Android i přes zákaz všechny špehuje, odesílá data o vysílačích
21.11.2017, Milan Šurkala, aktualita
Google to zase přehnal. I když v Androidu vypnete všechno možné sledování, přesto si společnost nechala zasílat data o mobilních vysílačích v okolí telefonů a tabletů. Díky tomu mohla velmi dobře sledovat polohu uživatelů, přestože to zakázali.
Soukromí je dnes už docela neznámý pojem a pokud jde o Google, platí to dvojnásob. Zjistilo se totiž, že i když v operačním systému Android zakážete veškeré sledování polohy a Google by se tak neměl dozvědět, kde se nacházíte, ten si nechává posílat ID mobilních vysílačů (BTS), které jsou v okolí telefonu. Vy si tak můžete vypnout zasílání informací o GPS nebo Wi-Fi síti, ale pokud má údaje o dostatečném počtu okolních vysílačů, může docela dobře odhadnout, kde se nacházíte (přesnost v řádu stovek metrů). Stačí se jen jakkoli připojit k internetu (přes Wi-Fi nebo mobilní data) a údaje o poloze (resp. těch, ze kterých jde získat polohu) už putují do Googlu. Neposílají se tak ty, které jste zakázali, ale putují ty, které zakázat ani nejde a slouží k témuž.
Vypnutí GPS tak nic neřeší a toto dokonce funguje i s vyjmutou SIM kartou (např. při připojení přes WI-Fi). Toto sledování je aktivní od ledna letošního roku. Podle Googlu bylo toto zasílání dat zavedeno z toho důvodu, aby se zvýšila rychlost doručování zpráv uživatelům přes službu Firebase Cloud Messaging, která je standardní součástí Androidu. Tato informace jistě nepotěší ty, kteří nechtějí být jakkoli sledování, nicméně většina z nich už stejně ví, že soukromí u služeb Googlu a Androidu zvláště nikdy nehrozilo, patrně ani nehrozí a Android patrně nepoužívají.
Zástupci Googlu toto sledování potvrdili a vyjádřili se, že koncem tohoto měsíce se sledováním uživatelů pomocí této metody skončí. Podle společnosti se tyto údaje ale nikdy neukládaly a nijak dále nezpracovávaly. I tak je smutné, že uživatelům alespoň nedal na výběr. Data se tak podle všeho neodesílala pouze v případě, že zařízení nebylo nikdy připojováno k Internetu.
Zdroj: qz.com, theverge.com