Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

WLAN ve Windows Mobile 2003

PavelR. (2184)|30.7.2003 11:45
Vcera vecer jsem se konecne dostal k tomu, abych vyzkousel jakym zpusobem funguje integrovana podpora WLAN ve WM2003 a tzv. Zero Configuration Wizard. Takze jsem vzal ASUS MyPal 620 s WM2003, CF WLAN kartu (Socket) a jal se pripojovat k APcku Linksys WAP11 v2.2. Jelikoz samozrejme nemam defaultne na AP zapnuto SSID broadcast, tak ASUS bezdratovou sit nejdrive vubec nevidel. Jakmile jsem jej zapnul tak aniz bych musel cokoliv nastavovat, detekoval WLAN a to temer ihned po zasunuti karty do CF slotu (krok 1). Potom, co jsem potvrdil, ze se chci pripojit k WLAN siti (krok 2), nasledovalo zadani WEP klice (krok 3). Kroky 1-3 jsou vysledkem integrace Zero Configuration Wizard - i kdyz o "zero configuration" lze pri nutnosti zadavani 128 bitoveho klice trochu pochybovat; ale veril bych, ze se najde spousta siti at jiz verejnych nebo soukromych :), kde WEP nebo jakekoli dalsi zabezpeceni neni potreba nijak konfigurovat a tudiz Zero Configuration Wizard dostoji svemu nazvu.

Nyni k tomu, proc zde sve zkusenosti pisu. Jelikoz se u sve WLAN nespoleham jen na WEP, jako jedno z dalsich zabezpeceni (i kdyz take ne dokonalych) mam na AP zapnutu filtraci MAC adres. Dohledat ale MAC adresu napr. bezdratove karty ve WM2003 neni zase az tak jednoduche. Vlastne pokud vyrobce CF karty spoleha na podporu WLAN, ktera je integrovana ve WM2003 a tudiz po instalaci ovladacu karty se v systemu neobjevi zadna konfiguracni utilitka k nastaveni karty (pripad Socketu), tak je to ukol pro bezneho uzivatele temer nemozny. Pokud ji tedy budete nekdy hledat, tak zde je nekolik zpusobu jak MAC adresu WLAN karty ve WM2003 zjistit:

1. Nainstalovat editor registru, MAC adresu pak najdete v HKLM\Comm\(nazev NIC)1\Parms\NetworkAddress popr. MAC Address
2. Nainstalovat napr. vxIPconfig z http://www.cam.com/vxipconfig.html, coz je spolecne s vxUtil velmi sikovna utilitka, ktera Vam MAC adresu zobrazi, aniz byste ji museli dohledavat v registrech
3. V logu access pointu (muj pripad) - ne vsichni ale maji prava admina WLAN site, aby se do logu mohli podivat
4. Napr. v iPAQu 5450 je MAC adresa WLAN casti zobrazena v programu AssetViewer, u Toshiby 740/750 je rovnez dostupna v WLAN konfiguracni utilite.

Nevim, zda Microsoft tento fakt opomenul nebo spolehal na vyrobce WLAN zarizeni a jejich nastavovavacich utilit.

PavelR.
zipiik (206)|30.7.2003 18:04
diky za tip na vxIPconfig. jedna z veci, ktere se moc casto nepouzivaji, zato obcas mooooc pomuzou :c))))
PavelR. (2184)|31.7.2003 14:01
[QUOTE="zipiik"]diky za tip na vxIPconfig. jedna z veci, ktere se moc casto nepouzivaji, zato obcas mooooc pomuzou :c))))[/QUOTE]

Neni zac ... :) Jak vxIPconfig, tak predevsim vxUtil instaluji do PDA vzdy a mam je tudiz mezi svymi oblibenymi CAB soubory, ktere do PDA po hard resetu vzdy kopiruji ... navic je to freeware ...

PavelR.

giger (82)|1.8.2003 15:58
Zdravim PavelR.,

nevies mi prosim poradit s nasledujucim problemom?
Mam iPAQ H5450 a urobil som upgrade na WM2K3.
Chcel som potom vyskusat WLAN pripojenie ale jedine
co mam v menu Start je IPAQ Wireless a Turn on/off.
Potom ako to zapnem iPAQ sa tvari, ze je vsetko OK ale v Connections
ani inde v menu nie je mozne urobit ziadne nastavenie a ani zlta LED neblika
ako tomu bolo pri Pocket PC 2002.
Nevies v com moze byt problem?
Diky
PavelR. (2184)|1.8.2003 16:46
[QUOTE="giger"]Zdravim PavelR.,

nevies mi prosim poradit s nasledujucim problemom?
Mam iPAQ H5450 a urobil som upgrade na WM2K3.
Chcel som potom vyskusat WLAN pripojenie ale jedine
co mam v menu Start je IPAQ Wireless a Turn on/off.
Potom ako to zapnem iPAQ sa tvari, ze je vsetko OK ale v Connections
ani inde v menu nie je mozne urobit ziadne nastavenie a ani zlta LED neblika
ako tomu bolo pri Pocket PC 2002.
Nevies v com moze byt problem?
Diky[/QUOTE]

Z toho, co pises se zda, ze implementace WLAN na iPAQu 5450 s WM2003 je stejna jako u vsech zarizeni/Wi-fi karet s ovladaci pro WM2003, ktere zde mam (tj. HP rovnez spoleha na nativni podporu Wi-Fi ve WM2003 a nedodalo zadnou svoji konfiguracni utilitu tak, jako tomu bylo v pripade iPAQ 5450 s PPC2002).

Veskera nastaveni pro WLAN jsou tedy dostupna v Start/Settings/zalozka Connections/ikona Connections/zalozka Advanced/tlacitko Network card/zalozka Wireless. Nicmene, aby se ti toto nastaveni zobrazilo musis mit korektne zapnutu WLAN cast, coz pokud ti nefunguje indikace LED pravdepodobne nemas. Presne tato situace se mi cas od casu stava i na mem iPAQu 5450 s PPC2002. Jiny lek nez hard reset (krome obnovy ze zalohy, kde vse slapalo OK) jsem bohuzel nenasel. :(

PavelR.
giger (82)|1.8.2003 22:19
[QUOTE="PavelR."][QUOTE="giger"]Zdravim PavelR.,

nevies mi prosim poradit s nasledujucim problemom?
Mam iPAQ H5450 a urobil som upgrade na WM2K3.
Chcel som potom vyskusat WLAN pripojenie ale jedine
co mam v menu Start je IPAQ Wireless a Turn on/off.
Potom ako to zapnem iPAQ sa tvari, ze je vsetko OK ale v Connections
ani inde v menu nie je mozne urobit ziadne nastavenie a ani zlta LED neblika
ako tomu bolo pri Pocket PC 2002.
Nevies v com moze byt problem?
Diky[/QUOTE]

Z toho, co pises se zda, ze implementace WLAN na iPAQu 5450 s WM2003 je stejna jako u vsech zarizeni/Wi-fi karet s ovladaci pro WM2003, ktere zde mam (tj. HP rovnez spoleha na nativni podporu Wi-Fi ve WM2003 a nedodalo zadnou svoji konfiguracni utilitu tak, jako tomu bylo v pripade iPAQ 5450 s PPC2002).

Veskera nastaveni pro WLAN jsou tedy dostupna v Start/Settings/zalozka Connections/ikona Connections/zalozka Advanced/tlacitko Network card/zalozka Wireless. Nicmene, aby se ti toto nastaveni zobrazilo musis mit korektne zapnutu WLAN cast, coz pokud ti nefunguje indikace LED pravdepodobne nemas. Presne tato situace se mi cas od casu stava i na mem iPAQu 5450 s PPC2002. Jiny lek nez hard reset (krome obnovy ze zalohy, kde vse slapalo OK) jsem bohuzel nenasel. :(

PavelR.[/QUOTE]
Diky. Pomohlo to.
Urobil som HARD RESET, zapol WLAN a ono sa to fakt rozbehlo. :))
PavelR. (2184)|1.8.2003 23:31
.. skoda jen, ze se to musi resit hrubou silou a ze neexistuje sikovnejsi reseni. Kazdopadne po provedeni vsech nastaveni a instalace programu, doporucuji provest zalohu pro pripad, ze by se situace nekdy opakovala.

PavelR.
PavelR. (2184)|4.8.2003 10:21
... jeden novy poznatek ohledne problemu s WiFi na iPAQu 5450. V sobotu vecer jsem se nikoli nahodou :) prochazel okolo benzinky Shellu u M-Palace v Brne (mam ji par minut chuze od baraku a Telecom tam ma jeden ze svych pilotnich hotspotu) a zrovna se mi stalo to, co bylo popisovano v prispevcich vyse - tj. nemohl jsem na 5450ce zapnout WLAN. SD karta se zalohou, ktera byla provadena ve stavu, kdy vse fungovalo OK, jak na potvoru lezela doma, takze jsem zkusil nasledujici:

- zalohoval iPAQ do File Store i s domelou chybou
- provedl hard reset
- obnovil z teto zalohy

Po obnoveni slo Wi-Fi v pohode zapnout. Z toho vypliva, ze problem s WLAN bude vsude jinde nez tam, kam saha iPAQ Backup a chyba se tudiz do zalohy nedostane ... no alespon neco.

PavelR.
giger (82)|4.8.2003 11:14
[QUOTE="PavelR."]... jeden novy poznatek ohledne problemu s WiFi na iPAQu 5450. V sobotu vecer jsem se nikoli nahodou :) prochazel okolo benzinky Shellu u M-Palace v Brne (mam ji par minut chuze od baraku a Telecom tam ma jeden ze svych pilotnich hotspotu) a zrovna se mi stalo to, co bylo popisovano v prispevcich vyse - tj. nemohl jsem na 5450ce zapnout WLAN. SD karta se zalohou, ktera byla provadena ve stavu, kdy vse fungovalo OK, jak na potvoru lezela doma, takze jsem zkusil nasledujici:

- zalohoval iPAQ do File Store i s domelou chybou
- provedl hard reset
- obnovil z teto zalohy

Po obnoveni slo Wi-Fi v pohode zapnout. Z toho vypliva, ze problem s WLAN bude vsude jinde nez tam, kam saha iPAQ Backup a chyba se tudiz do zalohy nedostane ... no alespon neco.

PavelR.
[/QUOTE]
Tiez ma to napadlo...
Ja som to robil takto:
Zalohoval iPAQ do PC aj s chybou.
Hard reset
Zapol som WLAN - prekvapivo naskocila :)
Obnovil zo zalohy aj s chybou
A skusal vypnut a zapnut WLAN...
Vsetko zatial funguje. :yes:
PavelR. (2184)|4.8.2003 17:42
... no a do tretice vseho dobreho :) ...
krome (1.) tvrdeho resetu a (2.) obnovy ze zalohy, by melo pomoci vyresit problem s WLAN na iPAQu 5450 i (3.) pouhe nekolika sekundove vytazeni hlavni baterie ...

PavelR.
PavelR. (2184)|5.8.2003 10:45
... jen mala drobnost, na kterou jsem narazil v aplikaci RedKing a kterou pak nebylo slozite v registrech dopatrat. Bude se hodit tem, kteri potrebuji urychlit pomerne slozity pristup k nastaveni WLAN ve WM2003. V HKLM\ControlPanel\Network zmente hodnotu Hide na 0 a pote PDA s WM2003 restartujte. V Start\Settings\zalozka Connections se objevi ikona Wireless Ethernet, ktera Vas hodi (pokud mate WLAN cast zapnutu popr. vlozenu WiFi kartu) primo do nastaveni bezdratove site.

Samozrejme pokud nainstalujete zmineny RedKing (zdarma) a aplikujete tento tweak, ktery je v teto aplikaci prednastaven, do registru nemusite vubec chodit.

PavelR.
giger (82)|5.8.2003 16:37
[QUOTE="PavelR."]... jen mala drobnost, na kterou jsem narazil v aplikaci RedKing a kterou pak nebylo slozite v registrech dopatrat. Bude se hodit tem, kteri potrebuji urychlit pomerne slozity pristup k nastaveni WLAN ve WM2003. V HKLM\ControlPanel\Network zmente hodnotu Hide na 0 a pote PDA s WM2003 restartujte. V Start\Settings\zalozka Connections se objevi ikona Wireless Ethernet, ktera Vas hodi (pokud mate WLAN cast zapnutu popr. vlozenu WiFi kartu) primo do nastaveni bezdratove site.

Samozrejme pokud nainstalujete zmineny RedKing (zdarma) a aplikujete tento tweak, ktery je v teto aplikaci prednastaven, do registru nemusite vubec chodit.

PavelR.[/QUOTE]
Super vec.:yes:
BTW...
Ja som skusal WLAN pripojenie cez hotspot Eurotelu (SR)
a jedine, co som nastavoval v PPC bolo "Network name" a ono sa to potom nejak automaticky chytilo.
Mas nejaky presny postup ako na to u WM2K3?
PavelR. (2184)|5.8.2003 17:25
[QUOTE="giger"]Ja som skusal WLAN pripojenie cez hotspot Eurotelu (SR)
a jedine, co som nastavoval v PPC bolo "Network name" a ono sa to potom nejak automaticky chytilo.[/QUOTE]

Pokud WLAN vysila v beacon frames sve SSID a neni zapnuto zadne zabezpeceni (coz na public hotspotech zpravidla nebyva), tak pro asociaci WLAN karty popr. PDA s WLAN k pristupovemu bodu neni opravdu potreba ve WM2003 nastavovat temer nic ... to je prave ona jiz zminovana vlastnost Zero Configuration Wizardu. Nicmene asociace NIC a pristupoveho bodu jeste neznamena "plnohodnotne pripojeni" a u vetsiny komercnich verejnych siti je samozrejme potreba zadat informace, ktere uzivateli dovoli se dostat dale nez na registracni stranku. Predpokladam, ze je tomu tak i v pripade Eurotelu SK :)

Co se tyce toho postupu tak ve WM2003 jsou vlastne jen dve moznosti:
1. Pokud sit pousti do okoli sve SSID, tak Zero Configurtion Wizard ji najde a pak je nutne zadat WEP popr. se rovnou pripojit (jen v pripade, ze neni WEP nebo jine zabezpeceni zapnuto).
2. SSID a vsechny dalsi udaje budou zadany v nastaveni bezdratove site v Connection Manageru.

PavelR.
Pavel Koza (4761)|5.8.2003 18:19
No musim se vam taky pochlubit, sedim v KFC, mam v ruce novy iPAQ h2210 s Wi-Fi a jsem pripojenej k Netu:) Bezi tady nejakej pilot Telecomu... Nastaveni jedna basen, 10 vterin po zasunuti karty jsem uz byl online!
zipiik (206)|6.8.2003 10:01
zaivst :c)))) bude superpodrobna recenze na 2210? planuju upgrade 3870 a tak premyslim, jestli 2210 nebo Palm Tungsten T3.
2210 jsem videl na webu pdaplanet, ale za cca 17500 bez DPH :c(((((((
PavelR. (2184)|7.8.2003 09:44
... krome potizi se zobrazenim MAC adresy WLAN karty ve WM2003 (viz muj prvni prispevek v teto diskuzi) jsem narazil jeste na jednu "nepohodlnou" vec rovnez tykajici se WLAN ... a to, ze pokud se vyrobce WLAN karty opet vyhradne spoleha na integrovanou podporu bezdratove site ve WM2003 (tj. nedoda SW, ktery by spravoval WiFi tak, jak je to v pripade napr. iPAQu 5450), tak neexistuje zpusob jak vysilaci cast karty vypnout - tedy bez toho, aniz by bylo nutne kartu vytahnout nebo PDA zcela vypnout. Vzhledem ke zravosti WLAN je to ponekud neprijemne. Je ale asi jen otazkou casu, kdy vyrobci karet pripadne MS tuto moznost dodelaji (alespon doufam).

PavelR.
Pavel Koza (4761)|7.8.2003 11:23
[QUOTE="zipiik"]zaivst :c)))) bude superpodrobna recenze na 2210? planuju upgrade 3870 a tak premyslim, jestli 2210 nebo Palm Tungsten T3.
2210 jsem videl na webu pdaplanet, ale za cca 17500 bez DPH :c((((((([/QUOTE]

Recenze je z 80% hotova, ale jelikoz h2210 mam, tak si s tim chci trochu pohrat, abych mohl vychazet vic ze zkusenosti. Jestlije lepsi Palm? Tak tuto otazku bych zde vubec nepokladal:evil: :D

A urcite najdete i levnejsi obchody, jeden z nich zacina na "S", ja mam h2210 od nich a zaplatite min nez 15k bez dane:yes: