Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Qtek 8310 - Problémy bluetooth vs. Active Sync (po kabelu ale bezproblému)

PetrSybol (157)|16.1.2006 11:49
Zdravím.

Pokusím se co nejlépe napsat problém, který se mi stává při použítí Bluetooth s Active Sync 4.1, dodnes mi to nejde rozchodit. Zkoušel jsem i formát + reinstall Windows XP, ale problém zůstává. Taktéž HR Qtek 8310.
Synchronizace po USB kabelu jde jak z praku, ale bluetooth nemůžu rozchodit.

Bluetooth modul MSI 6967
Microsoft Windows XP SP2 + BT drivery od Microsoftu
V nastavení bluetooth na PC mám zapnuté zjišťování. Firewall jsem po čisté instalaci WinXP SP2 ani neinstaloval. Integrovaný firewall ve službách vypnut.

Qtek 8310
Bluetooth = nastavena "Možno zjistit"

Při hledání zařízení na PC se bezproblému najde Qtek 8310. Při zadání klíče dojde k úspěšnému spárování.
Když se na PC podívám na vlastnosti Qtek 8310, vídím ve službách jen "telefonické připojení sitě (DUN)" na COM portu 4.
Už tady jsem se lekl, že nevidím žádný serial port.
Když došlo ke spárování Qtek s PC, tak tam po zadání názvu počítače je volba "služby", ale překvapilo mě, že toto okno je prázdné a nabízí se jen volba "aktualizovat", která stejně nic neprovede.

Pokud v ActiveSync zvolím v nastavení COM4, tak si Qteka nenajde.
Zkoušel jsem i takové věci, jako přidat v Qteku sériový port 6 nebo 7. Poté v položce "Přenos" jsem zapnul "Přijímat IR přenosy". Sice je to pro IrDA, ale už nevím jak z toho ven.
Zkoušel jsem také ty kompletnější drivery MSI, problém ale zůstává.


aivos (95)|16.1.2006 12:33
Já mám stejný adaptér od MSI. A udělal jsem jednu věc, která to vyřešila. Koupil jsem jiný adaptér a od jiné firmy. A vše krásně chodí ! BTW nekoupí někdo MSI 6967 :D ?
PetrSybol (157)|16.1.2006 12:37
Kurňa. :mad:
Já jsem si to myslel, ale říkal jsem si na jednu stranu, že to není možný.

Díky moc za info.

Jaký model jsi koupil, který funguje bezproblému?
Šeba_oldd (1184)|16.1.2006 12:40
Je nerozchodil jsem to do te doby nez jsem si nekoupil iTEC
aivos (95)|16.1.2006 12:44
Jsou toho mraky. Bohuzel si nazev meho BT nepamatuju, mam ho doma. Musí ale podporovat BT ver 1.1 a výše.
PetrSybol (157)|16.1.2006 12:47
[QUOTE="Šeba"]Je nerozchodil jsem to do te doby nez jsem si nekoupil iTEC[/QUOTE]

Koukal jsem po pár obchodů, bohužel "časově nedostupný"
http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp?DPG=41030
PetrSybol (157)|16.1.2006 12:48
[QUOTE="aivos"]Jsou toho mraky. Bohuzel si nazev meho BT nepamatuju, mam ho doma. Musí ale podporovat BT ver 1.1 a výše.[/QUOTE]

Tak až ho budeš mít v ruce, jukni se na model. Díky :)
PetrSybol (157)|16.1.2006 12:51
Co tohle, ver 1.2 nebo musí být jen v1.1
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31810
beecher (9270)|16.1.2006 12:53
Mate pridany v BT Manazeru na PC prichozi COM port a ten pak nastaveny v AS? Jinak se vam AS sluzba na QTeku neobjevi...
aivos (95)|16.1.2006 12:58
[QUOTE="Petr.Sybol"]Co tohle, ver 1.2 nebo musí být jen v1.1
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31810 [/QUOTE]

Myslím, že s tím pojede. Opravdu vše, jen ne MSI !
PetrSybol (157)|16.1.2006 14:15
[QUOTE="beecher"]Mate pridany v BT Manazeru na PC prichozi COM port a ten pak nastaveny v AS? Jinak se vam AS sluzba na QTeku neobjevi...[/QUOTE]

To jsem myslím zkoušel, napsalo mi to, že dané zařízení nepodporuje sériový port nebo tak něco podobného, určitě to ještě vyzkouším.

Takže v BT nastavení na PC zvolit "Porty COM", > přidat > příchozí (připojení iniciuje zařízení).
Mám vybrat COM6?

Díky za radu.
beecher (9270)|16.1.2006 14:25
Ano a pak ten COM6 nastavit v AS. Po te by se pri vyhledani sluzeb zarizeni mel objevit AS jako sluzba PCcka...
PetrSybol (157)|16.1.2006 15:33
Tak jsem v BT vlastnostech ještě před přidáním Qtek 8310 přidal COM port, dosadil si "COM8 - příchozí".
Spároval jsem úspěšně Qtek 8310 a ve vlastnostech BT na PC, když zvolím vlastnosti Qtek 8310, tak tam mám stále služby jen "Telefonické připojení sítě (DUN)" COM9.

V AS na PC jsem dal COM8 a zařízení hledá a hledá po všech dostupných portech... a nakonec nic nenajde
beecher (9270)|16.1.2006 15:36
Ale ne, musite na QTeku pustit AS, dat spojeni pres BT, dat sparovat s PC a to PC pro QTeka ma nabidnout AS sluzbu...

EDIT: Pokud jste ten COM8, co jste vytvoril v BT Manageru na PC nastavit v AS na PC...
PetrSybol (157)|16.1.2006 15:47
[QUOTE="beecher"]Ale ne, musite na QTeku pustit AS, dat spojeni pres BT, dat sparovat s PC a to ma nabidnout AS sluzbu...[/QUOTE]

To jsem také zkusil. Na AS v PC nastaven COM8. Na Qteku jsem spustil ActiveSync, zvolil "Připojit portem Bluetooth", vybral jsem název PC, dal hotovo.
Při hledání AS na PC to nenašlo žádné zařízení.
Při kliknutí na synchronizovat v Qteku tam něco šmahem proběhne připojování, ale nic se nestane.
beecher (9270)|16.1.2006 16:13
Muzete zkusit sparovat PC ciste v BT manazeru na QTeku? At vidime, jake sluzby to PC nabizi (postnete pak sem screenshot z toho QTeku, pokud to pujde)...

BTW Mate toho QTeka aspon jednou sychnizovaneho s tim PC pres kabel/IR?
aivos (95)|16.1.2006 16:31
Já myslím, že je to zbytečné trápení. Ale když vás to baví ;) .
Já jsem koupil tento
http://www.canyon-tech.com/products/show.cfm/Peripherals/Accessories/Bluetooth_adapters/CN-BTU1
PetrSybol (157)|16.1.2006 16:48
Je to divné, teď to zkouším s BT modulem ACER a stále se nedaří.

Ano, v noci jsem synchronizoval přes USB kabel a bez problému.

Nemám nainstalovaný SmartS, takže screenshoty zatím nemohu poskytnout, takže později. Jinak při spárování PC s Qtekem je na Qteku ve službách úplně prázdno a to i když kliknu na "Nabídka > Aktualizovat"
Milan Švec (938)|16.1.2006 17:06
Jedno drobné info. V sobotu jsem tady stručně popsal, jak chodí ActiveSync přes BT, MSI BT Dongle PC s XP SP2 Profi a Qtek 8310.



Chodí to pořád stejně. Jestli vydržíte přečíst připojený postup, dozvíte se jak na to. Chvilku mi to v tu sobotu trvalo taky, ale nakonec stačilo jenom vyčistit všechno od smetí a jednoduše to nastavit.

Na PC:
Start/Ovládací panely/Výkon a údržba/Systém/
Okno Vlastnosti systému/Hardware/Správce zařízení

Důležité jsou tam:
Bluetooth Device a Porty COM a LPT. V BT Device by mělo být vidět, co máme za HW pro BT k dispozici. Tam je obvykle vše OK.
Důležitější jsou ty Porty. Tam se nashromáždí postupně tolik smetí (slušně řečeno) z předchozích pokusů, že jak se v tom pak má ten HW vyznat.
To smetí jsou všechny Bluetooth Communications Ports (COMx), kde x je číslo od 3 výše. Všechno, co je nad 3 je tam pro fungující ActiveSync i Dial-Up Networking PC a Qteka špatně.
Na PC jsou obvykle max. 2 seriové porty (COM1 a COM2), tak ten první volný (a jediný!) který potřebujem, je právě ta TROJKA.
Všechny ostatní BT COM nad trojku bez milosti ODINSTALOVAT! Jestli tam nemáme ani tu trojku, tak se nic neděje, ona se nastaví při první konfiguraci BT Seriové služby na PC sama! Měl by to samozřejmě zvládnout především systém, který pozná nainstalovaný HW (BT) a dodá k němu všechno potřebné systémové ovládání. Pak se na to můžete znovu podívat Správcem systému (viz výše).
Pozn.: BT COM4 pro Dial-Up se nastaví taky sám při kofiguraci tohoto spojení s Qtekem. Já ho na PC ani v HW jako extra port nemám a přesto to chodí oboje (AS i Dial-Up) z PC s Qtekem správně (nápověda - protože je nastavený na Qteku).

Další krok (pořád na PC!) je nastavení (Configure) Bluetooth Serial Portu na PC. Nejlépe pomocí nějakého SW dodaného s BT (v mém případě dodaného s MSI BT Dongle - tady BT Setup Wizard). Já mám nastaveno Startup Automatically a Secure Connection. A ještě vizuální a zvukovou signalizaci pokusu o připojení.
Hledejte tedy na vašem HW jakýkoliv dostupný způsob, který vám vytvoří a nakonfiguruje BT sériový port COM3. To musíte sami podle vaší konkrétní situace. Když to nepůjde jedním dostupným způsobem, použijte další dostupný až po odinstalování a novou instalaci ovládacího SW pro vaše BT (když to jinak nepůjde) do od všech BT COM portů vyčištěného HW.
Výsledkem musí být jeden BT COM3 (když mám dva seriové porty na kartách, - samozřejmě COM2, mám-li tam jenom jeden).

Třetí krok je nastavení ActiveSyncu na PC pro komunikaci přes COM. V Nastavení připojení povolíte připojení zaškrtnutím shora třetí volby pro COM3. Na tomto okně mám vlastně zaškrtnuto všechno. USB i COM - současně.
Pozn. - zkoušel jsem, co to provede s AS, když budu mít spojené PDA s PC přes USB a Qteka přes BT. Nic. Qtek čekal, až vytáhnu USB z LOOXe. Jak se dočkal, hned se spojil (po ručním spuštění - volba 7 v Nabídce AS na Qteku) a rozjel synchronizaci.

Teď na Qtek.
Qtek umí seriovou službu taky. Ale nějak ji nechce nabízet jako dostupnou pro jiný HW. Tady ale stačí, že pozná, že seriovou službu na správném a dostupném COM portu nabízí jiný HW.
Nejdřív ale musíme mít na Qteku podobně uklizeno, jako předtím na PC.
Pozn. - Dokud jsem to neudělal, taky jsem se zcela zbytečně plácal mezi COM 5, COM 6 a COM 7. Pak už mi to došlo.
Takže do registrů a zbavit se toho smetí.

Jak už jsem psal v sobotu - je NUTNÉ zkontrolovat obsah následujících registrů. A vyčistit je úplně od zbytků předchozích pokusů (COM5, 6, 7 atd.). Mělo by tam být jenom to, co je použito pro spojení. Já mám BT COM3 pro ActiveSync a BT COM4 pro Dial-Up Networking.

\HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Bluetooth\Serial\Ports
SupportedPorts MultiString Value Data
COM3
COM4

\HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Bluetooth\Serial\Ports\0000000c764835ff
Port Value Data
COM3

A jedeme dál (pořád na Qteku). Zapnout BT. V Nastavení/Připojení/ 2 Bluetooth. Do dvojky. Musí tam být Bluetooth Zapnuto, Název vašeho zařízení (já mám nadefinováno Qtek 8310) a taky mám zaškrtnutou kontrolu OBEX.

Teď to bude zajímavé. Do Nabídky. Do 1 Zařízení. Jako 1 Nový. Do něj. Vyhledává zařízení BT. Až je najde (= PC, kde jsme před chvíli konfigurovali BT seiový port COM3), dá vám ho na displej (a je "spárováno"). Pak můžete ještě 1 aktualizovat. Když teď dáte Storno, jste o krok zpátky, ale už tam je vaše PC. Ty další tři volby jsou celkem na nic. Proto teď šipkou zpátky.
Velmi důležitá volba 2 Porty BT. Ukáže se tam
1 Nový odchozí port
2 Nový příchozí port
Tady je to potřeba nastavit.
Když jdete do obojího, máte volbu mezi COM3 a COM4. A zaškrtnout Zabezpečené spojení.
Co tam asi dáte? Odchozí/Příchozí/COM3/COM4? Pohrajte si s tím.
Nápověda. Začněte s 2 Nový příchozí port a dejte tam COM3.

Už poslední (vydržet!) krok na Qteku bude nastavení jeho ActivSyncu.
Spustit AS a do Nabídky. Můžete si prohlídnout všechny volby, ale důležitá je volba 7. A tou se budete teď už jenom Připojovat a Odpojovat. Řeč je o Připojení portem Bluetooth.

Máte-li tedy spuštěné BT na PC i na Qteku, vyčištěno od smetí starých a nepotřebných COMů, ponechán jenom JEDEN BT COM port na PC a správně nastavený Qtek, jsou všechny možnosti pro práci s Qtekem přes BT před vámi. Užijte si je a objevujte další. :))

(Další obvyklý krok je nastavení BT pro Dail-up Networking. Chodí to taky, ale to už je na jiné fórum.)
PetrSybol (157)|16.1.2006 17:10
Milane, to by byla paráda. Budu čekat jako malej kluk. :)
Jinak mám podobný modul, jen označení 6967, rozdíl by měl být akorát v třídě.
PetrSybol (157)|16.1.2006 17:17
Jinak jsem se ještě pošťoural a tady je to od znova včetně screenshotu z Qtek 8310. Problém nevyřešen. Uvidíme, s čím přijde Milan

:)
Milan Švec (938)|16.1.2006 18:55
Jojo, Petře (Sybol), to mám taky za sebou. Podívej se na předchozí stranu. Tam najdeš, co tady (výše) chybí. :)
aivos (95)|16.1.2006 19:33
Nevidím důvod proč by to mělo chodit jen na portech 3 a 4 ? Mě chodí AS na 11 a dial up na 15. A v pohodě. V telefonu žádné porty instalovány nemám. Nabídne se mi pouze ActiveSync. Tak jako Carkit mi nabídne - Sada handsfree. Když dám porty přidat, nic se nezmění, klidně je můžu odstranit. Možná budou potřeba pro BT GPS.
Milan Švec (938)|16.1.2006 19:49
Já to taky nevidím. Jenom to takhle na Qteku 8310 chodit začlo a chodí to dál. Určitě bude možné (koho to bude bavit) prověřit, že jde jenom o postup, jak trefit ta některá volně rozhozená čísla v řadě. A k tomu správně nastavit jednu stranu, která něco nabízí a pak tu druhou, která to pozná a přijme. Zatím tou první je (v případě AS Qteka s PC) PC a tou druhou je Qtek (v mém případě, nemám jiný SP). Třeba časem někdo přijde i na to, že je to možné opačně. Zatím to ale zůstává skryto. Mně už to nakonec stačí takhle. A mám k tomu i uklizeno.

Těším se na další zkušenosti, co všechno lze s fungujícím BT sériovým spojením Qteka 8310 a PC/NB skrz ActiveSync spojení všechno ještě dělat. Něco už jsem popsal (v jiné diskuzi - viz výše) v sobotu.

Co dalšího máte?
PetrSybol (157)|17.1.2006 08:11
Díky za návod, ale vůbec se v tom nevyznám.

EDIT: Tak jsem to nějak překousal. Milane, máš u mě pifko. Díky moc :yes:

CHODÍ A CHODÍ A CHODÍ !!!!!!!!!! :) :cool:
aivos (95)|17.1.2006 11:09
To Milan: Nezkoušel jsi faxovat přes Qtek ? Mě to na Nokii 6600 krásně chodilo i přes Bluetooth. Zatím se mi to nepodařilo rozběhat a nevím jestli vestavěný modem vůbec faxové třídy podporuje. Používám normální vestavěnou konzolu FAX, která je součástí XP.
Milan Švec (938)|17.1.2006 22:48
Aivosi, nezkoušel, na fax už jsem (pro e-maily) skoro zapomněl. Fyzicky jsem ho zrušil už před léty, ISDN a číslo s faxovou schránkou pro počítač vloni. Z pietních důvodů máme ještě jeden na památku v kanceláři. Jsi po dlouhé době první, koho to zajímá. Třeba se ještě najde někdo, kdo to s Qtekem prověří.
aivos (95)|17.1.2006 23:10
Bohužel povaha mé práce fax ještě vyžaduje. Stále jsou mezi náma ještě lidé, kterým počítače nic neříkají a jediná rychlá objednávka, kterou jim mohu poslat, je právě ta, co vyleze z faxu. Obávám se, že náš SP to neumí. A to jsem s touto funkcí počítal na 100 %.
Ale jinak smekám s tím zprovozněním BT s MSI. Já jsem na tom strávil dva dny a nepovedlo se mi to. Hold každému to není shůry dáno ;)