Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Blíží se éra téměř nerozbitelných displejů?

4.11.2015, Jan Pánek, aktualita
Sklo má spoustu využití, ale jeho hlavním problémem je jeho křehkost. Japonci však přišli na revoluční věc. Prohlásili, že vyrobili sklo, které je pevné skoro jako ocel. A stačilo k tomu vymyslet jen efektivní metodu.
Vědci už přišli s mnoha nápady, jak sklo vylepšit. Vymysleli tvrzení, laminování, vrstvení a tak dál. Japonci však nyní přišli s novým řešením, které bude užitečné pro moderní okna a dopravní prostředky a určitě se bude hodit na displeje pro elektroniku, jako jsou například mobily, tablety a monitory.

Své objevy publikoval tým z University of Tokyo na začátku tohoto měsíce ve Scientific Reports z Nature. Atsunobu Masuno z University of Tokyo prohlásil, že hodlají tuto techniku komercializovat do pěti let.

A na čem to celé stojí? Řešením je oxid hlinitý, který je ve skle zastoupen z 50 %. Ten společně s oxidem křemičitým vytvoří neuvěřitelně pevné sklo.





Problém byl, že když vědci v minulosti použili velké množství oxidu hlinitého, po smíchání začala směs krystalizovat, jakmile se dotkla jakékoliv nádoby - tedy i formy na sklo. To bránilo ve formování.

Tým z Japonska tedy přišel s novou metodou, u které není k výrobě třeba žádná forma. Tu nazvali aerodynamická levitace a její princip spočívá v tom, že se složky spojí ve vzduchu bez kontaktu s formou, díky čemuž nedochází k nežádoucí krystalizaci. Výsledkem je průhledné sklo s 50 % oxidu hlinitého, které je se svou pružností možno srovnat například s ocelí.

Praktické využití je potom široké, protože vznikne materiál, z něhož může vzniknout tenký a lehký produkt s vynikajícími optickými vlastnostmi. A i když si na vylepšené sklo budeme muset ještě chvíli počkat, mohlo by být velkým přínosem.

Zdroj: gizmodo.com
reklama