Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak
Nejnovější komentáře
Nikdo nerekl, ze to auto nema dostatecne vytapeni. Nikdo ani nerekl, ze ma, takze na vysledky si budeme muset pockat. Klimatizace bude urcite na urovni, takze technicky vzato neni duvod, aby vytapeni nestihalo. Navic kdyz to vezmou chytre ­(vytapeni sedacek a volantu­), tak se da na topeni samotnem trochu usetrit.

Samozrejme si vytapeni ­(stejne jako klimatizace­) sezerou nejakou elektriku, ale pri tech jejich kapacitach akumulatoru uz to nebude nejak zasadni, odhaduju ze to dojezd ovlivni maximalne do 10 procent. Podle toho co jsem slysel od ridicu elektroaut vicemene minule generace ­(Chevrolet Volt­), klimatizace jim ubirala asi tak 20% dojezdu, ale to mluvim o lidech z Kalifornie, kde je zvykem mit nastavenou klimatizaci v lete na 21 nebo min.
Odpovědět1  0
Jestli fakt dají dohromady první solid state aku Číňané, tak amíkům rupne v kouli :­) A vypadá to docela nadějně :­)
Odpovědět0  0
"Ve standardní výbavě najdeme 23 reproduktorů s výkonem 1000 W­"

njn,tych 1000W by som odporúčal radšej vraziť do kurenia,lebo prídu ­-15 stupňové mrazy a moc komfortu si neužijete
Odpovědět1  0
Tak u iPhone 12 Mini vidím celkem tři zásadní problémy:

1­) Výřez. Vzhledem k velikosti telefonu opravdu velmi bije do očí.

2­) Velmi vysoká cena. Problém ceny je ještě umocněn tím, že jde o malý telefon.

3­) Na dnešní poměry nesmyslně malá baterka.
Odpovědět1  1
Ale ono nejde ani tak o nepřítomnost nabíjecího adaptéru ačkoliv bych očekával možnost si k telefonu přihodit za malý poplatek nějakou základní verzi.jde o to jestli kabel který k telefonu pribalite má na druhém konci konektor který má většina populace doma ­(na což se odvoláváte­) nebo tam dáte něco co si bude muset naprostá většina lidí vyřešit koupí buď adaptéru kabelu nebo nabíječky. Což jde přímo proti vašemu proklamovanému bohulibému záměru.
Odpovědět0  0
Proc se porad resi Tesla. Honda uz ma pred Teslou registrovany autopilot level 3. Nyni v Japonsku. Takze Tesla je pozadu za Hondou. Ale info o Honde tady nejsou.
Odpovědět0  1
A já znovu opakuji, že jsem nikde netvrdil, že baterky jsou jen Tesla, zvláště když se Tesla jen chlubí cizím peřím, protože vývoj dělá Panasonic. Jenže objemová energetická hustota se přechodem na 21700 nesnížila jen u Panasonicu, ale obdobné parametry mají například i články stejných rozměrů ­(INR21700­) od LG i SDI,stačí nahlédnout do datasheetů..
Fakta jsou jasná ­- tak neztrácejte zbytečné čas dohadováním a raději pro nás udělejte nějaký test na Digimánii;­-)
Odpovědět0  0
"tudíž to ​­"neustálé​­" zvyšování hustoty uložené energie v tomto případě bylo poklesem ;​­-​­) ­"

Však proto také říkám že baterky nejsou jen Tesla, kde to na úrovni článku kleslo. To, že se u Tesly hustota snížila, neznamená, že se to děje i u jiných. Baterky nejsou jen u Tesly a baterky nevyrábí jen Panasonic.
Odpovědět0  0
Bude i tento Exynos disponovat technologií ­"Total Dryer Battery­" jako některé jiné Exynosy? :­-)
Odpovědět0  0
Když chcete slovíčkařit, tak jsem nikde nenapsal, že baterky jsou jen Tesla, ani že se nemění články a když napíšu, že se kapacita zvýšila od roku 2012 o pár procent , nerovná se to automaticky, že ­" hustota Lion článků neustále roste­" .
Smyslem mého původního příspěvku bylo upozornit, že navzdory neustálým informacím o zdokonalování li­-on článků je reálné zvýšení měrné kapacity článků celkem zanedbatelné, proběhlo zejména mezi lety 2012­-2016 a odehrává se v oblasti optimalizace a výměny jednoho parametru za druhý a čachrováni s nominální­/typickou­/maximální kapacitou.
A já se neřídím tím co kde kdo napíše, ale datasheety příslušných článků, protože k nim navrhuji BMS..
Když už machrujete s rozměry a technologiemi, tak byste také mohl vědět, že Tesla 21700 je ve skutečnosti Panasonic NCR21700A s typickou kapacitou 5000mA, tj. má měrnou energii ­(743W­/l­) menší než 18650­/3500mA ­(762W­/l­) a tudíž to ­"neustálé­" zvyšování hustoty uložené energie v tomto případě bylo poklesem ;­-­)
Uvidíme, zda když Panasonic slibuje o 5% kapacity navíc, nebude to vykoupeno znatelnými ústupky v jiných parametrech.
Není problém vyrobit článek se skutečně významně vyšší kapacitou ve stejném objemu, stačí použít tenčí elektrody,separátor atd, ale např. proudová zatížitelnost poklesne natolik, že článek nebude použitelný třeba v EV..
Odpovědět0  0
" Je to jen velmi mírný pokrok v mezích zákona :​­-​­) ­" Zvýšení hustoty to snad není? Někde jsem se vyjadřoval k tomu, kolik procent to je? Moc nerozumím Vašemu příspěvku, když také sám říkáte, že hustota roste.

Navíc baterky nejsou jen Tesla. Je mnoho elektromobilů s mnoha různými typy baterek od mnoha různých společností. Souhlasím s Vámi, že většina zisků jde na vrub rozměrovým změnám celých baterkových modulů, ale to neznamená, že se nemění články. Jen ta Tesla, když už u ní chcete zůstat, používá nejen různé rozměry ­(18650 i 2170­), ale i různé směsi ­(LFP, NCA i NMC­), a např. letos v létě se navyšovala hustota na úrovni článků o 5 %.
Odpovědět0  0
..jste podlehl mediální masáži, že se stále zvyšuje ­"hustota Li­-Ion článků­" což je tedy mimochodem od člověka s technickým přehledem jako jste Vy, dost husté vyjádření :­-­) Ale zpět k věci ­- energetická hustota energie uložené v li­-on článcích nijak výrazně neroste, stačí porovnat hodnoty NCR18650B ­(rok 2012 ­- 676W­/l ­) použité v prvních Teslách a dnes vyráběných NCR18650GA ­- 693W­/l . Je to jen velmi mírný pokrok v mezích zákona :­-­)
Roste hustota energie uložené v sestavených bateriích, díky optimalizaci jejich konstrukce a přechodem na větší rozměry článků 20700,21700. Co se zlepšuje výrazněji je vnitřní impedance a životnost.
Odpovědět0  0
Krom naprostých ekofanatiků kteří nevidí ani realitu zítřka natož dekády jsou si politici vědomi že pokud chtějí být v čele společnosti musí mít společnost na to potřebují stabilitu k té je potřeba dostatek energie a krom fosilní tu dostatek poskytne jedině jádro možná by našim zásadovým a ­"pokrokovým­"sousedům na západě a jihu prospělo příště až budou potřebovat pokrýt nedostatek vlastních čistých zdrojů odmítnout vypomoci naší špinavou jadernou a fosilní elektřinou s poznámkou si zvykejte sami budeme mít brzo málo.
Odpovědět1  0
Ano, jádro je již desítky let v praxi existující technologie, problém je ovšem ten, že i ta se stala či stává politicky neprůchodná. To je ten problém. Kdyby bylo jádro s politikou v souladu, tak stačí řešit jen nabíjecí infrastrukturu a můžeme sypat jedno elektroauto za druhým, problém s elektřinou by nebyl.

Problém je pak ještě v jedné věci. A to sice v tom, jaké důvody mohly vést či vedou k zastavení provozu jaderných elektráren. Důvodem je fakticky ryzí populismus směřovaný k určitým typům voliče. Naprosté nepochopení toho, co se stalo např. v Černobylu či ve Fukušimě atd.

Z toho mi vyplývá jedna zásadní věc a to sice ta, že pokud politik usoudí, že je třeba si určité voliče kupovat v této věci stále líbivějšími frázemi, tak pak ani technologie typu TerraPower atd. nebudou žádným řešením, neboť bude stačit, že někdo jen vykřikne např. ­"POZOR, URAN­" a ihned poté nastane vlna zákazů této či jiné technologie.
Odpovědět0  0
No máme štěstí v tom, že navzdory protlačování zde hraje obrovskou roli jednoduše to, jak rychle probíhá obnova vozového parku. Výborným příkladem je Norsko, kde se EV protěžuje doslova brutálně, nyní tam mají 60 % trhu nových vozidel, ale i po těch 10 letech se horko těžko vyšplhala na 9% zastoupení ve vozovém parku. Takže ono např. v celoevropském měřítku to potrvá ještě tak dekádu, než se EV stane alespoň tak každým 10. autem na cestě. Osobně bych to viděl spíše tak na 15+ let. Takže tu máme nějakou tu časovou rezervu, kterou je třeba smysluplně využít ­(čím méně se do toho bude politicky tlačit, tím lépe a tím delší ta časová rezerva bude­).

Pokud jde o elektřinu, pro EV se zdá být nejlepším zdrojem jádro. Soláry, ať už na budovách nebo autech mohou pomoci, ale nemohou to zcela nahradit. Pokud má člověk šíleně tvarované auto jako toto, tak může tvořit i značnou část jeho pohonu, ale pro běžná praktická auta to nejde. Na plochu standardního auta ­(s mnohem větší spotřebou­) prostě nedopadne tolik slunečního záření, aby to bylo schopno pokrýt většinu jeho nájezdu. Navíc tyto obnovitelné zdroje je potřeba akumulovat, takže vyrábět další akumulátory, které jsou pro EV větším problémem než samotná elektřina. Zde je naopak trochu výhoda v tom, že se dají použít vysloužilé akumulátory s EV, které jsou pro auta už nepoužitelná, ale zde mohou relativně vesele fungovat ještě další dekádu.

Osobně takový trochu ­"revoluční­" zdroj elektřiny vidím v elektrárnách na ochuzený uran ­(odpad při výrobě toho obohaceného pro standardní jaderné elektrárny­). Jde o palivo, které ­"prohořívá­" desítky let a navíc nejde o něco, co by bylo vyloženě ještě na papíře. Jedním z několik projektů, které se tomu věnují, je např. TerraPower, za kterým stojí i Bill Gates. Už v roce 2019 se měl stavět první reaktor v Číně, ale Trumpův ban a zákaz vývozu amerických technologií ­(a jaderných zvláště­) dal celému projektu prozatím stopku.
Odpovědět1  0
Vypadá to fakt dobře ;­-­).

Mluví se hodně o tom, že tyhle elektroauta budou časem hroznej průser, protože zdroje elektřiny jsou dnes silně ekologicky regulované a bez nějakého zásadního vynálezu kompatibilního s těmito regulacemi, bude možnost provozovat velké množství elektroaut zhola nemožné ­(velké množství elektroaut je také silně politicky tlačeno­).

Takže celé to má v rukou:

a­) Politik ­(tam lze počítat jen s průserem­)
b­) Převratný vynález ve výrobě elektřiny

V případě, že nenastane za b­), tak by majitel Aptery měl elektroauto a zároveň by ovšem mohl mít ještě důstojné podmínky k jeho provozu ­(na rozdíl od majitelů běžných elektroaut­).
Odpovědět0  0