Co musí splňovat mobil pro seniory?
7.3.2016, PR článek , inzerce
Mobilní telefony nepoužívají jen lidé v produktivním věku a selfiečkující puberťáci, ale také senioři. Vzhledem k tomu, že se s technikou v životě příliš nesetkávali, a mají jisté specifické nároky, vyplatí se výběru mobilu věnovat dostatečnou pozornost.
Redakce Světa mobilně není autorem tohoto článku a nezodpovídá za jeho obsah.
Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo vytrvale žádá, abyste mu poradili s mobilem. Tu potřebuje zrušit zdvojená čísla, tu by rád nastavil budík, ale při vlastním pokusu se mu povedlo obvolat polovinu příbuzenstva. Přesně tak to dopadá, pokud pořídíte seniorům k Vánocům zbrusu nový telefon, nebo jim postoupíte svůj vysloužilý přístroj.
Není to pevná linka
Pokud se vůbec dnešní senioři setkali v mladém věku s telefony, byly to rozhodně pevné linky. Velké přístroje, které uměly jen telefonovat, číslo se zadávalo na otočném číselníku nebo na velké klávesnici. Rozhodně se s ním nedalo pohybovat po bytě, natož vyjít do ulic. A teď si představte, že člověku s těmito zkušenostmi dáte do ruky smartphone s dotykovým displejem. To prostě nejde.
První věc, kterou musíte čerstvým mobilním uživatelům z řad seniorů vysvětlit, je fakt, že telefon je mobilní proto, že se s ním mohou pohybovat. Že není vhodné mít ho položený na nočním stolku, protože mladší příbuzní, kteří si už na svět mobilů zvykli, mají sklon propadat panice, že se babičce najednou nemohou dovolat.
Dalším častým nešvarem seniorů ve vztahu k mobilům je jejich vypínání. Pevná linka se zavěšovala, takže nespotřebovávala žádnou elektrickou energii. Mobilní telefon je principiálně totéž, takže hned po zavolání mohu přístroj vypnout. Důsledky na nervově labilní příbuzenstvo jsou samozřejmě podobné jako v případě ponechání telefonu na nočním stolku.
Hlavně velká tlačítka
Ani když své prarodiče k používání mobilu přesvědčíte, nemáte ještě vyhráno. Musíte zvolit takový telefon, který je neodradí složitým ovládáním nebo přemírou funkcí. Volte tedy spíše jednoduché telefony, pokud možno s ovládáním pomocí klasických tlačítek. Rozhodně se vyhýbejte chytrým telefonům a u dotykového displeje si nejprve ověřte, jestli je váš senior zvládá.
Zejména pro starší seniory se dokonce vyrábí speciální telefony, které vycházejí vstříc jejich zhoršenému zdravotnímu stavu. Předně mají jasně čitelný displej s velkými kontrastními písmeny, která přečte i člověk s mnoha dioptriemi a nejrůznějšími zákaly. Tomu odpovídá i výrazné hlasité vyzvánění, které senior zaslechne, i když si doma pro své pohodlí odložil naslouchadlo.
Speciální pozornost je věnována způsobu ovládání. Již zmíněné nepodlehnutí obecnému trendu velkých dotykových displejů je krokem správným směrem. Nejen senioři uvítají ovládání pomocí tlačítek. Zejména, pokud jsou jednotlivé klávesy dostatečně velké, mají od sebe výrazný rozestup, jasný stisk a příjemný zdvih. Musí být zkrátka snadno nahmatatelné i po slepu a s roztřesenými prsty.
Když už jsme u těch roztřesených prstů. Evropská unie sice prosazuje universální nabíječku s microUSB konektorem, ta je ale pro roztřesené ruce seniorů naprosto nevhodná. Mnohem více vyhovuje klasický „tlustý jack“, jako měly staré Nokie. A přesně tímto konektorem jsou mnohé telefony pro seniory vybaveny.
Ne všechny funkce jsou zlé
Seniorům většinou bohatě stačí, když si z mobilu mohou zavolat, případně když je dokáže vzbudit. Zprávám se spíše vyhýbají, nanejvýš si je přečtou. Mobilní internet nebo kalendář synchronizovaný s Outlookem rozhodně k životu nepotřebují. Seniorské mobily tedy většinou o moc více funkcí nenabízejí.
Přesto není potřeba na pokročilé funkce zanevřít. Seniorské telefony často zvládají například vzdálenou správu přes internet. Příbuzní mohou svým seniorům i na dálku pomoct vyřešit problémy, upravit kontakty, nebo třeba zesílit zvonění. Stejně tak je možné na seniorský telefon poslat fotky z dovolené s vnoučaty, které se seniorům jen zobrazí, aniž by museli cokoliv složitě ovládat.
Samostatnou zmínku zaslouží funkce pro nouzové situace. Řada seniorských telefonů je vybavena velkým tlačítkem, po jehož stisknutí se přinejmenším spustí hlasitá siréna, která přivolá pomoc. Stejně tak může telefon začít vytáčet postupně několik nastavených čísel. První může být například poblíž bydlící dcera, pokud nouzový hovor nezvedne, vytočí se hodná sousedka seniora, pokud ani ta zrovna není doma, volá se rovnou nouzová linka.
Odolný a odolnější
I zdravému mladému člověku mobil často spadne na zem nebo si ho omylem polije kávou. Mobil se zvýšenou odolností by se tak hodil všem, ale seniorům zvlášť. Najít telefon, který je dostatečně velký, aby se dobře držel, odolný proti pádům a tekutinám, s velkým čitelným displejem, velkými tlačítky a přiměřeným množstvím funkcí, který se navíc bude seniorovi dostatečně líbit, to je ovšem stále trochu oříšek.