery)

EDIT: Ad laserova klavesnice - otestovano, nepouzitelne, clovek potrebuje hodne tmy, rovnou plochu a i pres to je to malo citlive a nepresne...
Camus (4)|18.7.2006 21:48
Děkuji za tipy, ale šlo mi právě spíše o použitelnost a výhody jednotlivých řešení.

Všechny HTC mi přijdou strašně titěrné a psaní delších textů si nedokáži příliš představit...
Looxy se mi hodně zamlouvají, takže klávesnice s usb připojením je jedním z možných řešení. A na toto téma je zde v diskuzích již hodně příspěvků, takže ukáže-li se to být nejlepším řešením, nějakou takovou klávesnici si již najdu.

Nyní mi jde spíše o to, co je efektivnější, když k tomu připojím i své specifické požadavky. Graffity, externí nebo integrovaná klávesnice???

Doplnění. Právě do laserové jsem vkládal dost nadějí, takže její (ne)použitelnost mne celkem mrzí.
beecher (9270)|18.7.2006 21:58
[QUOTE="Camus"]Všechny HTC mi přijdou strašně titěrné a psaní delších textů si nedokáži příliš představit...[/QUOTE]Vsadim se s vami, ze majitele HTC Universalu budou protestovat... ;)[QUOTE="Camus"]Nyní mi jde spíše o to, co je efektivnější, když k tomu připojím i své specifické požadavky. Graffity, externí nebo integrovaná klávesnice???[/QUOTE]Na mobilmanii je clanek o rychlosti psani... Graffiti z principu nikdy rychle nemuze byt... Staci si vzit, kolik toho clovek napise v ruce a za jak dlouho a kolik na klavesnici, proto taky ty klavesnice vznikly, ze... ;)

Pisete vsemi deseti? Pokud ne, tak vam bude stacit integrovana klavesnice. Pokud ano, tak jedine externi...
Camus (4)|19.7.2006 02:48
Děkuji všem za rady!
Hledal jsem i jinde na internetu a tak si dovolím malé shrnutí pro případné další návštěvníky.

1) Graffiti - podobně rychlé jako psaní na papír. Zhruba 80 znaků/min. Hodně záleží na cviku. Podle reakcí vzniká při snaze o rychlé psaní hodně chyb. Ještě dodám, že existuje program PenReader, který rozpoznává normální písmo, takže není vlastně nutné se graffiti učit.
2) Softwarová klávesnice - kolem 100 znaků/min
3) Integrovaná klávesnice - kolem 160 znaků/min
4) Externí klávesnice - podobné jako u notebooku...

přidávám odkaz na umíněný test na mobilmanii:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Nějaké topicy zde v diskuzi:
Nějaké externí klávesnice
O rychlosti psaní stylusem

A co se mé specifikace týče, tak psaní ve tmě a na koleni by nemělo být v prvních třech případech problém a u externí klávesnice, podle modelu. Musím si vybrat nějakou pevnou a podsvícenou :)
atomion (1159)|19.7.2006 10:07
ALe pořád se nevyřešil přoblém.. Krom softwarových a integrovaných klávesnic není žádná podsvícená.. :?
beecher (9270)|19.7.2006 10:14
Jak to ze ne? Nedavno jsem videl nekde nejakou klasickou pres USB...
atomion (1159)|19.7.2006 10:16
To byla ale určitě nějaká "moderní extravagantní" novinka.. :D Běžně to nebývá..
ron.jeremy (92)|19.7.2006 10:36
Otázkou také je, jak dlouho PDA s rozsvícenou extení klávesnicí připojenou přes USB host vydrží běžet - přece jen, bude odběrem dimenzovaná na použití ke stolnímu PC, kde není o "šťávu" nouzi.
Pak by se sice dalo psát rychle, ale zato velmi krátce. :D
beecher (9270)|19.7.2006 11:17
Ad novinka: Nebyva to tak caste, ale podsvetlene klavesnice nejsou nic noveho... Staci se podivat do diskuze k Looxum 720 ohledne klavesnic, myslim, ze tam padly nejake Umaxy uz pekne davno...

Ad podsviceni: Tot druha otazka, kdyz vsak ma nekdo takove pozadavky...
phaeton_esc (261)|19.7.2006 23:49
opravte me jestli se pletu, ale :
vestina klavesnic co jsem videl tak ma drzacek na zarizeni. takze by mel displej hezky svitit na klavesnici...videt neco byt musi, takze bych imho to podsviceni klavesnice tak moc nevyzadoval.. :)
ZdenekP (224)|20.7.2006 00:38
No moc toh vidět není. Zkoušel jsem to a měl jsem hodně překlepů.
Heretic_ce4you (158)|20.7.2006 10:36
Ta podsvětlená klávesnice je [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a [odkaz, pro zobrazení se přihlaste].
Miloš Strouhal (3997)|20.7.2006 11:17
beecher (9270)|20.7.2006 12:25
Ne kazdy potrebuje Uniho, ze... ;)
GeorgeCZ_ce4you (141)|20.7.2006 16:39
Ja jsem se pred casem zabyval psanim fimovych recenzi a tak jsem si obcas potreboval delat pri projekci (v temnem kine) poznamky.
V te dobe jsem mel PalmOS (bez osvetlene grafitty plochy) a naprosto vyhovujici volbou bylo psani graffity s vyuzitim cele plochy displeje (nevim, jestli to umi nejaky soft pro PDA ale predpokladam ze ano). Lze tak psat i celkem rychle. Externi klavesnici si v takove situaci neumim dost dobre predstavit. Vestavenou HW klavesnici jsem nikdy nezkousel.
V soucasne dobe pisu kratsi veci na SW klavesnici a na delsi praci (za svetla) mam externi klavesnici (viz podpis).
daec (40)|24.8.2006 10:52
Jde o to, jestli potřebujete češtinu. Pokud ne, jakékoliv PDA s integrovanou klávesnicí by mělo být v pohodě. Pokud ano, tak to už je PDAček míň, co to zvládnou s int. klávesnicí a je spíš nutné psát přes rozpoznávání znaků/klávesnici na obrazovce. (To je zklamání pro ty, co si vyhlídnou nějaké pdačko s klávesnicí, myslí si, že s ní mohou psát i diakritiku a pak zjistí, že to nejde, resp. že to u půlky písmen neumí háčky (můj případ))
Jen pro zajímavost- HP iPAQ hw6500 a hw6900 mají celkem titěrnou klávesničku (a další modely iPAQů ji mají jako nacvakávací ze spodu), se kterou lze psát (bez diakritiky) relativně rychle (na to jak je malá). Ten zmíněný test z mobilmanie jsem měl za 67.5 s (151 úhozů/min) a to nejsem žádný psavec, ještě jsem si na tu klávesnici nezvykl a měl jsem to zrovna ještě v kolébce.
Je to srovnatelný výsledek s Nokií N61, ale ta nemá Windows :o)

EDIT: Poznámka: Díky pár laskavým duším jsem zjistil, že nakonec na tom iPAQu s diakritikou psát jde, takže to beru zpět :D
jafil (14)|4.9.2006 19:17
No tak jste me teda vseci tady dostali...mam acera n50, doufal jsem ze si k nemu koupim nejakou bezdrat.klavesnici na psani prednasek. Z tohle diskuze jsem zjistil, ze je problem s diakritikou....a PROTO se PTAM...doporucte mi klavesnici do 2500 kč:$: s ceskou diakritikou. Podminka...ne pre USB host...je to skarede...
beecher (9270)|5.9.2006 08:51
HP iPAQ BT Foldable keyboard, za nejakych 1800 s DPH u AH Mobile... S cestinou pomoci IW 9 zadny problem...
elbond (6)|26.10.2006 02:19
A co tahle nová klávesnice od ThinkOutside? 5 řad kláves, skládací, jen na jednu AAA baterku, prý s mnohem větší výdrží než HP, a hlavně HID BT profil, takže by měla fungovat prakticky u všech PDA, notebooků, PC...
Akorát je teda těžší, jestli dobře koukám. Nemá ji už náhodou někdo? :)