Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Externí PDA nabíječka do přírody

AverageAvenger (10)|8.5.2006 13:58
Zdravím,
snažím se dopátrat externí nabíječky PDA (N560) na nejlépe tužkové baterie, aby toto zařízení fungovalo i jako nabíječka těch tužkových baterii. Hlavně aby stím bylo možno alespon 2x plně dobít PDA.

Prohledával jsem místní forum tak i jiné weby, ale narazil jsem pouze na homemade výtvory, které jsou jistě plně funkční (ale já nejsem elektrotechnik, abych si něco podoblného dokázal vyrobit).
Na webu jsem narazil na toto

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

s tímto popisem:
Dokáže napájet mobilní telefony, videokamery, fotoaparáty, PDA, databanky, radiostanice, MC/CD/MP3 přehrávače, a další přenosnou elektroniku.

ROZMĚRY: 100 x 63 x 22 mm
HMOTNOST: 136g
VÝSTUPNÍ NAPĚTÍ: 5.2 - 6.2 - 7.2V
VÝSTUPNÍ PROUD: max. 1800mA
KAPACITA: cca. 3600mAh (v závislosti na výstupním napětí)
LED INDIKACE: kapacita (%), vybito, nabíjení

celé to stojí cla : 1700-1900 kč

Je to moc pěkné, ale není to na tužkové baterie. Takže bych zase zkončil tam kde sem byl, když se mě vybije PDA.. pro navigaci a nebudu nikde poblíž elektrické zásuvky...

Dokáže někdo poradit
pavelbures (73)|8.5.2006 17:16
Takovou nabíječku jsem taky sháněl a nic hotového jsem nenašel. Na www.surplus-pda.com mají jednu nabíječku, která dle slov prodejce vychází z obyčejný nabíječky tužkovek. Ale když jsem se ptal tak je neměli skladem a pak už jsem se jich neptal.
Redcar (35)|6.7.2006 10:24
Také bys mohl zkusit solární nabíječky. Některé nabíjejí vlastní akumulátor a z něho se pak nabíjí příslušné zařízení, jiné nabíjejí přímo tužkové akumulátory. Nejsou ani nijak drahé. Stačí zadat v Google "solární nabíječky".
Zdenek Malinsky (9781)|6.7.2006 14:21
1. O dobíječce Koracell tu psal beecher mnohokrát, takže jsi žádnou "Ameriku" neobjevil. Ovšem nevím, proč vadí absence tužkových baterií.

2. Solární panely - je to sice krásná myšlenka, ale ty v rozumné mobilní velikosti vám tak nabijí za dlouhou dobu mobil, nikoli však PDA. A tahat s sebou panely o celkové ploše půlky voleyballového hřiště mě příliš praktické a mobilní nepřijde.
ZD3MOLATOR (13)|25.7.2006 15:26
Nenasel nekdo bateriovou nabijecku (4xAA) pro FS 560? Ja akorat na pc-mobile, ale u nas za rozumnou cenu nikde :(
Neporadi nekdo?

A nebo nema nekdo zkusenost s vyrobou? staci jen propojit baterie a naletovat na to kabel?
happy (25)|4.8.2006 23:29
[QUOTE="ZD3MOLATOR"]A nebo nema nekdo zkusenost s vyrobou? staci jen propojit baterie a naletovat na to kabel?[/QUOTE]
Prakticky ne, ale teoreticky toto staci.:yes:
Ivanm_ce4you (466)|5.8.2006 08:28
uz nejakou dobu mam ulozeno:
nabijecka pro Palm .
Pro uplneho neelektronika to neni, ale pokud se v okoli nekdo trochu sikovny nachazi...
Menit napeti jde velmi snadno, zmenou rezistoru /odporu/. Akorat by asi bylo vhodnejsi pouzit 4 clanky a ne pouze 2.
Nebo u modelaru koupit LiOn a pouzit 7805. Ale to by se uz muselo resit zvlast nabijeni te LiOn. Nabijet tuzkovky je asi pro kazdeho jednodussi.

Jenze: pokud ma zarizeni- myslim PDA atp. napajeci napeti 5V, klidne staci pripojit naprimo 4 tuzkove akumulatory, coz da 4,8V . Pokud se pouziji nejake s 2500mA, dalo by se mozna nabit i 2x.

EDIT: pouziti pouze 4,8V nutno vyzkouset. Je mozne, ze je to prilis malo na dobijeni.
atomion (1159)|5.8.2006 12:01
Jen aby nedošlo k nedorozumění.. myslíte LiIon akumulátor.? A k těm tužkovým bateriím. Když zapojíte 4 (n) "tužkovky" do serie tak U=n.U1 a to je 6 V a ne 4,8 V! Takže bez omezení mi připadá jediná možnost a to 3 tožkové baterie (4,5 V).. A to by mělo stačit jestli je v LiIon baterii 5 V.. Nechce se mi rozebírat MDA a zároveň to nechci zpochybňovat ale mobilní telefony mají tuším 3,6 V. ;)
Ivanm_ce4you (466)|5.8.2006 15:36
K nedorozumeni neni duvod.

K nabijeni PDA venku nabizim 2 moznosti:

LiOn akumulator /s napetim asi 7,2 V/ a k nemu 7805 pro dosazeni 5V.

4x tuzkove ACU, ktere daji 4,8V. /4*1,2V/

Dalsi moznosti je pouzit primarni clanky/ mysleno nenabijeci tuzkovky/ Ale 4 daji 6V, coz je dost, 3 daji 4,5, coz asi nebude dost.
Jenze na 6V uz nepujde 7805, ale musi se pouzit nejaky LOWDROP stabilizator. Treba:
LF50CDT, který je schopen dodávat proud až 1A, a stabilizuje ještě při vstupním napětí 5,3V.

To by mohlo byt dobre a levne reseni a dokonce i pro zacatecnika. Staci ten obvod a 2-3 kondenzatory, bratru celkem tak 30,-

Pokud ma uz clovek nabijecku na LiOn, tak pouzit ACU LiOn.
POkud ne , tak nejlepe 5-6 ACU NiMh 2500-2700mA a stabilizator/za predpokladu vlastnictvi nabijecky/, ale pouzivat primarni clanky se dlouhodobe nevyplati, nouzove neni problem. Dokonce jsou nejake tuzkovky Energizer E nadruhou, ty jsou lithiove, drahe a maji obri kapacitu. Takove si vzit treba do hor /nemyslim do Krkonos/, zima jim totiz nevadi. A pri expedici ta cena neni hlavni.
Ivanm_ce4you (466)|5.8.2006 15:55
A jedna nabijecka LiOn pro sikovne:
Erikt68i (266)|6.8.2006 12:16
Již jsme tyto problémy zde několikrát probírali. Viz diskuze
Pro nabíjení přes USB bude pravděpodobně nutné mít napětí 5V dost přesně, čipy řídící USB obecně si hlídají úroveň napětí a při překročení mezí napájení odstaví!!! tj. vypnou napájecí větev a do PDA žádnou energii nedostanete. Pokud nabíjíte přes vstup od nabíječky tak plně platí poznatky z diskuze viz uvedený odkaz.
Takže na obyč. články AA nebo snad dokonce AAA zapomeňte, nemají patřičný proud do zátěže.
Já osobně jsem si koupil 3Ah Lion baterii ke kameře a nabíječku do sítě/autobaterii. Baterie za 877Kč, nabíječka 590Kč. Baterie ma 7.2V, k tomu 3A stabilizátor na 5V, vše v malé krabičce rozměrů krabičky cigaret, obal krabičky hliník - chladič stabilizátoru, kablík s konektorem a můj Loox na to jede navíc 4,5 hodiny. A pro zvětšení kapacity - už se prodávají i 3,8Ah, případně několik kusů původního akumulátoru.
nabíječka
baterie